Mgr. Martina Štýbnarová – magistra a patronka konceptu zdravotního zabezpečení European Tour


Mgr. Martina Štýbnarová, foto archiv
28.04.2014 21:40 | Michaela Lejsková

Golf a práce magistry, na které miluje zejména kontakt s lidmi, to jsou dva základní body zájmu Martiny Štýbnarové.  Samotné hře golfu se v současné chvíli nevěnuje tak, jak by si představovala, neboť je v jejím největší zájmu zdravotní stav hráčů. V tomto smyslu se zabývá vážnými úrazy i problémy s časovým posunem a jak sama říká, vše jsou pro ni nenahraditelné zkušenosti.

Mgr. Martina Štýbnarová, foto archiv

 

Co stálo za rozhodnutím začít studovat farmacii?

Od malička jsem si přála být lékařkou. Fascinovala mě nemocnice, lékárna a bílé pláště. Na gymnáziu jsem pak zvažovala, zda medicína nebo farmacie. Nakonec mi bylo však lékárenství bližší než lékařství. 

 

Nespokojila jste se však s magisterským titulem, co vás motivovalo ke studiu doktorátu?

Na začátku fakulty pro mě byl titul ,doktor farmacie‘ něčím, k čemu jsem vzhlížela a netroufala si to ani pomyslet. Po státnicích jsem ale měla potřebu ještě pokračovat dál. Nechtěla jsem svá studentská léta ukončit tak náhle. (smích)

 

V současné době pracujete jako magistra, co vám tato práce dává?

Musím říct, že mi práce lékárníka dala víc, než jsem očekávala. I přesto, že nejsem stydlivý typ, tak jsem si výrazně hodně zvykla na lidi. Pochopila jsem, jak pacienti každý den zrcadlí lékárníkovi jeho náladu a rozpoložení, nebo to jak účinným a levným lékem může být obyčejný úsměv – ono to zní jako klišé, ale opravdu to funguje! (smích) A když se vám vrátí pacient s pochvalou nebo poděkováním za radu, pomoc nebo účinnou léčbu, nepochybujete o tom, že vám tato práce něco dává.

 

Dá se říci, že i něco bere?

Nenapadá mě nic zásadního, co by mi tato práce brala. Bere hodně času a energie, jako každé jiné zaměstnání.

 

Na co se během studia doktorátu zaměřujete a proč jste si právě tuto oblast zvolila?

Moje práce se zaměřuje na sledování nové metody k hodnocení matricových tablet. Tato metoda by díky své všestrannosti mohla být velkou pomocí při vývoji nových léků. Téma je to velice zajímavé a vděčím za něj skvělému týmu paní docentky Dvořáčkové – vedoucí mé rigorózní práce.

Mgr. Martina Štýbnarová, foto archiv

 

Napsala jste zajímavou a uznávanou práci zabývající se bojem proti infekci virem HIV, z jakého důvodu jste zvolila právě toto téma?

Jednalo se o mou diplomovou práci, kterou se následně podařilo publikovat v odborném časopise. Téma HIV, konkrétně mikrobicidů – přípravků lokálně aplikovaných na vaginální sliznici určených k prevenci přenosu viru HIV – vybrala moje úžasná vedoucí diplomové a nyní i rigorózní práce, paní docentka Dvořáčková z FaF VFU Brno.

 

HIV je téma velmi diskutované, čím je vaše práce výjimečná?

Z výsledků rešerše vyplynulo, že ačkoliv se k mikrobicidům upínala naděje, že by mohly pomoci s bojem proti rychlému rozšiřování nákazy HIV, nejsou mikrobicidy tak efektivní, jak se na první pohled zdálo.

 

Jak osobně vnímáte současný stav boje proti HIV?

Já osobně to vnímám jako velký problém, ze kterého pravděpodobně nemá spousta lidí dostatečný respekt. Jako by se jednalo o chřipku, ovšem z této ,,chřipky“ nevede cesty zpět. Počet nově nakažených se každoročně zvyšuje. V roce 2012 i 2013 se v České republice ročně nakazilo více než 200 lidí. Myslím, že by měla být rozsáhlejší osvěta, aby lidé věděli, jak vypadají koncová stadia AIDS a jak lehce se do tohoto problému může kdokoliv dostat. A to nemluvíme například o Africe, kde je situace mnohem složitější a dramatičtější.

Mgr. Martina Štýbnarová, foto archiv

 

Kde jste čerpala materiály pro tuto práci?

Většinu zdrojů tvořily odborné vědecké publikace. Dost informací jsem čerpala také například od Světové zdravotnické organizace (WHO).

 

Hovoříte několika jazyky, které to jsou?

S jistotou se dá říct, že se domluvím anglicky. Francouzštině a němčině jsem sice věnovala léta studia, ale vzhledem k tomu, že je tolik nevyužívám, dochází asi ke znehodnocování času a energie, které jsem do nich vložila. Mám sice v plánu oprášit znalosti, avšak nyní mě ostatní zájmy zaměstnávají natolik, že se na všechno nedostane. Musím to holt vzít pěkně postupně. (smích)

 

Co vás motivuje ke studiu jazyků?

Jazyky mě baví moc. Angličtina je mi blízká a je to taková srdcová záležitost. Do francouzštiny jsem se zamilovala kvůli krásnému přízvuku a pohledu na život Francouzů, které jsem poznala. Na němčině mě motivuje každoroční týden v Alpách a obdiv k německému puntičkářství. Na každém jazyku najdete něco krásného a zajímavého. A když pak člověk vyjede za hranice a dokáže se domluvit, je to asi ta nejlepší motivace. Ještě bych se moc ráda naučila švédsky, ale to nebudeme předbíhat.

 

Spousta lidí si dnes myslí, že si vystačí pouze s angličtinou, jak to vnímáte vy?

Angličtinu beru v dnešní době jako standard. A umět hovořit plynule dalšími jazyky je rozhodně cenná výhoda jak v pracovním tak osobním životě. Právě proto se na to taky brzy opět vrhnu!

 

Co vám znalost více jazyků dává?

Je určitě velice příjemné dokázat se domluvit nejen v České republice. Nemluvě o tom, že se člověku s cizími jazyky otevírají úplně jiné možnosti.

Mgr. Martina Štýbnarová, foto archiv

 

Práci magistry jste ovšem spojila také s golfem, jak takové propojení vznikne?

Sportovní ředitel společnosti Relmost je můj dlouholetý kamarád a požádal mě, zda bych se nechtěla zúčastnit a pomoci v rámci Medical servisu během turnaje European Challenge Tour.

 

V rámci turnaje European Tour máte pod patronací koncept zdravotního zabezpečení, v čem to přesně spočívá?

Koncept Medical Servise pro hráče se připravuje a tvoří dlouhodobě. European Tour má na místě konání takzvaný Physio Truck, který je plně vybaven vším, co profesionální golfisté potřebují. Physio Truck je v podstatě zmenšená lékařská a rehabilitační jednotka cestující po všech turnajových destinacích a je na něj napojena veškerá odborná péče jak pro hráče, tak případně pro diváky.

 

V rámci této činnosti se mimo jiné staráte o zdravotní stav hráčů, jak tato činnost v praxi vypadá?

Například jsme řešili alergickou reakci hráče, kdy hráč pro slzící oči špatně viděl. Alergie a bolest různého typu patří mezi časté obtíže.

Mgr. Martina Štýbnarová, foto archiv

 

S jakým největším problémem jste se zatím musela potýkat?

Největším problémem bylo zranění hráče, který upadl na schodech a poměrně hodně si pohmoždil záda.

 

A co patří naopak mezi nejběžnější potíže?

Paradoxně je to bolest hlavy a potíže se spánkem. Dále problémy spojené s časovým posunem a odlišnou stravou.

Mgr. Martina Štýbnarová, foto archiv

 

V čem vnímáte naopak zdravotní přínosy golfu?

Golf celkově je velice příjemný sport. Nejen, že člověk svižným tempem ujde i několik kilometrů, čímž rozproudí kardiovaskulární a lymfatický systém, ale ještě zklidní svou mysl příjemným prostředím a celkovou klidnou atmosférou na hřišti. Jít si zahrát za slunečného dne golf s přáteli nebo blízkými, to je opravdu velmi příjemný aktivní odpočinek.

 

Fungujete pod dohledem kontrolní komise European Tour, co to pro vás znamená?

Splnění všech kritérií, které jsou specifikovány standardy European Tour.

 

Komise vyhodnotila turnaj, za který jste byla plně zodpovědná, jako jeden ze tří nejlepších, jak se vám podařilo toho docílit?

Celá kontrola byla velkou improvizací a zároveň obrovskou zkušeností. Právě v těch chvílích jsem ocenila farmaceutické vzdělání, které mi velmi pomohlo při zodpovídání jak teoretických tak praktických dotazů. Nakonec to dobře dopadlo.

 

Jaká jsou vůbec kritéria takového hodnocení?

Kritéria jsou dána smlouvou a týkají se zdravotního stavu hráčů, personálu a návštěvníků. V případě hráčů je to především kontrola toho, zda víme, které léky nebo doplňky stravy je možné užívat a které ne. Dále pak popsání celého procesu, co se stane, když se u hráče, diváka nebo rozhodčího objeví problém, jak vše funguje v teorii a jak následně v praxi. Jsou také dotazováni hráči a personál a výsledkem je sepsané hodnocení a raport pro komisaře European Tour zodpovědného za Medical sekci.

Mgr. Martina Štýbnarová, foto archiv

 

Zabýváte se problémy dopingu, jak často se s těmito potížemi setkáváte?

Posuzuje se užívání léků a doplňků stravy, které hráči nahlásí jako současně užívané léky. Zda jsou tyto přípravky vhodné a neobsahují některou ze zakázaných látek. V rámci golfových turnajů u nás jsme se s dopingem nesetkali.

 

Je mi jasné, že to nemůžete úplně prozradit, ale jak přibližně funguje v tomto případě antidopingová kontrola?

Dopingová kontrola funguje jako v každém jiném sportu. Většinou bývá odebírán vzorek krve a moči. V případě golfu bývá odebírána moč.

 

Co bývá nejčastější formou dopingu?

U nás jsme se s tím nesetkali, avšak mezi látky, které jsou klasifikovány jako doping patří například anabolika, stimulanty nebo narkotika.

 

Musíte se zaměřit i na dodržování mezinárodních regulí a nařízení, jsou výrazně odlišné od těch českých?

Vše spadá pod mezinárodně uznávané nařízení WADA.

Mgr. Martina Štýbnarová, foto archiv

 

Pod „dozorem“ budete mít v rámci European Tour 156 hráčů, jak se na to připravujete?

Nedá se říct, že budu mít pod dozorem. Medical Servise je zaběhnutý na všech turnajích. Příprava na Czech Masters ze série European Tour bude stejná jako na European Challenge Tour. S tím rozdílem, že bude kladen důraz na očekávanou návštěvu kolem 20 tisíc lidí.

 

V jakém smyslu vás tato práce obohacuje?

Vždy se jedná především o cenné a nenahraditelné zkušenosti.

 

Jaký je váš osobní vztah ke golfu?

Dlouho jsem pouze doprovázela svého bratra, který hraje asi čtyři roky. Byla jsem přesvědčená, že by mi to určitě nešlo. Teprve minulé léto jsem si řekla, že bych se to chtěla taky naučit a udělala si zelenou kartu. Golf mě baví, ale čas mi přece jen nedovoluje věnovat se tomu tak, jak bych si přála.

 

Chcete i do budoucna propojovat více činností nebo se zaměřit pouze na jednu oblast?

Nemám ráda stereotyp, vyhovuje mi, když se něco děje. Takže ano, chtěla bych propojovat více činností i do budoucna.

 

Jak relaxujete? Zvládáte to třeba ještě při golfu?

Největší relaxace je pro mě čas strávený s mou milovanou rodinou. To je doba, kdy vypnu a doopravdy si odpočinu.

 

Čeho byste v následujících deseti letech ráda docílila?

To je velmi dobrá otázka. Na příští desetiletí toho mám docela hodně! Doufám, že se mi podaří vybudovat rodinu po vzoru té, ve které jsem vyrostla, udělat pokrok v duševním vzdělávání a taky bych si ráda splnila různé kariérní sny. Schválně se mě zeptejte za těch 10 let, jak to dopadlo. (smích)

 

Děkuji za rozhovor

 

Text: Petra Kuncová

Foto: archiv 

Vytvořeno ve spolupráci se společností Relmost www.relmost.cz

a Czech Masters www.czech-masters.cz

Korektura textu: Alžběta Strnadová

Produkce: Michaela Lejsková

Publisher: magazín Best of www.ibestof.cz

Mgr. Martina Štýbnarová, foto archiv
Mgr. Martina Štýbnarová, foto archiv
Mgr. Martina Štýbnarová, foto archiv
Mgr. Martina Štýbnarová, foto archiv
Mgr. Martina Štýbnarová, foto archiv
Mgr. Martina Štýbnarová, foto archiv
Mgr. Martina Štýbnarová, foto archiv
Mgr. Martina Štýbnarová, foto archiv
Mgr. Martina Štýbnarová, foto archiv

Komentáře



Kategorie
Příbuzné články
Doc. MUDr. Martin Šín, Ph.D., FEBO – lékař specialista v oblasti oftalmologie
Doc. MUDr. Martin Šín, Ph.D., FEBO – lékař specialista v oblasti oftalmologie

02.02.2024 | Vystudoval 2. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze v roce 2006, a následně v roce 2012 ...


Mgr. Dragana Žarković, Ph.D. první fyzioterapeutka a NLP Master koučka
Mgr. Dragana Žarković, Ph.D. první fyzioterapeutka a NLP Master koučka

24.01.2024 | Vystudovala Univerzitu Karlovu v Praze, kde roku 2021 obhájila doktorát. Jejím celoživotním tématem, ...


Plk. prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc. – neurochirurg
Plk. prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc. – neurochirurg

26.07.2020 | Profesor Vladimír Beneš patří mezi přední české neurochirurgy. Jednou z hlavních oblastí, skrze ...


MUDr. Jarmila Zipserová ̶ přednostka soukromé Neurorehabilitační kliniky Axon
MUDr. Jarmila Zipserová  ̶  přednostka soukromé Neurorehabilitační kliniky Axon

20.06.2020 | Díky dlouholetým zkušenostem je váženou specialistkou v oblasti neurologie a dětské neurorehabilitace. Vystudova ...


MUDr. Radoslav Lacina – stomatolog, vedoucí Centra dentální péče
MUDr. Radoslav Lacina – stomatolog, vedoucí Centra dentální péče

23.03.2020 | MUDr. Radoslav Lacina patří mezi významné české stomatology. V roce 2003, tedy tři roky po úspěšné ...




Vyhledávání:
Newsletter:

Best of ... na Facebooku!
Menstyle.cz na Facebooku RSS iBestof
Nejčtenější články za měsíc
Nejžhavější tagy