MUDr. Zdeněk Pros – estetický plastický chirurg, Perfect Clinic
04.09.2015 05:52 | Darina Blatská
Estetická plastická medicína si naplno vydobyla své místo na světě i u nás. Vnímání krásy a touha po dokonalosti posunuly své hranice, a tak posouvají neustále kupředu i plastickou medicínu. Plastický chirurg MUDr. Zdeněk Pros získal praxi v zahraničí a úspěšně se mu podařilo ji prosadit i u nás. Jeho jméno je spojeno s pojmy UV liposukce a první replantace u nás. Dále na soukromé klinice provádí nesčetné množství operací, které lidem plní jejich vizuální sny.
foto: Lenka Hatašová
Když jste se během studia rozhodoval, jaká vládla situace kolem plastické chirurgie, byl již tenkrát jasný její potenciál?
To bylo někdy v roce 1983. Tehdy jsem viděl potenciál v té méně viditelné oblasti plastické chirurgie a to je rekonstrukční chirurgie s využitím mikrochirurgie. Moje nadšení pro estetickou chirurgii přišlo až později.
Jak se vyvíjela plastická chirurgie dále
Docela překotně, nové technologie, šicí materiály, operační postupy. Pokud mluvíme o estetických zákrocích, tak trendem je přechod od heroických výkonů k těm méně invazivním, ale se stejným efektem. To je možné právě díky novým technologiím a propracovaným operačním postupům.
Odkud trend plastických úprav přišel a kdy došlo k jeho oblibě v našich končinách?
Plastická chirurgie má u nás dlouhou tradici založenou prof. Burianem po 1. světové válce. Ten viditelný boom přišel v 90. letech minulého století a souvisí samozřejmě s otevíráním České republiky světu.
foto: Lenka Hatašová
Lze českou plastickou chirurgii posuzovat stejně jako zahraniční?
Určitě ano, minimálně na té evropské úrovni. Je to dáno dlouhou tradicí a samozřejmě šikovností českých chirurgů. Nejdále jsou asi ve Spojených státech. Vidíme to na kongresech, nejlepší přednášky mají skoro vždycky Američané.
„Krása“ je velice relativní pojem. Co si pod ní představíte vy?
To je strašně subjektivní pojem. A netýká se jenom lidí. Ta viditelná, vnější, možná prvoplánová, je samozřejmě příjemná. Pro mne je ale asi ještě důležitější ta vnitřní, něco vyzařující. Proto mám rád třeba stará auta, domy, staré předměty. Mají duši.
Proč jsou lidé v dnešní době posedlí krásou, dokonalostí a symetrií?
Myslím si, že je to dáno dnešním převážně konzumním způsobem života. Valí se to nás ze všech stran: reklamy, obálky časopisů, filmy. Takové masáži je těžké odolat a člověk si pak snadno začne myslet, jak je to strašně důležité.
Plastičtí chirurgové zřejmě tuto „masáž“ vítají, že?
Ti, co se věnují té estetické části plastické chirurgie určitě ano. Přece jen tento obor patří k těm nejlukrativnějším oblastem medicíny.
foto: Lenka Hatašová
Vy osobně jste se podílel na zavedení UV liposukce, co si pod tímto zákrokem máme konkrétně představit? Předtím u nás tato metoda nebyla?
Nebyla. V mých začátcích na soukromém pracovišti jsem se snažil, abychom byli na špici, co se týče technologií. Liposukce byla v té době velmi žádaným zákrokem, jenomže ta klasická byla poměrně nešetrná. Když jsem se dozvěděl o ultrazvukem asistované liposukci, jel jsem se do Düsseldorfu na kliniku na přístroj podívat a měl jsem možnost ho i vyzkoušet. Šetrností zákroku jsem byl nadšen a podařilo se mi přemluvit mého tehdejšího šéfa k nákupu stejného přístroje. Velmi brzy se nám poměrně velká investice vrátila a výsledkem byly stovky spokojených pacientů. Od té doby šel vývoj rychle dopředu a dnes máme na výběr např. liposukci asistovanou vodním paprskem nebo laserem, kterou používáme na mém současném pracovišti v Perfect Clinic.
Dále je s vaším jménem spojována první replantace u nás. Získal jste praxi v zahraničí? O jaký případ se jednalo?
Stručně řečeno se podařilo přišít zpátky úrazem kompletně od lebky oddělenou vlasatou část hlavy, včetně obočí až k zátylku. Během osmihodinového výkonu bylo sešito mikrochirurgickou technikou 9 tepen a žil o průsvitu 1,5 až 2 mm. Tím byl obnoven krevní oběh v odtržené části a po zhojení na ní začal růst normální vlasový porost. Do té doby se takový typ úrazu řešil velmi zdlouhavým, několikaměsíčním léčením, které sice vedlo ke zhojení, ale vlasový porost byl totálně ztracen. V ČR nebyl do té doby takový zákrok proveden, takže po oznámení úrazu telefonem na Vinohradskou kliniku jsem měl pár hodin na studium podobných případů publikovaných v zahraniční literatuře. Ale to už je 20 let a od té doby byly podobné zákroky u nás opakovány.
Absolvoval jste mnoho zahraničních stáží a praxí. Nenutilo vás to zůstat za humny?
Já si to ale zkusil. Než jsme s doktorem Romanem Kufou otevřeli naše soukromé pracoviště Perfect Clinic, pracoval jsem 2,5 roku v Londýně pro jednu velkou firmu na poli estetické chirurgie. Byla to dobrá pracovní zkušenost a i život v Londýně byl inspirující. Ale lépe se mi pracuje doma, kontakt s českými pacienty je mi příjemnější.
foto: Lenka Hatašová
Pracujete na soukromé klinice, jaké služby zde poskytujete?
Nabízíme prakticky veškeré operace v oblasti estetické chirurgie. To je náš základ. Od našeho založení se ale postupně snažíme přidávat další služby na poli estetické medicíny, takže naše portfolio je dnes opravdu široké. Provádíme injekční výplně kyselinou hyaluronovou, aplikace botulotoxinu, plasmaterapii, ve spolupráci s ORL lékařem děláme septorhinoplastiky, tj. operace nosní přepážky a zevního nosu najednou, i operace odstraňující chrápání. Máme cévního chirurga, který umí veškeré zákroky žilní chirurgie. Maxilofaciální chirurg u nás provádí složité zákroky na kostech horní a dolní čelisti. Před operacemi prsů poskytujeme komplexní mamologické vyšetření včetně sonografie a následných pooperačních kontrol. To však není všechno, plány do budoucna máme velké.
To zodpovědně říci nedokážu. Pořád se objevuje něco nového. Před pár lety jsme si mysleli, že transplantace obličeje je utopie a dnes je to prakticky rutinní zákrok.
Jak probíhá konzultace s člověkem, který se právě rozhodl vylepšit svůj vzhled?
Pokud pacient přijde s jasnou představou, je konzultace jednodušší. Především probereme, zda je zákrok vůbec vhodný a splní očekávání jak jeho, tak chirurga. Dále řešíme detaily zákroku, možná rizika, pooperační péči. Pokud klient přesně neví, co chce, vyžaduje konzultace podrobnější rozbor, včetně důvodů, které ho k zákroku vedou. Musíme probrat možné alternativy řešení a vybrat tu nejvhodnější a samozřejmě nevynechat všechny výše zmíněné aspekty.
Kdy musíte pacientovi zákrok rozmluvit?
Když rozpoznám, že jeho přání jsou nerealizovatelná, očekávání nereálná. Tím se oba vyhneme zklamání z výsledku po operaci. Pacientovi tak šetřím peníze a sobě nervy. Povolání plastického chirurga už beztak patří k psychicky dosti náročným.
V některých případech jde odmítnutý pacient na jinou kliniku, kde mu zákrok provedou. Jak na tuto situaci pohlížíte?
Troufnu si říct, že problémového pacienta po těch letech poznám. Ne ve 100 %, ale většinou ano. A co se pak děje? V tom lepším případě jinde operaci provedou a klient je spokojen. Často se mi ale stane, že se mnou odmítnutý pacient po operaci provedené jinde vrátí a se mnou řeší, jak by se dal neuspokojivý výsledek napravit.
foto: Lenka Hatašová
Jaké trendy momentálně „frčí“?
„Frčí“ vždycky to, co je nové a o čem se třeba hodně píše. Ne vždy se ale ukáže, že to je správná cesta a mnoho novinek tak skončí ve slepé uličce. Viditelný je však příklon k méně invazivním zákrokům. Je to dáno uspěchanou dobou a požadavkem krátké rekonvalescence a brzkého návratu do zaměstnání.
S jakými konkrétními požadavky se na vás pacienti obracejí?
U žen je už řadu let ve věkové kategorii 18–45 let jedničkou zvětšení prsů. V kategorii nad 38 let pak jednoznačně vede operace očních víček. U mužů v nižší věkové skupině vévodí asi liposukce a v té vyšší také oční víčka.
Jak se musí pacient před objednaným zákrokem připravit?
Protože se jedná o plánované zákroky, musí být v dobré zdravotní kondici, aby hojení probíhalo bez komplikací. Nezbytné je předoperační vyšetření, tj. EKG, krevní odběry a závěr internisty nebo praktického lékaře, že je dotyčný schopen podstoupit zákrok v celkové anestezii. U operací v místním umrtvení natolik podrobné vyšetření nutné není. K požadovanému výsledku lze určitě napomoci správnou životosprávou před operací i po ní. Před zákrokem můžeme doporučit zvýšenou konzumaci vitamínů. Jinak speciální příprava těsně před operací spočívá v holení operovaných oblastí, mytí hlavy desinfekčním šamponem před operacemi obličeje atd. To už jsou ale konkrétní jemné nuance, nikoliv obecná pravidla.
foto: Lenka Hatašová
Operujete spíše estetické záležitosti, nebo následky úrazů?
V Perfect Clinic řešíme převážně estetické nedostatky, ale také vady, které jsou vrozené nebo získané po nějakých životních etapách, jako je například těhotenství nebo váhové výkyvy. Těch získaných úrazem je menšina.
Jak vypadá váš operační týden?
Já mám dva operační dny pro větší zákroky v celkové anestezii a jeden den pro menší, ambulantní, v místním umrtvení. Mezitím samozřejmě konzultuji a provádím pooperační kontroly
Které zákroky řadíte mezi komplikovanější?
Mezi nejkomplikovanější zákroky patří třeba operace nosu. Většina se jich totiž provádí tzv. zavřeným způsobem, naslepo. Nosní dlátka a další nástroje se vkládají z nosních dírek a vy vlastně nevidíte očima, co operujete. Jen to cítíte pod prsty. Dokonalý výsledek proto vyžaduje velkou zkušenost operatéra a představivost.
Kolik hodin obvykle běžný zákrok trvá a které zákroky řadíte mezi náročné?
Nejběžnější zákroky, např. zvětšení prsů, jsou hotové do hodiny. Ale operace obličeje, tzv. face lift, zabere 2,5 až 3 hodiny plného soustředění. Stejně tak odstranění prsní žlázy s okamžitou rekonstrukcí, tzv. subkutánní mastektomie s náhradou žlázy implantátem a modelací, je časově velmi náročnou operací.
foto: Lenka Hatašová
Bez kterých přístrojových vymožeností se na operačním sále neobejdete?
Základem je samozřejmě kvalitní operační stůl, který nesmí být moc široký, abychom se pohodlně dostali ke všem částem pacientova těla. V plastické chirurgii operujeme doslova od hlavy až k patě. Rovněž pohodlná operační židle zvyšuje chirurgův komfort, my totiž u většiny zákroků sedíme. Dále se neobejdeme bez elektrokoagulace, která nám pomáhá stavět krvácení a zároveň řezat podkožní tkáně. Musí být tak dobrá, abychom nemuseli často používat odsávací drény vložené do rány, které mohou pacientovi působit pooperační diskomfort. Přístrojové vybavení dále doplňují napouštěcí aparáty pro liposukci, různé typy liposukčních přístrojů, endoskopy využívané v obličejové chirurgii, vrtačky, brusky a frézy využívané v čelistní a obličejové operativě. Je toho zkrátka hodně a vybavit operační sál na úrovni doby je velmi drahá záležitost.
Se kterými dalšími specialisty na sále spolupracujete?
Typickým příkladem je septorhinoplastika, kdy ORL lékař srovná vybočenou přepážku a my pak korigujeme vrozenou nebo úrazem získanou deformitu zevního nosu. A to vše při jednom zákroku. Klienta tak ušetříme dvojí operace.
foto: Lenka Hatašová
Jak probíhá pooperační péče o klienta?
Každý klient, který je propuštěn z Perfect Clinic, je vybaven písemnými pokyny o pooperační péči a ještě slovně poučen svým operujícím lékařem. Každý doktor má své specifické požadavky na pooperační péči, proto je toto osobní poučení velmi důležité. Stejně tak je tomu u pooperačních kontrol, jejichž četnost je přímo úměrná náročnosti zákroku. Kontroly probíhají až do úplného zhojení, nebo až do ustálení stavu. Některé zákroky, jako např. operace prsů, zejména jejich zvětšení, vyžadují specifické kontroly každý rok. Doporučujeme pravidelné vyšetření ultrazvukem, kdy je zjišťován jednak stav implantátu, jednak stav mléčné žlázy. Všechny tyto kontroly a vyšetření poskytujeme na našem pracovišti. Takto je zaručen dlouhodobý perfektní výsledek a případné nesrovnalosti mohou být včas korigovány.
Jak si myslíte, že se bude plastická chirurgie dále vyvíjet?
V oblasti estetické to bude určitě vývoj směrem k miniinvazivním nebo kombinovaným zákrokům, které budou mít v podstatě stejný výsledný efekt, jako dřívější rozsáhlé výkony. V oblasti rekonstrukční jde vývoj podobným směrem, mnohá tabu už byla prolomena a další to jistě v brzké době čeká.
Jak se hodláte profesně vyvíjet vy?
V našem oboru je důležité (ostatně jako v celé medicíně) udržet si pokoru, nemyslet si, že už všechno umím a neustále se vzdělávat. Je potřeba jezdit na kongresy, číst odborné publikace. Zkrátka je nezbytné pracovat na sobě neustále a vytvářet tak i dobré jméno pracoviště.
Děkuji za rozhovor.
Text: Darina Blatská
Foto: Lenka Hatašová www.lenkahatasova.com
Perfect Clinic www.perfectclinic.cz
Korektura textu: Vladana Hallová
Produkce: Linda Skarlandtová a Michaela Lejsková
Publisher: Profesní magazín Best of www.ibestof.cz
Komentáře
Kategorie
Příbuzné články
02.02.2024 | Vystudoval 2. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze v roce 2006, a následně v roce 2012 ...
24.01.2024 | Vystudovala Univerzitu Karlovu v Praze, kde roku 2021 obhájila doktorát. Jejím celoživotním tématem, ...
26.07.2020 | Profesor Vladimír Beneš patří mezi přední české neurochirurgy. Jednou z hlavních oblastí, skrze ...
20.06.2020 | Díky dlouholetým zkušenostem je váženou specialistkou v oblasti neurologie a dětské neurorehabilitace. Vystudova ...
23.03.2020 | MUDr. Radoslav Lacina patří mezi významné české stomatology. V roce 2003, tedy tři roky po úspěšné ...
Newsletter:
Best of ... na Facebooku! Nejčtenější články za měsíc