Mária Halahijová - majitelka svatebních salonů Magique Moment


Mária Halahijová, foto: Robert Vano
Mária Halahijová, foto: Robert Vano
04.01.2013 06:24 | Dita Brančíková

 

 

 

„České nevěsty jsou hodně konzervativní. Stále vévodí bílá barva a v současnosti nastupují široké, nadýchané, hodně zdobené, vyšívané šaty.“ Mária Halahijová

 

 

 


Když vám svatební róbu pomůže vybrat Mária Halahijová, budete k nepřehlédnutí a svůj velký den si užijete. Je totiž majitelkou pěti svatebních salonů jak v České republice, tak na Slovensku. Pochází ze Slovenska, ale bydlí v Brně. Aby to měla na obě strany daleko tak nějak napůl. Ve svatebním businessu podniká už bezmála dvacet let. Nápad půjčovat svatební šaty dostala na mateřské dovolené, když přemýšlela, jak si přivydělat. První svatební salon byl u ní v obýváku, tehdy ještě doma v Nitře. Dnes cestuje po módních přehlídkách po celé Evropě a vybírá svatební šaty a společenské oděvy, aby uspokojila svoji širokou klientelu. A jak říká, vybere si u ní každý!

Mária Halahijová, foto: Robert Vano
foto: Robert Vano

 

Paní Halahijová, jste majitelkou několika svatebních salonů po celé České republice a na Slovensku. Mohla byste nám přiblížit vaše začátky?

Pocházím ze Slovenska, z Nitry. Po svatbě jsem se ocitla na mateřské dovolené a přemýšlela, jak si přivydělat. Napadlo mě, že začnu půjčovat svatební šaty. Tak jsme doma, tehdy ještě na Slovensku, vyčlenili jeden pokoj jako „svatební salon“. První šaty jsem kupovala od nevěst, potom mi manžel, který začal po revoluci cestovat, dovezl ze Švýcarska katalogy svatebních salonů. A po prostudování všech těchto materiálů jsme se společně rozhodli, že budeme zastupovat francouzskou firmu Pronuptia de Paris.

 

Pronuptia byla v té době asi největší francouzská značka, která šila svatební šaty, nemýlím se?

Značka Pronuptia existuje déle než čtyřicet let. Na začátku pro ni tvořil jeden z prvních světových návrhářů – Cristóbal Balenciaga. My jsme tehdy získali licenci na značku pro celou Československou republiku. Po rozdělení republiky jsme se s manželem přestěhovali do Brna. Měli jsme pobočky jak na Slovensku, tak i v Čechách, a chtěli jsme se být uprostřed dění. A tak se stalo naším domovem právě Brno. S Pronuptiou jsme strávili sedmnáct let, měli jsme dvanáct salonů po celé republice. Vybudovali jsme si takzvané „licenčníky“, tedy zástupce, kterým jsme naši značku mohli „prodávat“ dále. Nakonec jsme ale z obchodních důvodů museli spolupráci ukončit a všechny naše pobočky přejmenovat. Opravdu to nebylo lehké, začínat po tolika letech vlastně od začátku.

 

Můžete uvést důvod, proč jste se po tak dlouhé době s firmou Pronuptia de Paris rozešli?

Rozhodli jsme se, že nabídku značek v našich salonech rozšíříme o další značky, a proto jsme museli změnit logo a celou obchodní strategii.

 

Dnes vlastníte pět salonů s názvem Magique Moment, volně přeloženo „čarovná chvíle“.

Ano, povedlo se. Zůstali jsme věrni francouzské značce Bella Paris, ale nabízíme i svatební a společenskou módu od rakouské značky Sposa Toscana a anglické značky Infinity Bridal a Phil Collins Bridal. 

Aneta Vignerová a David Kraus
Na fotografii Aneta Vignerová a David Kraus, foto: Robert Vano

 

Mohla byste nám popsat proces „nákupu svatebních šatů“ pro vaše salony?

Každá větší značková firma pořádá dvakrát do roka takové tří až sedmidenní módní přehlídky. Takže my tam vycestujeme a vybereme si šaty, které se nám líbí. Tady si je dáme do našich salonů, ale také je nabízíme i dalším odběratelům. Spolupracujeme s více než 150 salony z ČR a SR. Teď v květnu máme prezentaci ve Francii a Rakousku, v červnu v Anglii.

 

Jak dlouho trvá, než se ušijí jedny šaty?

Záleží na střihu, náročnosti, ale v průměru od objednání po dodání jsou to tak tři měsíce.

 

S výběrem šatů pro nevěsty máte bezesporu dlouholeté zkušenosti. Jaké jsou naše české nevěsty? A jaké šaty si teď nejvíce půjčují?

České nevěsty jsou hodně konzervativní. Stále vévodí bílá barva a v současnosti nastupují široké, nadýchané, hodně zdobené, vyšívané šaty. Ustupuje empír a pouzdrové šaty, do těch je potřeba skvělá postava a tu každá dívka nemá. V těch bohatých šatech se kilo navíc ztratí a vypadá to velmi romanticky. Ale ze zkušenosti vím, že o svatebních šatech ve většině případů rozhoduje celá rodina, často maminka, nebo snoubenec. Takže vybírají všichni. Není to záležitost jen nevěsty, jak by si možná někdo mohl myslet. V létě jsou v kurzu hodně barevné šaty, například bordó, a budete se divit, i černé, tedy nemyslím tím celé černé, ale dozdobené černou.

Aneta Vignerová a David Kraus
Na fotografii Aneta Vignerová a David Kraus, foto: Robert Vano

 

Svatba ale není jen pro mladé. V současné době se ženy často vdávají až ve vyšším věku, nebo třeba mají už jednu či dvě svatby za sebou. I tehdy si vybírají bílou barvu?

Starší nevěsty volí spíše krémové barvy, protože bílá je symbolem mládí a nevinnosti, takže i ony to tak vnímají. Zde už se více hledí na mistrovskou krejčovinu, překlady, luxusní eleganci. Ženy sledují doplňky, volí kloboučky, rukavičky, často si žádají šaty od návrhářů. Místo šatů si vybírají i střihově pěkné kostýmky.

 

Jsou vaše zaměstnankyně schopny klientkám pomoci s výběrem?

V našich salonech máme vyškolené asistentky, které po rozmluvě s nevěstou odhadnou, co by jí mohlo vyhovovat. Většinou to dopadne tak, že klientka přijde s nějakou představou, vybere si určité šaty z katalogu, a nakonec odchází s tím, co jí vybrala naše asistentka. Samozřejmě, že šaty upravíme podle postavy klientky, poradíme jí s doplňky, prostě uděláme všechno tak, aby byly obě strany spokojené.

 

V jakých cenových relacích se pohybují ceny šatů ve vašich svatebních salonech?

Řeknu to takto: Sehnat se dají šaty od dvou až do dvaceti tisíc. U nás je to zhruba od osmi do dvaceti tisíc korun, ale máme i některé luxusní kousky, které se pohybují v řádu několika desítek tisíc. Máme TOP kolekci pro vyšší třídu a potom kolekci Classic, kde se dají pořídit opravdu krásné šaty za přijatelnou cenu. Chceme, aby si u nás vybral skutečně každý.

 

Jak postupujete, jestliže nevěsta v rámci veselení šaty poškodí, nebo je dokonce úplně zničí?

Jestliže je to pouze nějaká drobnost, tak zaplatí opravu. Pokud jsou ale zničené celé šaty, tak potom zaplatí nákupní cenu šatů a šaty jí samozřejmě zůstanou. Ovšem jak říkám, hodnota takových šatů se pohybuje od dvaceti tisíc výše. Ty nejdražší stojí třeba sto padesát tisíc, tam už se platí značka.

Aneta Vignerová a David Kraus

Na fotografii Aneta Vignerová a David Kraus, foto: Robert Vano

 

Nedávno mi jedna známá říkala o internetových svatebních salonech. Jaký je váš názor na takovýto způsob obstarávání svatebních šatů?

Je spousta věcí, které není problém si pořídit přes internet, a často člověk i ušetří. To ovšem ani zdaleka neplatí v případě svatebních šatů. Na obrázku šaty většinou vypadají pěkně. Ale potom dorazí a je to často děs. Měli jsme už spoustu klientek, které si, ve snaze ušetřit, objednaly takovéto šaty za pár tisíc, ale nakonec si na poslední chvíli utíkaly s pláčem půjčit šaty k nám. Šaty bývají z nekvalitních materiálů, vůbec nesedí, často přijdou zmačkané. Zkrátka objednat si svatební róbu přes internet je riskantní.

 

Je pravda, že se v současné době se svatbami takříkajíc „roztrhl pytel“?

Ne, to právě vůbec není pravda. V České republice počet svateb dlouhodobě klesá. Na Slovensku je to o něco lepší, přece jen tam více ctí tradice. Ale Češi raději žijí jen tak na hromádce. Na východě Slovenska se svatba chystá rok, účastní se jí běžně více než stovka lidí, je to událost. Nedávno jsme se dívali na nějaké statistiky sňatkovosti a loni bylo v ČR tolik svateb jako v roce 1871 – tedy 32 000. A bývávalo jich ročně až 75 000.

 

Ve svatebním businessu se pohybujete již pěknou řádku let. Jak u nás fungují svatební agentury?

U nás je to složité. Svatební agentura chce obvykle dělat buď všechno, nebo nic. Ovšem spousta nevěst si chce některé věci zařídit sama. Mnohá nevěsta má třeba šikovnou kadeřnici, nebo kamarádku, co peče levné a dobré svatební koláčky. Takže v zahraničí svatební agentury fungují hojně, ale my máme trošku jinou mentalitu. Chceme dohodit kšeftík kamarádovi, máme rádi určitého člověka a jeho práci, a to potom pro takovou agenturu není zajímavé.

 

Děkuji za rozhovor.

společné foto
Na fotografii Mária Halahiová, Aneta Vígnerová a Michaela Lejsková.

 

 

Mária Halahijová, Salon Magique Moment www.magiquemoment.cz

Salon Megique Moment oblékal do svateního tématu také Anetu Vignerovou a Davida Krause, více zde:

http://www.ibestof.cz/moda-a-umeni/aneta-vignerova-a-david-kraus-modelka-a-hudebnik.html

Text: Dita Brančíková

Foto: Robert Vano www.robertvano.cz

Publisher: magazín Best of www.ibestof.cz

společné foto
Aneta Vignerová a David Kraus
Aneta Vignerová a David Kraus
Aneta Vignerová a David Kraus
Aneta Vignerová a David Kraus

Komentáře



Kategorie
Příbuzné články
Anna Tejklová – módní návrhářka a výtvarnice, majitelka značky Anna Anna
Anna Tejklová – módní návrhářka a výtvarnice, majitelka značky Anna Anna

13.02.2023 | Studovala výtvarné školy, časem se ale přeorientovala na práci módní designérky. V roce 2013 ...


Iva Matyášová – odborná poradkyně a lektorka Feng Shui
Iva Matyášová – odborná poradkyně a lektorka Feng Shui

21.12.2021 | Od roku 2017 předává tzv. Deekshu, která probouzí vnitřní sílu a uzdravuje na psychické, duchovní ...


Alexandra Mynářová - moderátorka, zakladatelka módní značky
Alexandra Mynářová - moderátorka, zakladatelka módní značky

20.03.2021 | Před několika lety musela opustit svůj post moderátorky v České televizi z důvodu možného ...


Blanka Kučerová - majitelka butiku Diverso
Blanka Kučerová - majitelka butiku Diverso

11.09.2019 | To, jak klientka vypadá, je její vizitka, míní majitelka brněnského butiku Blanka Kučerová. Jedním ...


Karolína a Michal Jankivovi - módní návrháři
Karolína a Michal Jankivovi - módní návrháři

20.08.2019 | Sourozenecká designérská dvojice Karolína a Michal Jankivovi patří na Slovensku mezi naprostou ...




Vyhledávání:
Newsletter:

Best of ... na Facebooku!
Menstyle.cz na Facebooku RSS iBestof
Nejčtenější články za měsíc
Nejžhavější tagy