Galerie moderního umění v Hradci Králové vybírá nejlepší obraz
14.02.2024 09:33 | redakce
Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) zveřejnila průběžné výsledky hlasování z výstavy Hledá se mistrovské dílo (08/10/23–26/05/24), kde návštěvníci mohou rozhodnout o nejlepším obrazu z jejích sbírek.
Výstava prezentuje více než 200 děl z období od konce 18. století až po současnost, a jejím hlavním cílem je porovnat zavedený názor dějin umění s vkusem soudobého publika. „Kombinujeme díla známých malířů s obrazy, která vytvořili autoři méně věhlasní, polozapomenutí, regionální, ale v podstatě neméně důležití,“ vysvětluje kurátor výstavy Tomáš Kolich.
Možnost hlasovat pomocí žetonů zatím využilo 2 273 návštěvníků, kteří vhodili celkem 13 638 hlasů – každý může zvolit až šest děl.
Z průběžných výsledků vychází jako favoriti tři obrazy, které se přetahují o první místo a od ostatních „soutěžících“ odskočili již o několik desítek hlasů.
Josef Čapek, Muž v klobouku
Nejvyšší příčku s počtem 339 hlasů obsadil obraz Keř II namalovaný Františkem Muzikou. Na druhém místě s 334 hlasy je aktuálně Pokus o portrét Jiřiny Haukové z dílny Mikuláše Medka. V těsném závěsu s 332 hlasy je dotahuje obraz Muž v klobouku od Josefa Čapka. Podle kurátora Tomáše Kolicha z takto těsných výsledků vyplývají dvě fakta: „Různorodost těchto tří děl sice ukazuje, jak odlišný může být vkus jednotlivých návštěvníků, zároveň je zjevné, že u současného publika nejvíce bodují známí a „osvědčení“ autoři.“
Přesto se do nejlepší desítky dostali i malíři, které bychom ve velkých učebnicích dějin umění většinou nenašli. „Velkým překvapením je obraz Ulice v Amsterodamu od Stanislava Ježka, který získal 235 hlasů. Přitom dosud nikdy nebyl vystaven ani zapůjčen,“ doplňuje kurátorka GMU Petra Příkazská. Shodou okolností, jedno z děl tohoto autora bylo nedávno zařazeno do nové stále expozice Národní galerie. To potvrzuje, že vkus publika ani kánon dějin umění nejsou neměnné, a s každou dobou se aktualizují.
Hlasování probíhá až do 26. května. Finální výsledky galerie zveřejní v rámci květnové Muzejní noci.
Mikuláš Medek, Pokus o portrét Jiřiny Haukové
GMU byla založena v roce 1953 jako Krajská galerie tehdejšího Hradeckého kraje. V prvních letech své existence sídlila na zámku v Rychnově nad Kněžnou, na jaře roku 1963 se vrátila do Hradce Králové, kde pro svou činnost využívala dvě křídla biskupské rezidence na Velkém náměstí. Tehdy byla přejmenována na Oblastní galerii a následně na Krajskou galerii (1963–1990). Své stálé sídlo a současný název Galerie moderního umění v Hradci Králové získala v lednu 1990, kdy se přestěhovala do budovy bývalého Záložního úvěrního ústavu, kde vystřídala právě zrušené Muzeum revolučních tradic východních Čech. Sbírky galerie sledují především vývoj českého moderního umění od přelomu 19. a 20. století do současnosti. Od roku 2008 má GMU ve své správě nejen sbírku Galerie moderního umění v Hradci Králové, ale také další soubory uměleckých děl – sbírku Galerie Vladimíra Preclíka a Křížovou cestu 21. století tvořenou sochařským cyklem Příběh utrpení a nadějí člověka, přístupným ve volné přírodě na loukách mezi Stanovicemi a Žirčí, nedaleko Kuksu. Kromě toho byly v roce 2019 založeny dvě zcela nové sbírky – Sbírka pohyblivého obrazu a Sbírka střední a východní Evropy. Více o galerii na: www.galeriehk.cz.
Komentáře
Kategorie
Příbuzné články
08.11.2024 | Marketingový program Nejdůvěryhodnější značky slaví letos své desáté výročí. V rámci tohoto ...
28.05.2024 | Vokální formace 4 Tenoři ve čtvrtek 23. května 2024 úspěšně debutovala na jedné z nejprestižnějších ...
10.04.2024 | Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes v prostorách agentury CzechInvest slavnostně uvedl do ...
10.04.2024 | Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevírá výstavu Jak sbírat umění: příběh ...
10.04.2024 | Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004. Na Zámku Loučeň je to důvod k připomenutí, ...
Newsletter:
Best of ... na Facebooku! Nejčtenější články za měsíc