Eliška Vyhnánková – odbornice na sociální média


Eliška Vyhnánková, foto: Vojtěch Hurych
05.09.2016 07:53 | Michaela Lejsková

Obor, který se neustále vyvíjí a žije v neklidu, takový, kterému otevřela pracovní trh moderní doba. Eliška Vyhnánková správně pochopila, co po ní tato doba chce a díky perfektní orientaci umí sociální média uchopit a proměnit v užitečný nástroj jak pro komerční, tak soukromou sféru. Současně si tato mladá dáma uvědomuje důležitost osobní komunikace a personálního PR, které nutně patří k její profesi. Je na volné noze, je připravená, operativní a vždy vstřícná a pozorná. Jak sama popisuje, sociální média z ní udělala aktivnější a výkonnější ženu, než byla kdy dříve.

Eliška Vyhnánková, foto: Vojtěch Hurych

foto: Vojtěch Hurych

Kdy a proč vás zaujala tato specializace?

Odmalička mě bavily počítače, později internet, tvorba webových stránek, trocha té grafiky a následně se zrodily sociální sítě. Přijde mi to vše jako přirozený vývoj. Bavilo mě a neustále baví zkoušet všechny nové a zajímavé technologie, služby, nástroje.

Jakým vývojem jste procházela až k dnešnímu dni?

Dlouho mi trvalo si uvědomit, že by sociální sítě mohly být mojí prací, nejen koníčkem. Předtím jsem pracovala jako marketingová specialistka, pomáhala v rodinné firmě a rok se věnovala fulltime stabilizaci nově založené vlastní firmy. Poté jsem se začala rozhlížet, co dál, a po několika dnech rozhodování jsem si řekla, že je čas vyzkoušet, jestli jsou sociální sítě jen koníčkem, nebo zda už jim rozumím natolik, že s nimi mohu pracovat. Vyplatilo se a jsem nesmírně ráda, že mě živí něco, co mě zároveň neuvěřitelně baví.

Co vaše profese obnáší a vyžaduje?

Postupně jsem se stabilizovala do role konzultantky a lektorky. Většinu mého času zabírají školení, konzultace stávajícího působení, analýzy a návrhy strategií. Razím heslo, že pokud je to možné, firmy by si měly spravovat své profily na sociálních sítích ideálně samy in-house. Jako každý freelancer či podnikatel i já většinou pracuji sedm dní v týdnu a nijak zvlášť mi to nevadí, protože jsem pořád ještě velkým fanouškem všeho okolo mé práce. Je potřeba neustále sledovat novinky a trendy, dovzdělávat se. Běžný den se tedy skládá ze čtení odborných článků, sledování sociálních sítí, mého vlastního marketingu, konzultačních schůzek a několikahodinových školení až celodenních seminářů.

Eliška Vyhnánková, foto: Vojtěch Hurych

foto: Vojtěch Hurych

Jak hodnotíte rychlost rozvoje v tomto oboru?  A daří se vám držet krok?

Komunikace na internetu a sociálních sítích je čím dál důležitější a rychlost tohoto oboru je neuvěřitelná. Vezměte si jen odbornou literaturu – v době, kdy odborná kniha o sociálních sítích dorazí na pulty, většinou už je více či méně neaktuální. Věřím, že se mi daří držet krok alespoň v mé oblasti, ale přijde chvíle, kdy bude potřeba sestavit kolem sebe tým lidí úzce zaměřených na konkrétní aktivity. Již nyní mají uvědomělé firmy celé týmy copywriterů, grafiků, kreativců, programátorů, PPC specialistů. A bude hůř. (úsměv) Já se ale na tohle všechno velmi těším. Ráda přijímám nové a zajímavé výzvy, které mě posouvají.

Jakou přímou konkurenci vnímáte a jak na sebe v rámci oboru působíte?

S ostatními kolegy, kterých si velmi vážím, spíše spolupracujeme. Předáváme si v případě potřeby klienty, doporučujeme se navzájem, pokud nemůžeme z nějakého důvodu zakázku přijmout. Čeho se obávám nejvíc, jsou takzvaní social media specialisté. V současné době se množí představa, že sociální sítě může spravovat každý. S trochou nadsázky říkám, že nevím, zda je víc finančních poradců, nebo specialistů na sociální sítě. Pravdou je, že opravdových odborníků, které jsem ochotna bez zaváhání doporučit, je velmi málo.

Co se vám povedlo, co považujete za zmínění hodné úspěchy? Co se naopak nepovedlo a k čemu to dospělo?

Dělá mi radost jakýkoliv úspěch lidí, kteří prošli mýma rukama a daří se jim plnit jejich cíle. Není to ale úspěch, který si mohu přivlastňovat sama pro sebe. Na všechno, co dělám, jsou potřeba obě strany. Já se snažím udělat maximum pro to, abych předala své znalosti a zkušenosti a moji klienti se snaží tyto znalosti využít. Pokud se to občas nedaří, naopak mám tendenci přebírat zodpovědnost a prozkoumat, zda jsem něco nemohla ze své strany udělat lépe. A to mě učí. Pokud má fitness trenér svěřence, který na sobě nepracuje i mimo tréninkové schůzky a nemá chuť se zdokonalovat, výsledky vidět nejsou, ať je trenér sebelepší. U mne je to podobné. Proto velkou váhu přikládám i mým schopnostem motivovat ostatní.

Eliška Vyhnánková, foto: Vojtěch Hurych

foto: Vojtěch Hurych

O jakých sociálních médiích máte povědomí a jak byste je seřadila podle jejich vlivu a síly?

Sleduji dění okolo všech sociálních sítí, které jsou využitelné v ČR a snažím se je i osobně používat. Stále platí, že nejvlivnější je samozřejmě Facebook. Ten začíná v očích zákazníků pomalu přebírat roli webových stránek. Další média už nejsou jen o vlivu, ale také o praktických možnostech jejich využití pro konkrétní firmy – Twitter na komunikaci, LinkedIn na obchod a zaměstnance, YouTube nebo Vimeo na videa, Instagram, Pinterest a další na obrázky. Nástrojů je velký výběr a je na každém subjektu, které z nich se mu budou hodit pro jeho marketingovou a komunikační strategii.

Jak vlastně sociální média vznikají a kdo obvykle bývají jejich zakladatelé?

Nyní budu hodně generalizovat, protože i v tomto oboru jsou výjimky, ale obecně jde o mladé lidi, kteří se rozhodnou nějakou takovou službu vytvořit a sami, či s týmem, ji naprogramují a vypustí do světa. Zakládat startupy je nyní velmi populární a nejjednodušší cestou pro mladé wannabe podnikatele je právě vývoj internetových služeb. Jedná se o velký boom a každý se hned vidí v Silicon Valley, jak podepisuje miliardové kontrakty o prodeji své služby některému z místních subjektů. Hodně takových projektů přímo vzniká s plánem tzv. exitu, tedy prodeje, jakmile bude k dispozici nějaký ochotný kupec s naditou peněženkou. Ale nevnímejte to z mé strany jako kritiku. Vytvořit úspěšný internetový projekt, který prodáte a do konce života budete brázdit oceány na soukromých jachtách, je v současné době téměř stejně pravděpodobné, jako vyhrát ve Sportce. A vítězové jsou velmi vidět, což motivuje ostatní. V záplavě neúspěchu a konkurence tak mají možnost vzniknout všechny ty úžasné služby, které nyní používáme.

Eliška Vyhnánková, foto: Vojtěch Hurych

foto: Vojtěch Hurych

Lákalo vás někdy něco takového založit? Kdyby ano, jak byste na to šla a co naopak byste vůbec neaplikovala?

Ano, ještě než jsem se zaregistrovala na Facebook, tak jsem někdy v roce 2006–2007 měla nápad na internetovou službu, která mně samotné uživatelsky chyběla. Bohužel se mi ale nepodařilo ani v následujících letech dát dohromady realizační tým. V roce 2011 jsem to ještě naposledy zkusila s přihláškou do akcelerátoru StartupYard, ale investorům se i přes dobrý uživatelský záměr nelíbila absence silnějšího záměru v monetizaci. Pokud jsem si z mých „startupových pokusů“ (což platí i pro mou firmu FAN BASE, kterou spoluvlastním) odnesla, tak je to potřeba kvalitního týmu. Pokud vedle sebe máte vysoce motivované a chytré pracanty, zvládnete společně cokoliv.

Jak hodnotíte jednu z výrazných sociálních sítí Facebook s ohledem na přínosy a výhody, které skýtá?

Jedná se o velmi silného hráče v podobě široké uživatelské základny. Firmy mohou velmi jednoduše a relativně levně oslovit cílové zákazníky i díky sofistikovaným možnostem cílení nejen podle demografie, ale hlavně podle konkrétních zájmů. V rukách podnikatele, který má rád svoji práci a umí o tom mluvit s fanoušky, se jedná o zlatý důl. Firmy občas zapomínají, že sociální sítě jsou hlavně o komunikaci, na druhém místě teprve o marketingu. Musíte sdílet. Svoje nadšení, svoje podnikání, celý proces své práce. Mluvit o něm s potenciálními zákazníky, pouštět je za oponu, co nejvíc to jde.

Eliška Vyhnánková, foto: Vojtěch Hurych

foto: Vojtěch Hurych

Je celá řada skeptiků a odpůrců Facebooku. Z jakých důvodů oprávněně a z jakých neoprávněně?

Nechci znít příliš zaujatě, ale většina odpůrců nemá s Facebookem či sociálními sítěmi žádné nebo velmi malé zkušenosti. Vycházejí z obecných informací, předsudků. Jedná se o marketingový a komunikační kanál, jako každý jiný. Máme outdoorové reklamy, máme televizní reklamy, print, PR, internet a sociální sítě. A pokud s kterýmkoliv z těchto kanálů firmy neumějí zacházet, samozřejmě se jim nedaří, nebo ještě hůř – může se to obrátit proti nim. O Facebooku se jen více mluví. Přehlížení sociálních sítí se ale minimálně s ohledem na jejich budoucnost určitě nevyplatí.

Jak ideálně pracovat s Facebookem jako soukromá osoba a jak jako firma?

O tom bych mohla mluvit hodiny. Pokud to mám říct co nejstručněji, mají soukromé profily i firemní stránky mnoho společného v tom, jak je používat ke svému prospěchu. Vždy jde o to být co nejvíce vidět. Čím více víte o Facebooku, tím strategičtěji ho můžete používat. Obecně ale platí, že pro firmu může mnohdy být mnohem užitečnější skladník, který je aktivní na sociálních sítích a baví ho jeho práce (tedy o ní mluví na svém soukromém profilu), než celé PR oddělení, které jen „chodí do práce“ a spravuje firemní profil. V mé oblíbené knize Ukaž, co děláš, píše její autor Austin Kleon: „Sdílej něco malého každý den!“ A o tom je Facebook i další sociální sítě.

Které firemní stránky na Facebooku hodnotíte jako atraktivní a obchodně zajímavé z hlediska informací, které vám síť může poskytnout?

Nerada dávám konkrétní příklady, protože za navenek úspěšnou stránkou mohou být špatné zisky a naopak ošklivá stránka může plnit svůj účel, aniž bychom o tom věděli. Důležité je nehlídat na svých stránkách (ani těch konkurenčních) počty fanoušků, ale úspěch příspěvků jinými metrikami, například konverzemi na zákazníky, aktivitou fanoušků, jejich zapojení, naše zapojení. Sleduji většinou pouze stránky, které mě baví. A nechávám se inspirovat konkrétními jednotlivými příspěvky či aktivitami.

Eliška Vyhnánková, foto: Vojtěch Hurych

foto: Vojtěch Hurych

Co všechno zůstává skryto pro veřejnost a může to vědět jen správce stránek FB?

Obrovské množství informací – jak úspěšné jsou jednotlivé příspěvky, jak se stránce daří v růstu, jaká jsou čísla placených kampaní. Vše, co správce firemního profilu potřebuje k úspěšné práci. Návštěvník stránky pak zjednodušeně může poměřovat jen počet fanoušků a angažovanost čtenářů u jednotlivých příspěvků (kolik lidí dalo to se mi líbí, komentovalo či sdílelo). Přičemž celkový počet fanoušků ani zdaleka nevypovídá o tom, jak je stránka dobrá či značka populární. Může jít o fanoušky nakoupené či nabrané v soutěžích.

Která témata patří mezi ta, jež školíte?

Téměř ve sto procentech případů dělám školení na míru dle konkrétních požadavků klienta. Vycházím ale ze základních scénářů, ve kterých mám jak základy sociálních sítí, tak pokročilou práci s Facebookem, Twitterem či LinkedInem. K tomu často přidávám i čím dál populárnější Instagram či Pinterest, nebo si povídáme o tom, co se dá dělat s video obsahem a blogy.

S jakými dojmy v poslední době obyčejně odcházíte z přednášek a jak bilancujete ve srovnání se svými začátky?

Tím, že jsem začínala jako fanoušek a postupně jsem se sama vypracovala na konzultantku, která své znalosti předává dál, chybělo mi v začátcích nějaké oficiální potvrzení, srovnání či ocenění toho, na jaké znalostní a zkušenostní úrovni se nacházím. Vzhlížela jsem k ostatním profesionálům a odborníkům a neměla jsem možnost porovnání toho, zda jsou mé schopnosti dostatečné. Teprve opravdová praxe mi školení za školením, schůzku za schůzkou a klient za klientem dávala postupně sebevědomí a uvědomění si vlastních schopností. Největším oceněním pro mne ale vždy je a bude respekt mých kolegů z oboru a jejich důvěra ve chvíli, kdy mě zvou ke spolupráci, či mi vkládají do rukou své klienty.  Nyní, po necelých dvou letech na volné noze, mám již velkou důvěru v  sebe samu a v to, co jsem schopná klientům nabídnout. Ale pořád ještě se z každého povedeného školení vracím domů s obrovským úsměvem, jako kdyby to bylo poprvé.

Kdo vás samotnou z profesního hlediska v poslední době nejvíce zaujal a proč?

Nechám se velmi snadno inspirovat. Od každého zajímavého člověka, kterého potkám. Snažím se pozorovat styl života a práce motivujících lidí kolem sebe, učit se z jejich příkladu. Pokud by otázka zněla v tradičním Kdybyste si mohli vybrat kohokoli na světě, koho byste pozvali k večeři?”, odpověděla bych vám pravděpodobně každý den jinak. Když se ale budeme bavit v dlouhodobějším měřítku, velkou inspirací jsou mi kolegyně z projektu ŽENY s.r.o. A na světové scéně Sheryl Sandberg, provozní ředitelka Facebooku a autorka úžasné knihy Opřete se do toho.

Eliška Vyhnánková, foto: Vojtěch Hurych

foto: Vojtěch Hurych

Co vám v životě dělá radost, čím se bavíte?

Ve volném čase jsem geek. Baví mě filmy, seriály, knihy. Užívám si science fiction žánr. Společně s třemi kamarádkami spoluvlastním firmu FAN BASE, která provozuje e-shop s filmovým a seriálovým merchandisingem a vozíme do Prahy zahraniční seriálové herce na setkání s fanoušky. To jsou věci, u kterých relaxuji. A miluji dobré jídlo. Což je na mně čím dál víc vidět, takže jsem nedávno zařadila do seznamu i sport. V dětství a dospívání jsem velmi aktivně sportovala. Zatím si ale k sobě po těch mnoha letech u počítačů hledáme znovu cestu. Bude ještě chvilku trvat, než začnu tvrdit, že ta bolest ve fitku mi dělá radost a baví mě.

Na čem si zakládáte?

Na upřímnosti. Je pro mne nesmírně důležitá jak v práci, tak v osobním životě. Pokud mi někdo lže, je zle. Lháře považuji za zbabělce, kteří se neumí postavit neúspěchu, nepříjemným situacím či kritice.

Kdo je Eliška Vyhnánková?

Nesmírný lenoch bez kousku disciplíny, který si díky vášni ke své práci vypěstoval celkem obstojnou verzi workoholismu. (smích)

Máte návod, jak dosáhnout toho, co si přejete?

Ale to je velmi jednoduché. Musíte to OPRAVDU chtít. Pak neexistují překážky, nic vás nemůže zastavit a vy vložíte celou svou úžasnou mysl do cesty za svým cílem. Je to stejné, jako když jsou lidé zamilovaní. Stejné, jako sportovci, kteří překonávají světové rekordy. A když to navíc budete chtít víc než všichni ostatní, pravděpodobně budete také nejlepší. Ale pozor, zachovejte si u toho zdravý selský rozum.

Děkuji za rozhovor.

 

Text: Michaela Lejsková

Foto: Vojtěch Hurych

Oficiální stránky: www.vyhnankova.cz

Korektura textu: Vladana Hallová

Produkce: Michaela Lejsková

Publisher: Profesní magazín Best of www.ibestof.cz

Eliška Vyhnánková, foto: Vojtěch Hurych
Eliška Vyhnánková, foto: Vojtěch Hurych
Eliška Vyhnánková, foto: Vojtěch Hurych
Eliška Vyhnánková, foto: Vojtěch Hurych
Eliška Vyhnánková, foto: Vojtěch Hurych
Eliška Vyhnánková, foto: Vojtěch Hurych
Eliška Vyhnánková, foto: Vojtěch Hurych

Komentáře



Kategorie
Příbuzné články
Mgr. Martin Řezníček – novinář, moderátor, zpravodaj
Mgr. Martin Řezníček – novinář, moderátor, zpravodaj

15.10.2020 | Na konci roku 2017 se po pěti letech vrátil ze Spojených států, kde působil jako zpravodaj České ...


Karel Kašák – moderátor, sportovec
Karel Kašák – moderátor, sportovec

06.05.2020 | Je mladý, sympatický, urostlý, stále usměvavý a kolem sebe šíří pozitivní energii. Letos oslaví ...


Martin Tománek – PR manažer společnosti Yamaha
Martin Tománek – PR manažer společnosti Yamaha

02.03.2020 | Do Yamahy přišel takříkajíc z druhého břehu. Dlouho o motorkách psal a firma mu hodila lano, ...


Mgr. Jana LeBlanc – novinářka a blogerka
Mgr. Jana LeBlanc – novinářka a blogerka

19.02.2020 | Jana LeBlanc, vlastním jménem Jana Rýznerová, pochází z jihomoravských Dražovic a v současné ...


Klára Doležalová - moderátorka a herečka
Klára Doležalová - moderátorka a herečka

13.12.2019 | Klára Doležalová je známou profesionální moderátorkou a divadelní a příležitostnou filmovou ...




Vyhledávání:
Newsletter:

Best of ... na Facebooku!
Menstyle.cz na Facebooku RSS iBestof
Nejčtenější články za měsíc
Nejžhavější tagy