Markéta Kalinová – ředitelka neziskové organizace JAHODA, z. ú.
24.04.2019 00:44 | redakce
Usměvavá akční žena, která před deseti lety vyměnila sféru byznysu za neziskový sektor. Ale nelituje. Jako ředitelka organizace JAHODA cítí ve své práci velké uspokojení a naplnění. Se svým týmem se mladým lidem snaží posilovat sebevědomí a komunikační vlastnosti, dávat jim pozitivní příklady a vést je k samostatnosti. Velký důraz u nich klade i na empatii a asertivitu. Markéta Kalinová desátým rokem vede a řídí tým čtyř poboček organizace. Osmým rokem organizuje červnový jednodenní festival volného času Strawberry Fields. Minulý rok pomáhala otevřít nové komunitní centrum JAHODY na Novém Městě. A co jí dobíjí energii? Sport, práce na zahradě a především nezabývat se zbytečnostmi a užívat si každý příjemný zážitek, který jí život přinese.
Foto: archiv Markéty Kalinové
Jaký máte vztah k dětem? Bavila vás práce s dětmi odjakživa?
K dětem mám samozřejmě kladný vztah, jinak bych v JAHODĚ nemohla pracovat. Celý den jsem zásobena rozmanitým hlučením dětí a mladých lidí všech věkových kategorií. Ráno většinou začíná pláčem a následně smíchem dětí ze školek a jeslí. Odpoledne končí zajímavými hudebními kreacemi, které se linou z naší zkušebny, která slouží klientům nízkoprahových klubů. Já sama jsem matkou tří dětí a volný čas s nimi si velmi užívám. Snažíme se ho spolu prožít aktivně, všichni rádi sportujeme nebo vyrážíme za kulturou a výlety.
Jaký ve vaší práci spatřujete největší smysl? Co vám dělá největší radost?
Jsem v JAHODĚ moc spokojená a práce mě uspokojuje. Může to znít jako klišé, ale je to tak. Je to moje čtvrté dítě. Asi největší uspokojení cítím z prostoru, který zde mám, a z celkového rozvoje organizace. Za těch deset let se toho hodně změnilo, JAHODA vyrostla ve velkou a moderní organizaci. Podařilo se nám rozšířit a zkvalitnit služby, otevřít nové pobočky a zahájit provoz nových programů. Z malé lokální organizace jsme vyrostli v organizaci, která podniká ve více částech Prahy a dokáže čelit lokální konkurenci v oblasti provozu soukromých školek.
Foto: archiv Markéty Kalinové
Co vše při své práci musíte zvládat a za co jste zodpovědná?
V JAHODĚ jsem zodpovědná za celý chod organizace. Veškerou svou práci a úkoly zvládám i díky skvělému týmu, který mě obklopuje. Bez klíčových lidí by to nešlo, protože v JAHODĚ je nás už přes padesát a nemám tak možnost s každým komunikovat osobně. Můj nejužší tým je složený ze stejně nadšených lidí, jako jsem já, a nejen proto jsou součástí vedení organizace. Konkrétně bych ráda zmínila manažerku sociálních služeb Vendy Fendrychovou a manažera vzdělávacích středisek a zároveň ředitele mateřské školy Petra Šedu. A nesmím zapomenout na našeho nepostradatelného a pečlivého kolegu, asistenta Lukáše Hadravu, bez něhož bychom byli všichni tři naprosto vyřízení.
Existuje něco, co byste si v rámci vaší práce chtěla ještě dopřát?
Moc bych si v JAHODĚ přála dlouhodobě stálý tým kvalitních pracovníků.
Co vše nezisková organizace JAHODA nabízí a poskytuje?
JAHODA provozuje dětské skupiny, mateřskou školu, komunitní rodinné centrum, dva
nízkoprahové kluby a terénní program. Všechny naše služby mají sociální přesah, ve školkách nabízíme výuku českého jazyka a přispíváme k plné integraci dětí cizinců. Nabízíme preventivní programy, jejichž hlavním cílem je poskytnout dětem a mladým kvalitní trávení volného času. Většina našich klientů vyrůstá v nefunkčních rodinách se špatným sociálním zázemím a jsou ohroženi negativními nástrahami velkého pražského anonymního sídliště.
Foto: archiv Markéty Kalinové
Předcházíte rizikům a nabízíte dětem a mladým lidem vhodné alternativy trávení volného času. Máte i povědomí o tom, jak se těmto mladým lidem daří v dalším životě?
Děti i mladí lidé opouštějí naše sociální služby z různých důvodů: stěhování rodiny, změna party či zájmů apod. I když služby jsou poskytovány lidem až do 26 let, kolem osmnáctého roku se uživatelé většinou osamostatňují, mají první zaměstnání a méně volného času, který samozřejmě nechtějí trávit v klubech, či povídáním si s terénními pracovníky. Ve chvíli, kdy začnou takto opouštět služby, většinou nám zmizí úplně. Občas se stane, že se sem tam někdo za pracovníky zastaví na kus řeči, ale ve většině případů bohužel nevíme, jak se bývalým klientům daří.
Jaké hodnoty jim JAHODA přináší do jejich osobního i pracovního života?
Dětem i mladým lidem se snažíme posilovat sebevědomí a komunikační vlastnosti, které jsou důležité pro uplatnění v kterékoli oblasti života. Snažíme se jim dávat pozitivní příklady a motivovat je k dosažení jejich cílů. Především je vedeme k samostatnosti, ale důraz klademe i na empatii a asertivitu.
Organizace JAHODA se v roce 2018 rozrostla o novou pobočku na Novém Městě. Na co nového a unikátního se zde rodiče i děti mohou těšit?
Pobočka komunitního rodinného centra je celým svým charakterem novinkou. Celý prostor prošel díky městské části Prahy 2 kompletní rekonstrukcí a můžete zde najít školku pro děti od jednoho roku, hernu, zasedací místnost, místo pro coworking a klubovou kavárnu. Centrum má i vlastní zahrádku ve vnitrobloku a sídlí hned vedle Botanické zahrady. Nejčastějšími návštěvníky jsou rodiče na rodičovské dovolené, kteří zde využívají školku a hernu.
Jaké další nápady a plány máte s novou pobočkou?
V tuto chvíli připravujeme nový program od září tak, aby si mohli vybrat všichni. Kromě široké nabídky kurzů pro děti i rodiče, jednorázových volnočasových aktivit a workshopů, nabízíme také možnost oslavit zde dětské narozeniny, uspořádat výstavu nebo malý koncert. Během celého léta budou v centru probíhat příměstské tábory a od září zahajujeme provoz odpolední družiny pro děti 1. stupně okolních základních škol. Myslíme také na seniory a prarodiče, kteří zde mohou trávit aktivně čas sami, nebo se svými vnoučaty.
Foto: archiv Markéty Kalinové
V JAHODĚ pracujete již deset let. Jaká byla vaše cesta k povolání ředitelky neziskové organizace?
Před touto pozicí jsem pracovala v byznysu, převážně na pozici produkční a obchodní manažerky. Ale protože mám vystudovanou sociologii a andragogiku, tak mě to vždy silně táhlo k něčemu mně bližšímu. Jsem ráda, že jsem před lety tuto změnu udělala a změnila svou profesní dráhu. Podařilo se mi tak v JAHODĚ propojit vše, v čem se cítím dobře – řízení a organizaci se silným tématem, které mi dává smysl.
Jak vypadá váš běžný pracovní den?
Můj běžný pracovní den je velmi hektický a pro čtenáře nebude moc atraktivní. Vstávám v půl šesté, vypravím nejmladšího syna do školy a odjíždím do práce. Vyřídím běžnou agendu, následují schůzky, porady a různá setkávání. Můj pracovní den končí podle toho, zda mám ten den „službu“ a musím vyzvednout syna z družiny a odvézt ho na kroužky, nebo zda tato povinnost připadá na mého muže. To se pak vracím domů z práce až večer. Rodině a především sama sobě se snažím vynahradit volný čas o víkendech, kdy dobíjím novou energii.
Čím si dobíjíte energii? Čemu se věnujete a co vám přináší další radosti?
Jelikož mám sedavé zaměstnání, snažím se volný čas trávit aktivně. Moc ráda cestuji a jezdím na výlety. Ze sportů jsem si oblíbila cyklistiku, badminton a jógu. V zimě pak lyže a v posledních letech jsem k nim přidala i snowboard. Před třemi lety jsme se přestěhovali na vesnici kousek za Prahu. Bydlíme ve starém domě s obrovskou zahradou, a tak mohu každou volnou chvilku trávit venku na vzduchu. Díky přestěhování jsem ke svým aktivitám přidala práci na zahradě. Zatím je to spíše pokus-omyl, ale když se mi něco podaří vypěstovat, je to dvojnásobná radost. Stejně tak se pokouším vypěstované plody zpracovávat a svými výrobky zásobovat celou rodinu.
Je něco v rámci vedení dětí, ať už se to týká jejich inspirace, školství, volnočasových aktivit či neziskových organizací, co byste v České republice uvítala?
Co bych opravdu uvítala ve vedení neziskových organizací v České republice, je změna ve způsobu jejich financování. Většina neziskovek má zajištěný provoz z vícezdrojového financování. V JAHODĚ máme průměrně kolem třiceti dotačních a grantových příjmů, které jsou většinou jednoleté. Nejen že čerpání jednoletých zdrojů je velmi neefektivní, ale taky nesmírně administrativně náročné. Kdyby se tohle podařilo změnit, odpadla by hodně lidem spousta nezáživné a někdy i zbytečné práce.
Máte pro děti radu, o které víte, že je inspiruje a pomůže jim?
Jediná rada, kterou mohu předat, je radovat se z každého příjemného okamžiku, který zažijeme. Život je příliš krátký na to, zabývat se zbytečnostmi, které nemůžeme změnit.
Děkuji za rozhovor.
Text: Anna Beránková
Korektura textu: Vladana Hallová
Foto: archiv Markéty Kalinové
Produkce: Michaela Lejsková
Publisher: Profesní magazín Best of www.ibestof.cz
Komentáře
Kategorie
Příbuzné články
19.01.2024 | Tuto dámu by bylo možné jednoduše označit jako „podnikavou ženu“. Je podnikatelkou, spoluzakladatelkou ...
03.04.2021 | Před několika lety založila ve středočeském Králově Dvoře soukromou Mateřskou a Základní ...
16.03.2020 | Dagmar Zezulová je spoluzakladatelkou organizace Děti patří domů, z. s., její odbornou garantkou, ...
04.01.2019 | Nadační fond Zdeňky Frýbertové byl založen v dubnu roku 2017, ona sama se ale pomoci znevýhodněným ...
11.07.2018 | Monika Jindrová pracuje v neziskovém sektoru již léta. Spoluzaložila organizaci Orbi Pontes pomáhající ...
Newsletter:
Best of ... na Facebooku! Nejčtenější články za měsíc