Cenu za nejlepší kameru získal španělský film s Casanovou a Drákulou
02.10.2014 22:02 | Michaela Lejsková
Španělská Historka o mojí smrti získala Cenu Ostrava
Kamera Oko za nejlepší kameru. Český kameraman Lukáš Milota převzal ocenění v
Krátkometrážní soutěži za snímek Pevnost. Festival otevřel nové kino Světa
techniky a rozšířil se i do Frýdku-Místku a Havířova. Ve čtvrtek 2.10. začaly v
Praze festivalové ozvěny. Kamera Oko uvede dva filmy z
programu i do české distribuce.
Šestý ročník Mezinárodního kameramanského filmového festivalu Ostrava Kamera Oko se konal v sedmi dnech na přelomu září a října, od 26. 9. – 2. 10. 2014 v Ostravě, Frýdku-Místku a Havířově. Snímkem Davida Cronenberga Mapy ke hvězdám festival slavnostně zahájil provoz nového "největšího nekomerčního 3D kina v ČR" - kinosálu Světa techniky v Dolních Vítkovicích. Festivalové projekce se uskutečnily na devíti projekčních místech, poprvé v kinech ve Frýdku-Místku a v Havířově. Festival ve čtvrtek večer zakončila Filmová procházka industriálním areálem Dolních Vítkovic. Paralelně s festivalem proběhl již 3. ročník praktické filmové dílny Enter Free Cinema. Od 2.10. jsou na programu festivalové ozvěny v Praze, v Kině 35 a Studiu Béla.
“Za dobu své existence festival mapoval, prostřednictvím site specific filmových projekcí, proměny Dolní oblasti Vítkovice ze 'zakázaného ocelového města' v moderní vědeckotechnické centrum, byl prostředníkem digitalizace jednosálových kin a stál u základů nového kinoprovozu v centru města, Studia Karel. Slavnostní projekcí ve zcela novém kinosálu ve Světě techniky nyní začíná další kapitola existence festivalu: v Dolních Vítkovicích - Provozu Hlubina vznikne do roka kulturní čtvrť, další dva kinosály a nový festivalový park. Pěstovat jeho život, ale stále bojovat za udržení kultury v centru Ostravy, bude hlavním cílem festivalu do dalších let,” uvedl ředitel festivalu Jakub Felcman.
Mezinárodní porota
festivalu udělila Cenu Ostrava Kamera
Oko španělskému kameramanovi Jimmymu
Gimferrerovi za snímek Historka o
mojí smrti (História de la meva mort, režie Albert Serra) "pro schopnost vytvořit silnou,
hypnotickou atmosféru, jež skvěle posloužila příběhu, a to vzdor omezeným
prostředkům" a Zvláštní cenu
poroty kameramanovi Marcellu Révovi
za maďarský snímek Bílý bůh (Fehér
isten, režie Kornél Mundruczó) "pro
impresivitu práce s barvami a světlem a citlivý portrét hlavního hrdiny, psa
Hagena."
Porota Krátkometrážní soutěže udělila Cenu za nejlepší kameru kameramanovi Lukáši Milotovi za film Pevnost (režie Olmo Omerzu). Cenu poroty získal kameraman Marek Dvořák za snímek Retriever (režie: Tomáš Klein, Tomáš Merta).
Festival v Ostravě přivítal mezi čestnými hosty Andreje Buticu, hlavního kameramana Rumunské nové vlny, momentálně nejdůležitějšího uměleckého kinematografického hnutí v Evropě, izraelského kameramana Yarona Scharfa spolupracovníka opor mladé izraelské filmařské generace – Talyi Lavie a Eytana Foxe, režiséra Karla Vachka a kameramana Karla Slacha, neoddělitelné tvůrce – koláž z jejich děl byla jedinečným zážitkem “živé kinematografie”, kameramana a experimentátora Milana Baloga, Jiřího Maxu, experimentálního fotografa a spolupracovníka Ivana Šlapety a hlavního kameramana posledních filmů klasika a zároveň hlavního obrazoborce české kinematografie, režiséra Jana Němce. Hostil také novou českou filmovou generaci: tvůrce připravovaného filmu Já, Olga Hepnarová – Petra Kazdu a Vojtěcha Friče, režiséra filmu Maria Stock Jana Březinu, dokumentaristu – režiséra filmu Místo Nepokoje Adama Geberta a jeho kameramana Dalibora Fencla, režiséra filmu Parádně pokecal Tomáše Pavlíčka, experimentátory Františka Týmala a Matěje Strnada a zejména představil novou generaci české kameramanské školy: Jana Skriečku, Marka Dvořáka, Philipa Matouška, Lukáše Milotu, Martina Polácha.
Na festivalu bylo uvedeno na šedesát hraných, dokumentárních, experimentálních a krátkometrážních filmů. Hlavní soutěžní sekce – Oficiální výběr festivalu uvedl v české premiéře filmy Mapy ke hvězdám (r. D. Cronenberg, k. P. Suschitzky), Vojačky (r. T. Lavie, k. Y. Scharf), Bílý bůh (r. K. Mundruczó, k. M. Rév), Historka o mojí smrti (r. A. Serra, k. J. Gimferrer), Žárlivost (r. P. Garrel, k. W. Kurant) a Superega (r. Benjamin Heisenberg, k. Reinhold Vorschneider). V české distribuční předpremiéře byly promítnuty snímky Druhý valčík (r. C. Porumboiu) a Příšerný vlasy (r. Marianna Rondón).
Pořadatel festivalu, společnost Kamera Oko, uvede pod svým distribučním labelem Cinema Glok dva filmy z programu i do běžné české distribuce. Jde o venezuelský snímek Příšerný vlasy (Pelo Malo), který bude mít distribuční premiéru 20. 11. 2014, a fotbalový dokument rumunského režiséra Cornelia Porumboiu Druhý valčík (Steaua : Dinamo 1988) (Al doilea joc), který se v kinech objeví v zimě 2015. Druhý valčík čekají kromě klasických projekcí i speciální projekce s živým dabingem, první z nich se konala právě na OKO 2014.
Festival vznikl za
finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Státního fondu
kinematografie a Statutárního města Ostrava. Oficiálním železničním dopravcem
festivalu byly České dráhy, oficiálním pohonem festivalu CNG Vitall.
MFF Ostrava Kamera Oko : www.filmfestivalostrava.com, www.facebook.com/ostravakameraoko
Komentáře
Kategorie
Příbuzné články
08.11.2024 | Marketingový program Nejdůvěryhodnější značky slaví letos své desáté výročí. V rámci tohoto ...
28.05.2024 | Vokální formace 4 Tenoři ve čtvrtek 23. května 2024 úspěšně debutovala na jedné z nejprestižnějších ...
10.04.2024 | Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes v prostorách agentury CzechInvest slavnostně uvedl do ...
10.04.2024 | Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevírá výstavu Jak sbírat umění: příběh ...
10.04.2024 | Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004. Na Zámku Loučeň je to důvod k připomenutí, ...
Newsletter:
Best of ... na Facebooku! Nejčtenější články za měsíc