Houslista Pavel Šporcl prokazuje novým albem poctu Janu Kubelíkovi
13.09.2022 22:38 | redakce
V těchto dnech vychází nové album předního českého houslisty Pavla Šporcla. To nese název Pocta Janu Kubelíkovi a uslyšíte na něm ve světové premiéře Kubelíkův Koncert č. 1 C dur a houslový koncert v e moll Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Společně s nově vydanou deskou se Pavel Šporcl vydává na tour po republice s názvem Pocta mistrům II.
Jan Evangelista Kubelík byl ve své době hvězdou světového formátu, dnes na něj veřejnost spíše zapomíná. Umělec, kterého přezdívali „nový“ nebo „český“ Paganini procestoval celý svět, hrál belgické a britské královně, ale rád se vracel domů do Čech, kde zveleboval hudební scénu své doby. Jak svým fantastickým talentem, tak například finanční pomocí České filharmonii.
foto: archiv Pavla Šporcla
Album renomovaného českého houslisty Pavla Šporcla – Pocta Janu Kubelíkovi – se křtilo v Obecním domě ve velkém stylu. Místo také nebylo zcela náhodně vybrané. „Obecní dům a konkrétně Smetanova síň je místo, které mám rád a kde také Jan Kubelík často hrával. Právě tady také odehrál svůj poslední velký koncert. Ve své době byl Kubelík superstar, cestoval po celém světě, odehrál koncerty v Indii, Číně, Austrálii, Africe, hrál po celé Evropě a uskutečnil několik turné po Spojených státech. Jeden z jeho koncertů v San Francisku poslouchalo téměř 100 tisíc posluchačů, to je jako šest O2 arén,“ vypráví zapáleně o svém vzoru Pavel Šporcl. „Dlouhodobě se zajímám o české houslisty historie. Před pár lety jsem vydal album Moje houslové legendy s jejich díly. Nahrát ve světové premiéře Kubelíkův Koncert č. 1 je troufám si říct velkým počinem. Jedná se o naprostý skvost, veledílo, ve kterém houslista musí ukázat jak skvělou techniku, tak obrovskou muzikálnost. Dílo, které trvá 35 min je nádherně a mnohdy i komplikovaně prokomponované s orchestrem, který je v této skladbě nesmírně důležitý. Moc děkuji Symfonickému orchestru hl. m. Prahy a dirigentu Tomášovi Braunerovi, že do toho se mnou šli. Naše spolupráce s FOKem je dlouhodobá a velmi plodná,“ dodává houslový virtuos.
foto: archiv Pavla Šporcla
Křest alba je současně slavnostní zahájení tour Pocta mistrům II.
„Na prvním turné Pocta mistrům I. jsem hrál virtuosní skladby různých autorů. Tentokrát se zaměřím na dva velikány houslové literatury a historie, Kubelíka a Mendelssohna-Bartholdyho. Oba byli mistři svého oboru, světově uznávaní muzikanti. Zahraji na 12 místech republiky. Na každém koncertě představím oba nahrané koncerty alba. To je samo o sobě unikátní a velmi náročné,“ vysvětluje houslista. Běžně sólista na orchestrálním koncertě odehraje přibližně 25 až 35 minut. Provést dva houslové koncerty za sebou klade vysoké nároky na výdrž umělce. „Je to takový rozdíl, jako kdyby atlet běžel 10 tisíc metrů nebo maraton. Já jsem úspěšně odehrál podobné turné už v roce 2003 a rád si takovou výzvu zopakuji s Kubelíkem,“ dodává Pavel Šporcl.
Kombinace dvou velikánů své doby, kteří se v historii minuli jen o pár let, Jana Kubelíka a Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, není tak docela náhodná. Český houslista německého romantického skladatele hrával často. Týž houslový koncert, který Pavel Šporcl nahrál na nové album předvedl Jan Kubelík jako poslední sólový hudebník britské královně Viktorii.
Světová popularita nejznámějšího českého houslisty byla stejným dílem dána jeho neuvěřitelným talentem a pílí samotného umělce i jeho týmu. Na tehdejší dobu měli jeho agenti skvěle zvládnuté PR. Kubelík měl navíc neuvěřitelné charisma. „Kubelík měl uhrančivé oči a uměl je zaměřit na publikum. Rozhodně si nepředstavujte, že prkenně stál na pódiu a koukal do země,“ směje se Šporcl. „I díky jeho podmanivému charakteru mu říkali znovuzrozený Paganini,“ dodává.
foto: archiv Pavla Šporcla
Album Pocta Janu Kubelíkovi vyšlo v ČR 1. září v podobě fyzického CD, celosvětově pak i na všech streamovacích platformách 1. října. Jedná se o druhou nahrávkou pro světové německé vydavatelství Hänssler Classic. Předchozí album Paganiniana se dočkalo velmi kladného přijetí i pochvalných kritik. Mimo jiné získalo nominaci na prestižní cenu International Classical Music Awards (ICMA) v kategorii nejlepší sólový výkon.
foto: archiv Pavla Šporcla
Pavel Šporcl své nové album představí na turné Pocta mistrům II což bere také jako příležitost ke spolupráci s lokálními hudebními tělesy. „Na většině z nich mě bude doprovázet Severočeská filharmonie Teplice, na jednom Janáčkova filharmonie Ostrava a na dvou Moravská filharmonie Olomouc. Dirigentem bude velmi talentovaný Jiří Rožeň a také španělský dirigent Roberto Fores-Veses. Velmi speciální ale budou samozřejmě i dva pražské koncerty, na kterých zahraji společně se Symfonickým orchestrem FOK a dirigentem Tomášem Braunerem – tedy kolegy, se kterými je celé album natočené.“
foto: archiv Pavla Šporcla
Více informací k albu, turné a dokumentu z nahrávaní koncertu ve Smetanově síni naleznete na https://poctamistrum2.pavelsporcl.cz/
Foto: Archiv Pavla Šporcla
foto: archiv Pavla Šporcla
Komentáře
Kategorie
Příbuzné články
08.11.2024 | Marketingový program Nejdůvěryhodnější značky slaví letos své desáté výročí. V rámci tohoto ...
28.05.2024 | Vokální formace 4 Tenoři ve čtvrtek 23. května 2024 úspěšně debutovala na jedné z nejprestižnějších ...
10.04.2024 | Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes v prostorách agentury CzechInvest slavnostně uvedl do ...
10.04.2024 | Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevírá výstavu Jak sbírat umění: příběh ...
10.04.2024 | Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004. Na Zámku Loučeň je to důvod k připomenutí, ...
Newsletter:
Best of ... na Facebooku! Nejčtenější články za měsíc