Jitka Spoustová Staňková – manažerka PR společnosti NIKON


Jitka Spoustová Staňková
22.03.2016 20:05 | Michaela Lejsková

Původní profesí technická překladatelka v Českých aeroliniích přešla k marketingu a později do oblasti IT technologií. Ve společnosti Nikon začínala na pozici obchodního zástupce a měla na starost nové digitální produkty, později působila v předváděcím centru a školila prodejce, pak následovala pozice v marketingu a nakonec v PR. Dá se říct, že prošla v Nikonu tolik pozic, že firmu dokonale zná. A to je základ pro práci s médii, kdy se člověk na této pozici musí dokonale orientovat ve svém prostředí.

Nikon

 

Volba vaší profesní realizace není náhodná, protože jak vím, sama se aktivně věnujete fotografování. Kdy a jak jste prožívala svůj vstup do společnosti Nikon?

Já sama aktivně nefotím, já se jen snažím fotit, ale moc mi to nejde. Mám pocit, že k tomu, abych byla kreativní, bych potřebovala mít prázdnou hlavu a ne aby se mi v ní neustále honily nějaké termíny, úkoly a nápady, týkající se mé práce. Můj tatínek byl nadšený fotoamatér, takže jsem s fotografií vyrůstala. K práci v Nikonu jsem tedy cíleně nesměřovala, ale byla to nádherná náhoda, za kterou jsem vděčná.

Jaké jsou předpoklady pro tuto práci a komu byste ji rozhodně doporučila?

Já si myslím, že nejsem typický „píárový“ pracovník, nevím, jestli mohu rozdávat rady. Je fajn, jestliže je člověk komunikativní, je rád mezi lidmi, nedělá mu potíže občas něco napsat, je kreativní a dokáže svoje nápady uvést do praxe. Taky by měl být pozitivně smýšlející a hlavně se dvakrát rozmyslet, než něco vypustí z úst. Měl by být loajální k firmě a to by neměla být jen fráze, ale měl by to sám vnitřně cítit, aby mu to ostatní věřili. Já bych asi nemohla dělat svoji práci pro firmu, o jejíchž kvalitách nebo jejích produktech bych nebyla skutečně přesvědčená. Práci v PR doporučuji každému, kdo se v tomto popisu našel. Když jsem byla malá a ve škole se nás ptali, čím chceme být, a já to nevěděla, tak jsem to obcházela popisem, že bych chtěla pracovat mezi lidmi, komunikovat s nimi a hodně cestovat. V tu dobu jsem vůbec netušila, co to je public relations, ale když o tom tak přemýšlím, tak se moje přání vlastně vyplnilo.

Řekla byste, že u produktového PR je zásadní mít k produktu vlastní vztah?

Rozhodně to práci hodně zjednoduší a jak už jsem řekla, jste přesvědčivější, protože tomu, co děláte, věříte.

Jitka Spoustová Staňková

Jaké máte zásady při spolupráci s novináři a jak si udržujete tyto dobré vztahy?

Nelžu, neslibuju, co nemůžu splnit, snažím se být milá a korektní. Nejen v práci, ale i v životě platí to, jak se chováte k druhým, tak se oni chovají k vám. Myslím, že mi to tak vychází i ve vztahu s novináři.

Byla jste z chování některých novinářů rozčarovaná či zklamaná?

Ne, nikdy.

S kým nejčastěji konzultujete své nápady?

Nejčastěji se svou dcerou Magdalénou, která studuje marketing a sama má na svůj věk úžasné zkušenosti, přehled a spoustu dobrých nápadů a pak s kolegy v práci nebo v PR agentuře.

Nakolik máte vlastní prostor pro tvůrčí práci a nakolik je spíš striktně daná?

Pravidla komunikace jsou daná. Tím spíš, že zastupujeme velkou nadnárodní společnost. Z centrály dostáváme také spoustu zajímavých materiálů, které se dají použít v lokální komunikaci. Jedná se především o články nebo průzkumy na fotografická témata, které se dají ještě dále rozvíjet a navazovat na ně.

Nikon

Jakých pravidel a zásad se v práci držíte?

Mám ráda přesnost, poctivost, férový přístup, nebo, chcete-li, pravdomluvnost. Cením si přátelského prostředí, které panuje mezi mnou a kolegy.

Patříte k lidem, kteří si svoji práci nosí domů?

Ano, nosím. U nás Nikonem žijeme. Není dne, kdybychom se o něm nebavili. Ale protože mě práce pro Nikon baví, tak to je výhradně v tom pozitivním slova smyslu. Od mého muže si ráda nechám vysvětlit některé technické záležitosti, s dcerou si povídáme o aktivitách, které by se daly realizovat. Na dovolenou všichni vyrazíme s Nikonem na krku a vlastně v celé naší i širší rodině jsou výhradně fotoaparáty značky Nikon. Moji příbuzní mi hlásí, kdy viděli Nikon v časopise, ve filmu nebo v reklamě. Jsem postižená a nakazila jsem i ostatní. (úsměv) Ale občas je potřeba vzít si práci domů i fyzicky a dokončit to, co se v pracovní době nestihlo, nebo to zkrátka nešlo v rušné kanceláři vytvořit.

Fotografem se člověk nerodí. Jakou cestu byste doporučila lidem, kteří mají zájem velmi dobře fotit pro svůj volný čas a naopak těm, kteří touží rozjet dráhu profesionálního fotografa?

Fotografem se člověk sice nerodí, ale může se narodit s talentem vidět svět kolem nás skrz hledáček fotoaparátu a to je pro fotografa moc důležité. Ten, kdo se chce fotografování věnovat profesionálně, se bez talentu neobejde. Samozřejmě že se k tomu ještě musí naučit řemeslu fotografie. Kdo se spokojí s tím, že fotografování bude jen jeho koníčkem, ten se může mnohému naučit ve fotografických kurzech, které mimo jiné pořádá i Nikon škola. Základem je naučit se dobře ovládat svůj fotoaparát. Nespokojit se s tím, že se na něm nastaví automat, je důležité naučit se využívat potenciál fotoaparátu na maximum. A pak se může věnovat konkrétnímu typu fotografie, která je mu nejbližší – portrét, krajina nebo třeba makro. V takovém případě může opět využít nabídku kurzů, kde se od zkušených fotografů dozví základní principy, rady a tipy a prakticky si danou disciplínu vyzkouší.

Nikon

Společnost Nikon patří k velmi pokrokovým. Které zásadní inovace představila za poslední roky a na které se zákazník může těšit v blízké době?

Já bych se jen chtěla pozastavit nad tím, jakou cestu urazil Nikon za posledních 20 let. Já ve svých začátcích u firmy pamatuji úplně první kompaktní digitální fotoaparát Nikon pro běžného uživatele – Coolpix 100, který byl ohlášen v roce 1996. Měl rozlišení 0,3 milionu pixelů a výsledný snímek měl velikost 512 x 480 obrazových bodů. Snímky z tohoto fotoaparátu byly vhodné maximálně pro web nebo maličkou fotografii. Dnešní kompaktní fotoaparáty mají rozlišení kolem 20 milionů pixelů, snímek má velikost 5 152 × 3 864 obrazových bodů a vytisknete ho třeba na A3. I základní fotoaparáty jsou vybavené kvalitní optikou s neuvěřitelným přiblížením. Například Coolpix P900 je náš fotoaparát s největším rozsahem zoomu, který je neuvěřitelných 24—2 000 mm. Ve fotoaparátech máme zabudované GPS pro záznam geografické polohy, Wi-Fi pro komunikaci s chytrými zařízeními, možnosti zaznamenávat video v kvalitě 4K UHD.

Nikon

Na co se mohou těšit zákazníci u letošních modelů?

Všechny nové fotoaparáty, které přijdou na trh v letošním roce, budou vybaveny novým typem připojení SnapBridge, které umožňuje bezdrátové propojení s chytrými zařízeními pomocí technologie Bluetooth Low Energy. Aplikace SnapBridge umožňuje permanentní a okamžitý přenos snímků z fotoaparátu přímo do chytrého telefonu nebo tabletu bez nutnosti tento proces aktivovat. Toto všechno jsou technologie, kterými jsou vybaveny i běžné kompaktní fotoaparáty. Pokud se podíváme na profesionální techniku, tak tady vidíme, že vývoj směřuje k co nejrychlejšímu a nejpřesnějšímu autofokusu, k dosažení co největšího odstupu signálu od šumu, aby bylo možné pořizovat co nejkvalitnější fotografie za minimálních světelných podmínek. Na jaře by se na trhu měla objevit nová profesionální plnoformátová zrcadlovka Nikon D5, která bude nepostradatelným nástrojem sportovních fotografů nejen na letní olympiádě v Brazílii. Převážně nadšení fotografové přírody se konečně dočkali nejvyššího modelu v kategorii DX fotoaparátů. Je jím fotoaparát Nikon D500, který je vybaven stejnými technologiemi jako profesionální D5. A nakonec bych zmínila takovou technologickou třešničku na Nikon dortu, kterou je malá akční videokamera Key Mission 360, která je schopná snímat video v úhlu 360° ve formátu 4K.

Nikon

Jak byste charakterizovala profil společnosti Nikon?

Napadají mě slova jako moderní, dynamická, inovativní, ale zároveň firma s opravdu dlouhou tradicí v oblasti optoelektroniky. Protože jsem součástí divize Imaging, která vyrábí a dodává na trh fotoaparáty, příslušenství a sportovní optiku, tak bych se zaměřila hlavně na ni. Nikon desítky let vybavuje profesionální fotografy technikou, která jim umožňuje odvádět špičkovou práci. Nám amatérům přináší možnost zaznamenávat běh života kolem nás, jen tak pro radost sobě a druhým. Produkty a technologie Nikon jsou opravdu úžasné. A já si na toto vzpomenu vždy, když v různých diskuzích na českých webech objevím hloupou nekonstruktivní kritiku některých lidí – co se nepovedlo, co se mělo udělat nějak jinak, co výrobce nedomyslel a podobně. Je mi to moc líto a vždy si snažím toho člověka představit ve skutečnosti. Kým je, co dělá, čeho v životě dosáhl. Já vím, že nemůžeme být všichni špičkovými konstruktéry, vynálezci nebo designéry, ale o to víc bychom si měli vážit lidského umu, který je vložený do každého jednotlivého kousku Nikonu. Tak to vnímám já a nejen u Nikonu, ale obecně. Je jednoduché kritizovat a hodnotit, ale kdo z nás by dokázal něco takového vymyslet, vyrobit, uvést na trh.

Nikon

Kam sahá historie společnosti Nikon?

Do roku 1917, kdy spojením tří malých optických firem v Tokiu vznikla společnost Nippon Kogaku Kogyo. V počátcích své existence vyráběla teleskopy, dalekohledy, mikroskopy a jiné drobné optické vybavení. Je zajímavé, že nejdříve spatřil světlo světa objektiv. To bylo v roce 1933 a tím prvním objektivem byl Aero-Nikkor vyrobený pro potřeby snímání leteckých map armádou. Teprve v roce 1948 se na trh dostává první fotoaparát Nikon I spolu se základní sadou objektivů. Od počátku své existence až dodnes společnost Nikon vyprodukovala více než 95 milionů kusů objektivů.

Jaké projekty má Nikon na svém kontě v rámci výstav?

Zastoupení společnosti Nikon v České republice provozuje vlastní galerii v Praze na Malé Straně. Galerie Nikon Photo Gallery vystavuje především práce fotografů používajících právě techniku Nikon. V galerii proběhla od jejího založení celá řada zajímavých výstav. Z těch loňských bych mohla jmenovat například výstavu fotografií Vladimíra Železného Svět, který měl zmizet. Ano, jedná se o bývalého ředitele televize Nova, tak ho alespoň všichni známe, ale málokdo o něm ví, že je vynikající fotograf a že se fotografií zabývá více než 57 let. Soubor vystavených fotografií dokumentoval život zejména ortodoxních židovských komunit. Lehčí téma nám odkryla Lenka Hatašová výstavou V jiném světle. Lenčiny fotografie přinesly jiný pohled na známé tváře herců, zpěváků, moderátorů. Osobnosti tak lehce poodhalily cosi ze svého soukromí. Tato výstava by měla být k vidění od konce února také v Galerii U Hanáka v Prostějově. Od 25. února je možné v Nikon Photo Gallery navštívit výstavu fotografií Vojtěcha Vlka TranSpiRituals. Vystavené černobílé fotografie mapují spiritualitu a rituály napříč náboženstvími. Galerie je úžasným místem pro setkávání lidí, kteří milují fotografii, je možné zde jen tak posedět v příjemném prostředí, prohlédnout si nejen fotografie na stěnách, ale i fotografické knihy, které jsou návštěvníkům k dispozici, navštívit besedu s autorem vystavených fotografií, nebo absolvovat kurz již zmíněné Nikon školy.

Nikon

Zapojujete se také do dobročinných aktivit? Jakým způsobem?

Samozřejmě. Nikon již několik let organizuje fotografickou soutěž s charitativním posláním „Nikon kalendář – moje srdeční záležitost“. Ze soutěžních fotografií porota vybírá 50 semifinálových, které se stanou součástí výstavy právě v Nikon Photo Gallery a z této padesátky 12 nejlepších snímků, které ozdobí kalendář na následující rok. Kalendář je vydáván v počtu pouhých 111 kusů a je opravdu výpravný. Během slavnostního večera je kalendář pokřtěn a soutěžní fotografie jsou nabídnuty do dražby. Finanční prostředky získané během večera jsou každým rokem věnovány na předem vybraný charitativní projekt nebo nadaci. Ten letošní kalendář přispěl částkou 319 000 Kč Domovu pro zrakově postižené Palata na úhradu nákladů spojených s obnovou orientačního systému pro slabozraké a nevidomé v prostorách tohoto zařízení. Během všech sedmi ročníků této soutěže se nám díky účastníkům soutěže a štědrým dražitelům podařilo získat celkem 1 509 000 Kč.

Co nejlepšího vám přinesla vaše práce?

Setkání s celou řadou velice zajímavých a příjemných lidí. A také mě naučila dívat se jinak třeba na mraky na obloze.

Děkuji za rozhovor.

 

 

Text: Michaela Lejsková

Foto: archiv společnosti Nikon

Oficiální stránky Nikon: www.nikon.cz

Korektura textu: Vladana Hallová

Produkce: Michaela Lejsková a Vlaďka Svobodová (agentura Guideline s.r.o.)

Publisher: Magazín Best of www.ibestof.cz

Jitka Spoustová Staňková
Nikon
Nikon
Nikon
Nikon
Nikon
Nikon
Nikon

Partneři

NIKON


Komentáře



Kategorie
Příbuzné články
Mgr. Martin Řezníček – novinář, moderátor, zpravodaj
Mgr. Martin Řezníček – novinář, moderátor, zpravodaj

15.10.2020 | Na konci roku 2017 se po pěti letech vrátil ze Spojených států, kde působil jako zpravodaj České ...


Karel Kašák – moderátor, sportovec
Karel Kašák – moderátor, sportovec

06.05.2020 | Je mladý, sympatický, urostlý, stále usměvavý a kolem sebe šíří pozitivní energii. Letos oslaví ...


Martin Tománek – PR manažer společnosti Yamaha
Martin Tománek – PR manažer společnosti Yamaha

02.03.2020 | Do Yamahy přišel takříkajíc z druhého břehu. Dlouho o motorkách psal a firma mu hodila lano, ...


Mgr. Jana LeBlanc – novinářka a blogerka
Mgr. Jana LeBlanc – novinářka a blogerka

19.02.2020 | Jana LeBlanc, vlastním jménem Jana Rýznerová, pochází z jihomoravských Dražovic a v současné ...


Klára Doležalová - moderátorka a herečka
Klára Doležalová - moderátorka a herečka

13.12.2019 | Klára Doležalová je známou profesionální moderátorkou a divadelní a příležitostnou filmovou ...




Vyhledávání:
Newsletter:

Best of ... na Facebooku!
Menstyle.cz na Facebooku RSS iBestof
Nejčtenější články za měsíc
Nejžhavější tagy