Ivan Šablatúra - florista
30.03.2012 10:00 | Michaela Lejsková
"Každá restaurace by měla mít peníze na nějaký ten živý květ alespoň jednou do týdne, a pokud je nemá, měla by přehodnotit svoje podnikání." Ivan Šablatúra
Ivanova floristická práce je ukázkou toho, že není na světě květina, aby k něčemu nebyla. Anebo, ještě lépe, pro někoho! Jaká vlastně jsou ta pravidla o květinách, jimiž se snažíme řídit, a do jaké míry je třeba jim věnovat pozornost? A která z nich jsou naštěstí porušována? Budete se divit, ale i květiny mají například svá tabu. A jaký je pohled očima floristy Ivana Šablatúry, to se dozvíte z našeho rozhovoru. Řekla bych, že Ivan se dívá na květiny přinejmenším asi tak, jako by květy byly okny do jejich duší. Rozhovor a fotografie jsou z krásného prostředí restaurace V Zátiší v Liliové ulici v Praze.
Když jste se pustil do tohoto oboru, cítil jste v něm větší rezervy, než tomu je nyní? Dle mého úsudku je v současnosti floristika velmi populární a konkurence rychle roste.
Dá se říct, že rezervy jsou vždy, neustále přichází něco nového. Mnohé ale člověk musí vymyslet sám, aby se jeho tvorba neopakovala, byla vždy originální a nápaditá a nenudila. A jak se říká, konkurence nikdy nespí. Takže nespím ani já. Moje práce hovoří za mě. Kromě místních celebrit jsem pracoval už i pro světovou hvězdu jakou je Alicia Keys. A to už, hádám, hovoří o tom, že moji konkurenti to se mnou mají těžké.
Co myslíte, jak si stojí trh v oblasti designu a dekorování v Čechách? Jak vnímáte přístup veřejnosti k těmto službám?
Je to, tak říkajíc, ještě v plenkách. Lidé celkově do designu nedávají tolik peněz, jako například do módy či aut, ale už se to začíná více rozebíhat a lidé chápou, že byty, kanceláře a podobné prostory musí nějak vypadat, a že díky tomu se budou cítit příjemně a čerpat pozitivní energii.
Pokud můžete porovnat, třeba v rámci svateb – do jakých projektů se zákazníci v tomto ohledu pouštějí nejraději, řekněme v rozsahu výzdoby?
100 lidí = 100 chutí. Mám klienty, kteří mi řekli, že mají na výzdobu tolik a tolik peněz, ať udělám vše podle sebe – já jsem odborník. A pak jsou také klienti, kteří se mnou diskutují více – od A až do Z. Někdo chce klasiku, druhý zase něco extra, co ještě nikdo neměl.
Vnímáte, že kaly a růže jsou stále květinami, které zaujímají jako svatební květiny v oblibě první místo?
Absolutně ne! Nevěsty chtějí na svatbách většinou něco specifického, aby se odlišily od ostatních svateb. Pokaždé tedy vymýšlíme něco, co zaujme, ale není to moc extravagantní. Ovšem i klasické růže a kaly se dají použít tak, aby nepůsobily klasicky.
Setkáváte se s přáními nevěst, která jim často rozmlouváte, pokud přijdou s konkrétní představou a vy cítíte, že by to určitě bylo šlápnutí vedle? Jaké nereálné představy bývají nejčastější?
Stává se to, ale nikdy nikoho nepřemlouvám, spíše se vždy snažím povědět svůj názor. Ze zkušenosti přece jen umím poradit, co je nejvhodnější a co méně. Pokud si klient stojí za svým, tak se snažím jeho představu zrealizovat co nejlépe. A časté přešlapy? Jsou to buď nevhodné barvy květin k šatům, anebo volba květů, které nevydrží manipulaci po dobu obřadu, který přece jen nějakou dobu trvá, a kytička na focení po obřadu pak už nevypadá čerstvě. A to nezachrání ani Photoshop.
Máte ve svém oboru dost prostoru pro to, abyste projevil svoji vlastní představivost?
Ano, mám už své stálé klienty, jako je například Avon, kde mi již důvěřují natolik, že se vůbec nestarají o to, co bude, jsou jen nadšeni výsledkem.
Pokud vím, kombinujete práci s květinovou výzdobou také s bytovým designem. Do jakého stylu se nejčastěji pouštíte a do jaké míry?
Mám to tak 50 na 50, a co se týká konkrétně mě, mám rád jednoduché a čisté linie, ale ne úplný minimalizmus, protože ten je těžko obyvatelný. Tento trend rád razím i ve floristice a to proto, že samotný květ je tak nádherný výtvor přírody, že již nepotřebuje dozdobování různými drátky, perličkami či papírky a podobně – to už zavání flowers art a to se mi nelíbí.
Co si myslíte o tzv. řeči květin? Držíte se v tomto ohledu nějakých zásad? Třeba že zamilovaný muž by měl volit pro ženu rudé růže či orchideje, nebo že pro maminku se více hodí žluté růže?
Neřídím se tím! Řídím se tím, co mají lidé rádi. Těžko muž ženu, kterou nemiluje, oklame červenou růží. Důležitější než gesta jsou činy.
Pro představu – o čem jaké květiny vlastně vypovídají, budeme-li se bavit o jakési květomluvě?
Všeobecně je květina projevem lásky a dobrosrdečnosti. Proto darování květiny vždy potěší – nejen pro květinu samotnou, ale právě pro ty pohnutky, které vedly k tomu, květinu darovat.
Setkáváte se s tím, že někdo nemá rád řezané květiny? Případně, jak doporučujete řešit dárek v podobě květiny, když víte, že s řezanou nepochodíte?
Myslím si, že darované květiny mají rádi asi všichni. Spíš je to tak, že se někdo chce z květiny těšit delší dobu, a proto je vhodné věnovat květinu v květináči. Tehdy volím déle kvetoucí květinu v zajímavém obalu – květináči, aby to nebyla jen klasika na parapet.
Pouštíte se rád do experimentů s květinovou dekorací, nebo máte spíše osvědčený styl a ten vždy jen doladíte?
Snažím se být pokaždé jiný, ale jak už jsem uvedl, jsem více pro jednoduchost a podtrhnutí krásy květu než pro experiment. Já sám za experiment považuji to, že čas od času použiji nezvyklý druh květiny, nebo nezvyklou barevnost.
Myslíte, že ve vašem oboru lze poznat autorskou práci floristy?
U mé tvorby tomu tak je na sto procent, protože moji známí, když vidí moji tvorbu, už přesně vědí, že jsem to já. Jak to nazvala jedna moje kamarádka – na svých výtvorech mám visačku: 100% ŠABLATURA (smích).
Je složité sehnat sortiment v požadované kvalitě? Je s tím u dodavatelů problém?
Ale ano, dá se to, někdy je to sice těžší, ale jde to. Je ale třeba myslet také na to, že květy nejsou výrobek, kterým si může být úplně jisti, ať už jde o barvu, velikost, tvar a další věci.
Mnoho uměle pěstovaných květin dnes velmi dlouho vydrží, jsou krásné, někdy až ultra krásné, ale nevoní. Konkrétně růže. Upřímně, je to škoda. Možná by nebylo špatné uvažovat o vůni na květiny. Existuje něco takového pro krásné, ale nevonící růže, nebo by to mohlo být zajímavou obchodní ideou pro případného výrobce?
O ničem takovém nevím, ale takový parfém na květy by byl zajímavý. Ale spíše je to o tom, že některé odrůdy voní a jiné ne. Mezi voňavé patří například růže, lilie, frézie, šeříky, chryzantémy a podobně. A ty voní i ze zahrady, i z obchodu.
Jakou největší událost jste kdy dekoroval?
Je to z každého oboru něco, ať už květiny pro Alicii Keys, nebo pro přehlídku návrháře Oscara de la Renty, či pro Emanuela Ungara. Zajímavá byla rovněž svatba lídra skupiny Lunetic Vaška Jelínka, anebo milionová svatba ministra dopravy Víta Bárty.
Jaké akce vás nejvíce baví dekorovat?
Takové, kde se může vymýšlet a tvořit. Prezentace výrobků, křty, přehlídky…
Co třeba smuteční hostiny. Děláte i tohle?
Dělám i smutné dekorace.
Jaké společenské akce si myslíte, že lidé stále v rámci dekorace podceňují?
Tak je to spíše závislé na rozpočtu. Kde rozpočet je, tam dekorujeme i obyčejné nedělní posezení s přáteli.
Jakou květinu bych vlastně měla zvolit, pokud ji budu chtít dát muži? Co myslíte, měli bychom více zohlednit muže pozornostmi v podobě květin, anebo platí, že více dohromady jdou květiny a ženy?
Žijeme v době, kdy se pohlaví míchají a nejsou mezi nimi takové ostré hranice – ať už v módě, v parfémech a podobně. Já sám jsem přesvědčený, že chlapům by se květiny dávat měly. Ale je třeba volit jaké. Rád používám tmavé, temné barvy, jako například temně červené růže, které vypadají jako černé. Nebo temně fialové tulipány, různé typy tropických květů, bodláky, které jsou zajímavé svým tvarem a povrchem, který spíš připomíná chlupaté zvířátko než květ.
Jednou se mi stalo, že mi muž dal květiny zabalené v papíru. Přiznám se, že tím u mě ztratil glanc. Myslím si, že dát ženě zabalenou kytku, se rozchází s jakousi „květinovou etikou“.
Papír na květinách slouží pouze jako jejich ochrana při přepravě a květiny se určitě darují bez papíru. Ale zase je třeba ocenit snahu muže a odpustit mu nevědomost. Troufám si říct, že některé ženy možná nevědí, jak vyměnit píchlé kolo, a potřebovaly by k tomu například právě toho pána, který neumí úplně předpisově darovat květiny.
To máte naprostou pravdu!
Na co by si třeba muži měli dát pozor, aby nezkazili vytoužený dojem, který chtěli svým květinovým dárkem udělat?
Asi na to, aby dali najevo, že květiny darovat chtějí, a nedarují je proto, že se to patří!!!
Jaké květiny třeba vůbec nemáte rád a ze zásady je nepoužíváte?
Mám rad relativně všechny, co však nemám rád, je používání květin v sezóně, to je pro mě nuda. Zajímavé jsou květiny mimo sezónu, když nikde nejsou.
Foto: oficiální zdroj
A co umělé kytky? Používáte je? Kde se taková varianta nejideálněji uplatní?
Nemám je rád, ale někde to jinak nejde a musí se použít, a i tehdy kladu důraz na provedení květů – aby byly krásné, reálné a nerozpoznatelné od živých. Tím spíše, že když se používají nevšední druhy květin, lidé se mě ptají, zda jsou živé či umělé.
(smích)
Co si myslíte o umělých květinách ve vázičkách zdobících stoly restaurací? Nejste proti tomuto rádoby praktickému lapači prachu?
Radši nic, než něco takového! Každá restaurace by měla mít peníze na nějaký ten živý květ alespoň jednou do týdne, a pokud je nemá, měla by přehodnotit svoje podnikání.
Co soudíte o módních trendech? Do jaké míry ovlivňují trh s květinami? Je třeba možné předvídat, co letos „pofrčí“?
Ano, dá se říct, že i zde jsou trendy. Například hitem minulé sezóny byla fialová barva.
Děkuji za rozhovor.
Text a produkce: Michaela Lejsková
Foto: Robert Vano a archiv Ivana Šablatúry
Foceno v restauraci V Zátiší www.vzatisi.cz
Ivan Šablatúr www.fashionflowers.cz
Facebook fan stránky
http://www.facebook.com/pages/fashionflowers-SVATEBN%C3%8D-KV%C4%9ATY/112898802065402?sk=info
Publisher: magazín Best of www.ibestof.cz
Tagy: designer, florista, řemeslo, styl, umění
Komentáře
Kategorie
Příbuzné články
21.01.2024 | Jak sama říká, již od dětství nedala vařečku z ruky, proto se rozhodla, vystudovat střední ...
12.08.2023 | V devatenácti letech odjel Josef Maršálek z rodné Moravy s pár tisícovkami v kapse vlakem do Prahy ...
07.04.2019 | Na cestu profesionálního fotografa se vydal před osmi lety. Bez uměleckých škol, kurzů, seminářů, ...
11.03.2019 | Během celého dětství a dospívání bylo jeho velkým koníčkem lepení modelů plastových letadel, ...
24.01.2019 | Petr Rajt má rodinnou pražírnu kávy v Lošově nedaleko Olomouce. Začínal jako obchodní zástupce ...
Newsletter:
Best of ... na Facebooku! Nejčtenější články za měsíc