Zdeňka Frýbertová – ředitelka nadačního fondu
04.01.2019 16:00 | Eva Procházková
Nadační fond Zdeňky Frýbertové byl založen v dubnu roku 2017, ona sama se ale pomoci znevýhodněným dětem věnuje už řadu let. Snaží se podávat pomocnou ruku tam, kde je to potřeba, pořádá benefiční akce, jejichž výtěžek je určen pro konkrétní děti, které příspěvek potřebují. Ona sama si tím plní své životní přání. Spolu s nadační prací se Zdeňka Frýbertová věnuje i dalším činnostem – především cvičení. Uspěla ve fitness soutěži „Do formy“, bez zdravého životního stylu si svůj život nedokáže představit. Baví ji spolupráce s televizí, kde se objevuje v epizodních rolích, žije velmi aktivně a naplno. „Jsem hodně společenská, baví mě být mezi lidmi a těší mě, když mohu někomu pomoci,“ říká.
foto: Honza Kvarda
Jak jste se ke své práci dostala?
Děti mám ráda odmalička, už jako malá holka jsem pomáhala hlídat děti sousedům z okolí a hrála si s nimi. Patří do mého života, nedělám mezi nimi rozdíly. Zajímala jsem se o život dětí, které vyrůstají v dětských domovech či s nějakým hendikepem, přemýšlela, zda a jak bych jim mohla pomoci.
Vzpomenete si na své „poprvé“ v dobročinné práci?
Blížily se tenkrát Vánoce a mně se podařilo za vydatné pomoci hustopečských podnikatelů pořídit počítač pro Dětský domov v Mikulově. Byla jsem nadšená, když celá akce dobře dopadla. Tím začala má pravidelná setkávání s dětmi v tomto domově, postupně jsem pro ně zajistila mnoho exkurzí a programů v Brně i ve svém rodném městě Hustopeče. Je to město, které má dětem co nabídnout. Byli jsme na koupališti, na rozhledně, v TV studiu, děti byly nadšené z exkurzí v pekárně, vinařství, u hasičů…
Jste velmi akční žena. Byla jste taková organizátorka už od dětství?
Ano, byla. Maminka mě hodně podporovala a byla na mě pyšná. Už od školky jsem chodívala do všemožných kroužků, pohybových, pěveckých, recitačních, zúčastňovala jsem se různých soutěží a přehlídek a moc mě to bavilo. Často jsem jezdívala do divadla a láska ke kultuře mi zůstala dodnes.
foto: Honza Kvarda
Dobročinným aktivitám se věnujete už déle než deset let. Proč jste se rozhodla založit svůj vlastní nadační fond?
Pomáhat druhým ke mně patří a patřit bude, o práci ve vlastní nadaci jsem přemýšlela dlouho. Chtěla jsem tím vyjádřit vážnost, se kterou k tomu přistupuji, a jakou důležitost své práci přikládám. Zákon to umožňuje a já mám možnost pomáhat podle svých představ a svého nejlepšího svědomí. Se zakládáním jsme problémy neměli, moje maminka podniká v ekonomické oblasti více než 20 let, takže administrativní záležitosti jsme vyřešili poměrně snadno. Představu o náplni práce jsme samozřejmě měli, ale život přináší i nové věci, které řešíme „za pochodu“. Stále se učíme, hledáme nové a nové možnosti, nic nás nezastaví.
Začínali jste jako „rodinný“ nadační fond, kdo z rodiny se zapojil?
Starší syn se podílí na prezentaci – stará se o webové stránky, grafiku, reklamu. Ten mladší se ve svých deseti letech do dobrovolnické práce během akcí už zapojuje také, moje maminka má na starosti veškerou administrativu a já svými kontakty zajišťuji vše potřebné. Od svých šestnácti let se starám sama o osobu mně velmi blízkou, proto celá naše rodina dobře ví, jak je pomoc důležitá.
Vybudovala jste síť spolupracovníků, jak se vám je podařilo přesvědčit?
Nemusela jsem nikoho přesvědčovat, sami se nabídli ke spolupráci a nesmírně si toho vážím. V Břeclavi dlouhodobě spolupracuji s H-parkem, kdy týmově podporuji benefiční akce svým animačním programem. Také umožňují dětem z Dětského domova Mikulov volné vstupy do lanového centra, kde si děti mohou s ostatními užít den plný zábavy. Při benefičních akcích pomáhá vždy i několik dobrovolníků, kteří nás sami osloví. Všem patří velký dík, velice si této pomoci vážíme.
Jaké akce pořádáte a kdo je vymýšlí?
S návrhy přicházím především já a správní rada rozhoduje o jejich schválení, o konkrétním dítěti, kterému výtěžkem pomůžeme, o tom, jak bude s penězi naloženo. Pořádáme benefiční fotbalová utkání, ke kterým jsem se dostala prostřednictvím amatérské fotbalové party Menšíkova jedenáctka, která se pomoci dětem také věnuje. Organizujeme koncerty i různé další akce. Pro příští rok už máme seznam zpracovaný, zatím poslední akcí byl benefiční adventní koncert v Praze na podporu Dětského domova Charlotty Masarykové.
foto: Honza Kvarda
Vaším cílem je úsměv ve tváři dětí, které jsou nemocné, nebo opuštěné. Jak je vyhledáváte?
Možností je více. Od náhodných setkání, přes prostřednictví širokého okruhu známých, po osobní návštěvu v různých zařízeních. Myslím, že náš nadační fond už udělal radost mnohým z nich. Osudy dětí, pro které jsme uspořádali benefici, dále sleduji, raduji se z jejich úspěchů, motivují mě k další činnosti. Nezapomínám, když mají narozeniny, nebo se blíží pro ně nějaký významný den.
Mohla byste přidat nějakou konkrétní vzpomínku?
Nedávno mě zaujal příběh sedmiletého Martínka, který se narodil s Downovým syndromem. Jeho rodina neváhala přestěhovat se ze Slovenska do Břeclavi, aby mu umožnila lepší vývoj. Maminka samoživitelka pracovně dojíždí do Bratislavy, při tom všem však musí zvládat péči o nemocného chlapečka i o jeho sourozence. Martínek navštěvuje speciální školku v Břeclavi a zároveň pravidelné terapie v Bratislavě. Na jeho podporu se chystáme zorganizovat benefiční karneval, výtěžek bude příspěvkem na jeho léčbu.
Ve svém volném čase se věnujete fitness. Čím vás toto odvětví zaujalo a co vám dává?
V roce 2010 jsem se přihlásila do 3měsíční soutěže „Do formy“ časopisu Muscle and Fitness, kde bylo účelem během určené doby a s pomocí trenéra proměnit cvičením postavu pokud možno do ideálních proporcí. Dostala jsem se mezi finalisty, vyšel o mně první článek v časopisu. Udělalo mi to velkou radost a motivovalo mě to k další účasti v různých závodech v kategoriích Bikini Fitness a Body Fitness. Začala jsem cvičit pravidelně a určitě bych se sportem nedokázala přestat.
Dříve jste pracovala jako účetní…
Ano, ale dnes se naplno věnuji nadační činnosti, moderování a natáčení v televizi. Denně jsem v kontaktu s mnoha lidmi, to mě baví. Navazování různých kontaktů mi navíc velmi pomáhá i při shánění různých sponzorů, kteří nám následně pomáhají při realizaci projektů pro děti.
Ve kterých televizních pořadech vás můžeme vidět?
Prvního natáčení jsem se zúčastnila především ze zvědavosti, chtěla jsem jen trochu nahlédnout do zákulisí, ale začalo mě to hodně bavit. Měla jsem pocit, že jak zkušenosti, tak kontakty, které tam získám, mohu využít i pro svou nadaci. V TV Nova, Prima či Barrandov bývám obsazována do epizodních rolí například v televizních seriálech Specialisté, Soudkyně Barbara, v internetovém seriálu Lajna 2 a v několika dalších. Též jsem dlouhodobě moderovala interaktivní pořad pro TV Barrandov, jako divák se účastním i natáčení různých zábavných pořadů a soutěží.
foto: Honza Kvarda
Jak by vám lidé mohli pomoci?
Oslovovat potencionální sponzory je časově hodně náročné. Finančních prostředků bude vždy nedostatek, potřebných dětí hodně. Navíc u rehabilitačních pomůcek je nutná vysoká spoluúčast, nebo je zdravotní pojišťovny neproplácejí vůbec. Naše akce jsou vždy určeny na pomoc konkrétnímu dítěti. Za jakoukoliv finanční částku zaslanou na účet nadačního fondu jsme velice vděčni, vždy vede ke splnění přání či zlepšení kvality života potřebných.
Kromě jiného jste také patronkou Dětského domova Mikulov.
Když jsem začínala, vyhledala jsem si tento domov prostřednictvím internetu a po první vydařené akci jsme zůstali v pravidelném kontaktu. Plánuji pro ně různá zábavná odpoledne, oslavy Mezinárodního dne dětí, přednášky…
Které z vašich vlastností se vám při práci nejvíc hodí?
Myslím, že především ty organizátorské. Připravovat benefiční akce je náročné, ale pro mě je to vlastně i koníček. Ráda komunikuji, cestuji, zařizuji…
Zvítězila jste v několika zajímavých soutěžích. Podařilo se vám vašimi osobními úspěchy zviditelnit i vaši nadaci?
Za svou dobročinnost jsem byla několikrát nominována na Ženu regionu, v jednom z ročníků jsem získala i nejvyšší počet hlasů z okresu Břeclav. Dětským domovem Mikulov jsem byla nominována na Cenu „Ď“, což je celorepubliková akce, která oceňuje pomoc lidem v nouzi. Na základě hlasů diváků jsem získala také titul Tvář Scarlett Sympatie. Tato soutěž krásy pro mě byla obrovským obohacením v oblasti módy, líčení, focení apod., zkušenosti nyní mohu předávat slečnám v dětských domovech. Věřím, že mými aktivitami se náš nadační fond dostává více do povědomí veřejnosti. Zatím působíme na jižní Moravě a v Praze, ale chystáme se pomáhat i v dalších městech.
foto: Honza Kvarda
Spolupracujete i s jinými nadačními fondy?
Bohužel na to zatím nemáme čas. Soustředíme se na vlastní benefiční projekty, je jich čím dál více a zabírají nám veškerý čas. V budoucnu bych se ale spolupráci určitě nebránila.
Přála byste si do budoucna svou dobročinnou práci nějak rozšířit? Máte sny, plány?
Nápadů mám spoustu, ať už to jsou akce pro děti, pro seniory, pro pacienty v nemocnicích. Chci se své nadační práci věnovat opravdu naplno, každý den. Pokaždé když se nám něco povede, uvědomuji si, že má práce není zbytečná, i když je často hodně náročná. Snadné je najít potřebné dítě, mnohem náročnější je sehnat pro ně dostatek prostředků a usnadnit mu život. Nikdy nevíme, kdy sami budeme pomoc druhých potřebovat, proto mám velkou radost, když vidím, že lidé nejsou lhostejní a pomocné ruce nabízejí.
Děkuji za rozhovor.
Text: Eva Procházková
Korektura textu: Vladana Hallová
Foto: Honza Kvarda
Oficiální web: NF Zdeňky Frýbertové www.nfzdenkyfrybertove.cz
Šaty: Alena Wilson www.alenawilson.cz
Doplňky - šátek: Ego by Roza www.egobyroza.com
Doplňky - kabelky: Facebag www.facebag.cz
Produkce: Michaela Lejsková
Publisher: Profesní magazín Best of www.ibestof.cz
Komentáře
Kategorie
Příbuzné články
19.01.2024 | Tuto dámu by bylo možné jednoduše označit jako „podnikavou ženu“. Je podnikatelkou, spoluzakladatelkou ...
03.04.2021 | Před několika lety založila ve středočeském Králově Dvoře soukromou Mateřskou a Základní ...
16.03.2020 | Dagmar Zezulová je spoluzakladatelkou organizace Děti patří domů, z. s., její odbornou garantkou, ...
24.04.2019 | Usměvavá akční žena, která před deseti lety vyměnila sféru byznysu za neziskový sektor. Ale ...
11.07.2018 | Monika Jindrová pracuje v neziskovém sektoru již léta. Spoluzaložila organizaci Orbi Pontes pomáhající ...
Newsletter:
Best of ... na Facebooku! Nejčtenější články za měsíc