Ivana Robošová - terapeutka
23.05.2013 17:25 | Michaela Lejsková
"Naše tělo je skutečně důmyslný nástroj. Každá bolest je vlastně zpráva, že uvnitř není něco v pořádku." Ivana Robošová
Jsou různé terapie a některé jsou přímo božské! Po tom, co jsem vyzkoušela ajurvédskou terapii v podání Ivany Robošové, naprosto jsem ztratila schopnost najít ta správná slova pro to, abych popsala, jaký to byl zážitek. Takže nepopsatelný, a ač se paní Robošová bude v našem rozhovoru snažit přiblížit ajurvédu, jak chce, nic se nevyrovná vlastní zkušenosti. Ačkoliv, dost možná vás do tajů opravdové relaxace a revitalizace dostanou už následující řádky.
Čím je ajurvéda specifická, co si můžeme všechno pod tímto pojmem představit?
Ajurvéda je podle mě specifická tím, že se na člověka dívá komplexně, ale zároveň v každém jedinci vidí originál, který vyžaduje individuální přístup. Ajurvéda řeší především příčinu problému.
V překladu slovo „ajur“ znamená „život“ a „véda“ je „vědění“. Je to uznávaný, tisíci let prověřený léčebný systém, který pochází z Indie.
Pro mě je to pochopení zákonitostí života, cesta ke zdraví a dlouhověkosti. Z mého pohledu to dělá tím, že uvádí tělo zpět do rovnovážného stavu. Protože co je vychýlené, nefunguje optimálně a výrazně se opotřebovává. Každý člověk se rodí s určitým naturelem. Ajurvéda jej pomůže blíže pochopit a má nástroje k tomu, aby tento naturel byl ještě více podporován.
Ajurvéda se například zabývá tím, co člověk jí, kdy a jak jí, jaké aktivity jsou pro něj vhodné, kosmetikou, masážemi, kořením a aromaterapií a bylinkami. Ale to je opravdu jen okrajový popis. Ajurvéda je věda, je to obor, kterým se lidé zabývají celý život, a je nemožné to popsat v několika větách.
V čem vás osobně oslovuje nejvíce?
V tom, že mi dává smysl... Díky praktikování ajurvédy jsem se zbavila akné, bolesti zad, gynekologických obtíží, slunečního ekzému, zlepšila se mi kvalita vlasů, tělo začalo efektivněji fungovat a já se cítím jak po psychické, tak po fyzické stránce lépe.
Věnujete se péči o zdraví a krásu řadu let. Kdy přesně jste s tím začala a jak se rozvíjelo vaše podnikání?
K ajurvédě mě vlastně přivedla moje zapomnětlivost. (smích) Při jedné pracovní cestě do Prahy jsem si zapomněla vzít svůj kosmetický kufřík, byla jsem nucena požádat kamarádku, aby mi půjčila svoji kosmetiku, kterou já jsem neznala.
V té době jsem měla problémy s pletí, která se ne a ne hojit! No a po třech dnech používání půjčené kosmetiky se mi pupínky začaly „zázračně“ vytrácet. Zjistila jsem, že jsem použila ajurvédskou kosmetiku, a začala jsem shánět informace o tom, co to vlastně ta ajurvéda je. Ajurvédská kosmetika mě uchvátila natolik, že jsem pro firmu začala pracovat jako manažerka. Protože jsem potřebovala jít dál, začala jsem školit nové terapeutky a kosmetičky a nakonec jsem se rozhodla mít svůj vlastní salón a věnovat se klientům osobně.
Čím přesně je ajurvédská terapie, kterou provádíte, specifická a v čem jsou tyto procedury originální?
Díky speciálnímu složení produktů si troufnu říct, že klient dostává přes kůži – přes největší orgán našeho těla – významné pomocníky v podobě enzymatických a esenciálních složek, které tělo pomáhají motivovat ke 100% činnosti. Vidím v tom obrovský potenciál, protože jedním z velkých problémů, které vyplývají ze zdravotních dotazníků, je to, že řada klientů má nedostatečnou výživu, kterou dostává prostřednictvím stravy, a málokterý potravinový doplněk ji umí dobře nahradit. Touto formou je výživa lehce a dostatečně dostupná a v průběhu terapií klient přirozenou cestou přichází na to, co je pro něho prospěšné a co nikoliv. Nemusí ze začátku dělat příliš velké změny, aby pocítil účinek. Nahrazuje postupně běžné přípravky, které je zvyklý používat – mýdlo, krémy, oleje, emulze – těmi terapeutickými. Správné dávkování pak dělá „divy“! Výsledkem procedur je mimo jiné chuť se o sebe víc starat.
Jaký přesně rozdíl by měl člověk vnímat mezi běžnou wellness péčí a ajurvédskou péčí? V čem se zásadně odlišuje?
Odlišnost vidím v tom, že u různých wellness procedur dochází hlavně k relaxačním účinkům. Při ajurvédských procedurách, které provádíme v našem Centru Revital, dochází nejen k relaxačním účinkům, ale i k výrazné podpoře imunitního systému, regeneraci, a jak jsem již zmínila, procedurou pomáháme tělo vrátit zpět do rovnovážného stavu. To pak dokáže velmi účinně využít svých vlastních samoregeneračních schopností a následně si poradí s případnými zdravotními problémy.
Je váš salon něčím odlišný od jiných míst s podobnou nabídkou služeb?
Těžko posoudit odlišnost, protože bych musela ve všech těchto zařízeních být osobně, abych mohla objektivně posuzovat. Co ale s určitostí mohu říct, je to, co nabízím já a náš personál: Profesionalitu, kvalitu, komfort, individuální přístup, příjemné prostředí, zážitek, na který jen tak nezapomenete, a samozřejmě pomoc při řešení problémů, které jsou mnohdy dlouhotrvající a vleklé.
Co byste doporučila potenciálnímu klientovi, aby se lépe zorientoval ve službách tohoto druhu?
Nemyslím si, že by orientace ve službách byla jen o službách, které dotyčný poskytuje. Každá služba má nějaký standard a stejně tak má každý člověk nějaké požadavky. Podle mě se to musí potkat. Někdo vybírá podle peněz, někdo podle toho, že ho vezmou hned bez objednání, někomu stačí klasika, která nezabere moc času. Já mám ráda věci originální, které nabízí ucelený systém, a protože mám ráda kvalitu, dám na dobré reference. Myslím si, že hodně důležitý faktor jsou důvěra a sympatie k terapeutovi. Pokud ke mně klient necítí důvěru, mohu mu pomoci jen ve velmi omezené míře. Vzhledem k tomu, že služeb podobného typu je u nás velmi mnoho, vyplatí se dát na svoje pocity. Ty vás málokdy zklamou. (úsměv)
Jaké různé terapie je možné absolvovat a podle čeho by měl klient vybírat? Je to spíše o pocitech, či by měl zvážit ještě jiná hlediska?
Terapie děláme celotělové a revitalizační. Na podporu hormonálního systému, cévního systému, lymfatického, pohybového aparátu, liftingové procedury, zeštíhlují, vyživující, detoxikační a řadu dalších. Výběr provádíme vždy na základě aktuálního zdravotního stavu klienta. Musíme vždy zvážit, co člověka trápí, které z bylin klienta podpoří. Někdo přichází kvůli kráse, někdo kvůli zdravotním problémům, někdo kvůli relaxaci. Důležité je, aby navrhované řešení mělo systém a celá péče směřovala k vyřešení problému. Osobně doporučuji po vyřešení problému postupně podporovat všechny tělní systémy. Chce to pravidelnost a systematičnost. V přírodě je taky řád, který má hlavu a patu. (úsměv)
Na co se má klient připravit, když vstoupí k vám do terapeutického centra, a co doporučujete, aby si vzal s sebou za pomůcky?
Na co se má připravit? Nejdůležitější je podle mě postoj, že nepřišel do „opravny“, kde umíme zázraky. V našem zařízení je potřebná spolupráce mezi klientem a terapeutem. Je třeba počítat s tím, že každá náprava vyžaduje čas, tudíž by se klient měl vybavit trpělivostí. Každý proces trvá různě dlouho a má i určité detoxikační projevy.
Žádné speciální pomůcky si s sebou klient nosit nemusí. Má u nás k dispozici dostatečné množství ručníků, župan, přezůvky, tekutiny pro dodržení pitného režimu. Co bych však doporučila, je nějaká pokrývka hlavy, protože zapracováváme olej i do vlasové pokožky. Doporučujeme hlavu umýt až druhý den. Zlepší se tím celý proces vstřebávání živin. Výsledkem je pak uvolněná mysl, zlepšení paměti, podpora kreativity a další.
Co všechno dokážete „vyčíst“ ze svého klienta při terapii?
Naše tělo je skutečně důmyslný nástroj. Každá bolest je vlastně zpráva, že uvnitř není něco v pořádku. Při našich terapiích pracujeme s tzv. systémem marmových bodů. V těchto bodech se promítá aktuální stav jednotlivých tělních systémů i psychiky. Při terapii tento stav sledujeme – pulzaci, teplotu, barvu, hrudky… Každá drobná odchylka ukazuje na nerovnováhu. Tímto způsobem jsme schopni klienta upozornit na oslabení ještě dříve, než je patrné na vnitřních orgánech. Klasická medicína se podle mě drobným odchylkám moc nevěnuje a zde vidím ten zásadní rozdíl.
Do jaké míry lidé svému tělu podle vás naslouchají a jak se v tom směru mohou zlepšit?
Podle mě se člověk hodně vzdálil od přírody a svému tělu moc naslouchat neumí. Nemoc často bereme jako normu – je normální, že každý něco má. Podceňujeme pocity, zapíjíme je kávou, alkoholem, zajídáme čokoládou nebo si jich jen prostě nevšímáme nebo je nějak omlouváme. Podle mě je normální být zdravý, to je přirozenost našeho těla a zároveň přirozená a důležitá potřeba našeho těla. Často se mi stává, že lidé začínají o sobě mluvit konstatováním: „Já jsem úplně zdravý, mám jenom 20 let ekzém, ale na ten beru prášky, takže ho mám pod kontrolou!“ Dokonce jsem zažila klientku, která řekla, že kromě té rakoviny je úplně zdravá. A to je hodně alarmující. Nemocné tělo bereme jako normální. Zlepšení podle mě může nastat pouze tehdy, když budeme znát fungování svého těla a budeme vědět, co potřebuje od nás dostat, aby mohlo žít, regenerovat, opravovat se. Můžeme klidně začít třeba úpravou stravy, která člověka stojí snad jen to, že si „moudře“ vybírá, čím se krmí. Výrazně tím ovlivní stav těla i psychiky.
Ajurvédská kosmetika Tarani přináší, jak předpokládám, přírodní produkty. Vnímáte u svých klientů negativní dopad na pokožku v případě užívání chemicky konzervovaných krémů a podobně?
Ano, produkty, které používáme při procedurách, jsou čistě přírodní. Lidská pokožka na ně velmi dobře reaguje. Všechny jsou vyrobeny pro citlivou pleť. V případě, že klient používá chemickou kosmetiku, která obsahuje různé parabeny, PEGy a další konzervanty, velmi negativně ovlivňuje nejen stav kůže, ale také zatěžuje imunitní systém. Výsledkem je potom alergická, často suchá a svědivá pokožka. Dalším negativním dopadem může být i tvorba pigmentových skvrn, křehkost pokožky, povadlá pleť, sluneční ekzémy…
Co všechno si klient může odnést s sebou domů a dále používat?
Většinou klientům doporučujeme ucelené řady, které na sebe navazují. Například když má žena problémy s hormonálním systémem, vybereme jí esenciální přípravky se santalem a jasmínem. V této kombinaci může mít mycí gel, emulzi, bylinnou pastu, šampon, kondicionér, sérum, detoxikační koupelovou sůl. Když je potřeba organismus podporovat ještě více, přidáme bylinné kapsle s ajurvédskými bylinami. Tady je pak velmi důležité vhodné dávkování.
Doporučujete s ohledem na to, že jde o přírodní produkt bez konzervantů, nějaké zvláštní skladovací podmínky pro produkty, které jsou určeny pro domácí péči?
Zvláštní skladovací podmínky nejsou nutné. Je to proto, že kombinace bylin, které jsou v přípravcích použity, mají samy o sobě konzervační účinky. Díky těmto vlastnostem se potom konzervanty používat nemusí.
Jaké základní složky vaše produkty obvykle obsahují?
Produkty péče o pleť a tělo řady Tarani obsahují zesílené koncentráty 100% přírodních, čistých a účinných éterických olejů, které ještě více stimulují pleť k celkové kráse a zdraví. V řadě produktů najdeme např. čistý aloe vera gel, sezamový olej, slunečnicový olej, mandlový olej, meruňkový olej, pomerančový olej, med. Všechny oleje jsou lisované za studena. Z esenciálních složek bych jmenovala citron, grep, černý rybíz, santal, jasmín, mátu, rozmarýn, bazalku, levanduli. Další speciální byliny jsou embelika, margosa, neem a brahmí.
Co všechno umí u vašich klientů produkty a péče vyřešit?
Když vezmu estetické hledisko, umíme řešit výplň vrásek bez botoxu, akné, a to i těžší formy, úpravu citlivé, alergické, suché i mastné pleti, hyperpigmentace bez bělení, rozšířené žilky bez laseru, další kožní problémy jsou třeba vitiligo, ekzémy, lupénka…
O jakých civilizačních nemocech byste v souvislosti s možností vhodné péče, jakéhosi řešení ajurvédskou terapií ráda hovořila? Kde vidíte nejčastější příčiny zmíněných potíží?
Mezi civilizační choroby patří určitě problémy s cholesterolem, cukrovka, vysoký krevní tlak, potíže se štítnou žlázou a řada dalších. Jako o epidemii v rámci civilizačních chorob se dnes asi hovoří o nadváze. Příčinou je podle mě špatný metabolismus, stres a oslabený hormonální systém. Za řadou dalších civilizačních onemocnění stojí z velké míry i hodně velké překyselení organismu. S tím vším umíme v rámci našich procedur velmi účinně pracovat.
Doporučujete nějaký vhodný sport, který doplní a posílí účinky procedur? Jaký obecně máte vztah ke sportování a jeho vlivu na lidskou psychiku?
Pohyb je velmi důležitý. Každý by si měl najít ten sport, do kterého by se nemusel nutit, něco, co ho bude opravdu bavit a v čem se najde. Nemá smysl něco dělat jen proto, že by se to mělo nebo že je to módní hit. Tady si určitě každý může vybrat podle svého naturelu. Obecně si myslím, že všechny druhy sportů jsou prospěšné, když se dělají s rozumem. V poslední době mě hodně oslovila aerojóga, a to natolik, že jsem si udělala i lektorský kurz a připravujeme pro klienty cvičení před terapií nebo mezi terapiemi.
Co malé děti a alternativní způsoby léčby či relaxačních terapií? Jaké máte nejlepší zkušenosti a doporučení? Co naopak pro děti vhodné vůbec není?
V našem zařízení máme i dětské klienty, nejmladšímu z nich – Tomáškovi – byly teprve 3 měsíce, když nás s ním jeho maminka navštívila. Nejčastěji nás vyhledávají rodiče dětí, které trpí na různé druhy ekzémů. Zde dosahujeme velmi dobrých výsledků. Většinou stačí, když rodičům ukážeme, jak dítě ošetřovat doma. Děti na terapie zpravidla velmi dobře reagují, protože u nich není tak velká toxická zátěž a stres jako u dospělých. Omezení tady nejsou žádná. Doporučujeme dělat domácí koupele v himálajské soli, zábaly z bylinných past z minerálního jílu a dle problému různé typy olejových sér. Můžeme regeneraci podpořit i vnitřním užíváním bylin v kapslích.
O jakých nových krocích či inovacích uvažujete?
Jednou z inovací bude určitě zavedení aerojógy, která výrazně podporuje naše terapie. V červnu a červenci nás čekají kurzy na nové techniky. Pro zájemce z řad veřejnosti, kteří se budou chtít o ajurvédě dozvědět něco víc, budeme pořádat workshopy Praktické využití ajurvédy v každodenním životě.
Jakou osobně máte nejraději terapii a proč?
Vybrat si jednu terapii by bylo asi dost těžké. Když dělám terapie klientům, baví mě vlastně každá terapie. Je to, jako když tančím a přitom se o tom druhém dovídám spoustu informací, které mě pak baví rozšifrovávat a dávat do souvislostí. Když jdu na terapii já sama ke své kolegyni, mám ráda silnější terapie – třeba lázeňskou ženskou terapii se santalem a jasmínem pro její nádhernou jemnou vůni. Nebo po ajurvédské liposukci se cítím, jako by ze mě odpadla velká hromada něčeho, co mě zatěžovalo. Mám ráda ten pocit lehkosti, který po terapii následuje.
Děkuji za rozhovor.
Text: Michaela Lejsková
Foto: archiv Ivany Robošové
Adresa: Centrum Revital, Dobrovského 74, 612 00 Brno
T: +420 724 959 059 www.centrumrevital.cz
Korektura textu: Alžběta Strnadová
Produkce: Michaela Lejsková
Publisher: magazín Best of www.ibestof.cz
Komentáře
Kategorie
Příbuzné články
21.01.2024 | Jak sama říká, již od dětství nedala vařečku z ruky, proto se rozhodla, vystudovat střední ...
12.08.2023 | V devatenácti letech odjel Josef Maršálek z rodné Moravy s pár tisícovkami v kapse vlakem do Prahy ...
07.04.2019 | Na cestu profesionálního fotografa se vydal před osmi lety. Bez uměleckých škol, kurzů, seminářů, ...
11.03.2019 | Během celého dětství a dospívání bylo jeho velkým koníčkem lepení modelů plastových letadel, ...
24.01.2019 | Petr Rajt má rodinnou pražírnu kávy v Lošově nedaleko Olomouce. Začínal jako obchodní zástupce ...
Newsletter:
Best of ... na Facebooku! Nejčtenější články za měsíc