Bezkontaktní strážce našel místo v medicíně i domácí péči
08.03.2015 22:37 | redakce
V legendárním sci-fi seriálu Star Trek se objeví v rukách palubního lékaře snímač, který mu poté, co jím přejede nad pacientovým tělem, ukáže všechny potřebné informace o životních funkcích. Zdá se, že už se nemusí čekat na období mezigalaktických letů. Firma Linet, spol. s r. o., přichází s velice podobnou inovací, piezoelektrickým snímačem pro měření mechanické odezvy těla.
Tato konstrukce je schopna snímat mechanické otřesy těla, v tomto případě odezvy krevního řečiště. Aktuálně umí měřit tepovou a dechovou frekvenci, má ambice měřit intrakraniální tlak, kvalitu spánku (REM, non-REM fáze), pulsní vlny, srdeční výkon, zvládne i funkci myografu. A hlavně, to vše neinvazivně, bezkontaktně, bez fyzického spojení s tělem (kabely nebo čidly).
Co bylo impulsem k vyvinutí tohoto snímače, přibližuje ing. Vladimír Kolář: „Byl v tom vlastní zájem, když pominu lidskou stránku zamýšleného produktu, touha vymyslet a dokázat, že lze vyvinout jiný funkční mechanismus, který umožňuje sledování mechanických signálů lidského těla, než jaký byl na trhu, takový, který nestojí statisíce korun. Pro technika to byla obrovská výzva.“
Piezoelektrický snímač pro měření mechanické odezvy těla je velmi citlivý snímač, který se umístí pod matraci lůžka. Konstrukce snímače umožňuje zachytit současně rychlejší (činnost srdce) a pomalejší (dechové) pohyby. Doposud známé snímače nebylo možno použít do samostatné podložky pod matraci. Přínosem je umožnění vzdáleného sledování základních vitálních funkcí dohlížené osoby a následné zaslání zpracované informace na mobilní telefon či internet. Nepřetržitý monitoring základních vitálních funkcí pacienta v reálném čase umožní včas odhalit zhoršení zdravotního stavu pacienta a díky včasnému zásahu omezit následky na zdraví pacienta a současně zlevnit péči pro poskytovatele zdravotních služeb.
„Vlastní výsledek nevznikl za poslední rok, ale je to několikaleté snažení, které začalo už v roce 2008. Na začátku byla spolupráce s prof. Šebou a výše zmíněná technická výzva. Je to hlavně o hledání kompromisů. Kombinace mých znalostí v oblasti strojírenství, matematiky, softwaru a hardwaru mně umožňuje komunikovat se špičkovými odborníky v daných oborech a vše sloučit do ojedinělého řešení. Nynější vlastnosti snímače jsou na hranici současných znalostí v těchto oblastech.“
Ing. Vladimír Kolář prozrazuje své plány na další inovace: „Nápadů mám několik, všechny jsou o mechanickém zlepšení konstrukce vlastního snímače. Vše je o nápadu, který v danou chvíli může, ale také nemusí přijít. Jako příklad uvedu svůj nedávný projekt, kdy jsem navrhl inovativní mechaniku postranice nemocničního lůžka. Realizace od nápadu po fyzický vzorek trvala měsíc, ale o řešení jsem přemýšlel zhruba tři roky.“
Piezoelektrický snímač pro měření mechanické odezvy těla firmy Linet získal 1. místo v kategorii Inovativní firma v soutěži Česká inovace 2015.
Snad co nejdřív najde tento snímač uplatnění nejen na všech odděleních v nemocnicích, v domovech důchodců, ale i v domácí péči, kde se o pacienty starají jejich příbuzní.
Zdroj: Česká inovace
Komentáře
Kategorie
Příbuzné články
08.11.2024 | Marketingový program Nejdůvěryhodnější značky slaví letos své desáté výročí. V rámci tohoto ...
28.05.2024 | Vokální formace 4 Tenoři ve čtvrtek 23. května 2024 úspěšně debutovala na jedné z nejprestižnějších ...
10.04.2024 | Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes v prostorách agentury CzechInvest slavnostně uvedl do ...
10.04.2024 | Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevírá výstavu Jak sbírat umění: příběh ...
10.04.2024 | Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004. Na Zámku Loučeň je to důvod k připomenutí, ...
Newsletter:
Best of ... na Facebooku! Nejčtenější články za měsíc