Která éčka škodí, a která nám nemusí vadit?
13.07.2016 15:56 | redakce
Některé přídatné látky jsou neškodné. Mnoho lidí ale vnímá všechna éčka negativně. dTest pro snadnou a rychlou orientaci mezi nimi vytvořil veřejně dostupnou databázi. K dispozici je zdarma na webu www.dTest.cz i v podobě mobilní aplikace.
Také občas žasnete nad barvou kupovaného jahodového kompotu? Jak je možné, že jahody při domácím zavařování zhnědnou, zatímco ty z obchodu svou jasnou červenou barvu neztrácejí? Tyto a další z „hříček přírody“ mají na svědomí konzervanty, barviva, emulgátory a jim podobné přídatné látky, které ve zkratce nazýváme éčka. Lidé si často myslí, že éčka jsou za každou cenu nežádoucí. Není tomu tak ve všech případech. „Webová stránka dTestu odkazuje majitele chytrých telefonů na Google Play i Apple App Store, kde je možné si stáhnout mobilní aplikaci dTest, která obsahuje databázi éček. Vyhledávání je možné podle zkratky, celého slovního označení i podle původu a zařazení jednotlivých látek. Údaje průběžně propojujeme s potravinářskými výrobky, které testujeme,“ uvádí Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.
Éčka pouze tam, kde to nejde jinak
Evropská unie reguluje, k čemu všemu se dají éčka využívat. Povolených důvodů je celkem 26. Mohou se však použít pouze v případě, že není možné upravit vlastnost potraviny jiným způsobem. Jedná se například o protispékavé látky v soli či práškovém cukru. Činit použitím přídatných látek potraviny vzhledově atraktivnější vyhlášky EU nezakazují. „Je ale zakázáno, aby éčka přispívala ke skrytí nedostatků, které vznikly použitím vadných surovin nebo by byly způsobeny vinou špatných hygienických podmínek“, dodává Hana Hoffmannová.
Pozor na šestici nejobávanějších éček
Přílišná konzumace sladkostí má negativní vliv na zdraví dospělých osob i dětí. Mohou za to mimo jiné i potravinářská barviva, jejichž povolené množství reguluje EU. Mezi látky, které mohou nepříznivě ovlivnit pozornost dětí, se řadí především potravinářské žlutě E110, E104, E102, dále červeně E124, E129, azorubin E122 a tartrazin E102. Neobjevují se ale jen v bonbónech a limonádách. Narazit na ně můžete třeba i v bramborových lupíncích. Americká akademie pediatrů a společnost Věda ve veřejném zájmu navíc upozorňují na skutečnost, že uvedené látky zvyšují riziko vzniku syndromu ADHD, který se projevuje především hyperaktivitou a sníženou pozorností. Američané k šestici éček, které mohou nepříznivě ovlivňovat pozornost dětí, řadí také ještě indigotin E132 a modř E133.
Éčka, která neškodí
Spousta přídatných látek je v rámci EU povolena a může se přidávat do širokého spektra potravin v neomezeném množství. „Například chlorofyly a chlorofyliny, označované jako E140, jsou přirozené součásti ovoce a zeleniny a získávají se extrakcí z trávy či kopřiv“, dodává Hana Hoffmannová. Jako éčko je označena i kyselina askorbová E 300. Málokdo ví, že se jedná o vitamin C a můžeme ho najít na etiketách některých limonád nebo baleného pečiva. Dále se jedná třeba o kyselinu sorbovou E200, což je přírodní konzervant, který se izoluje průmyslovou syntézou například z plodů jeřábu a zabraňuje tvorbě plísní a kvasinek třeba v sýrech. V marmeládách narazíme na pektiny E440, které se získávají z citrusů či jablek a slouží jako želírující látky nebo jako stabilizátory.
Komentáře
Kategorie
Příbuzné články
08.11.2024 | Marketingový program Nejdůvěryhodnější značky slaví letos své desáté výročí. V rámci tohoto ...
28.05.2024 | Vokální formace 4 Tenoři ve čtvrtek 23. května 2024 úspěšně debutovala na jedné z nejprestižnějších ...
10.04.2024 | Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes v prostorách agentury CzechInvest slavnostně uvedl do ...
10.04.2024 | Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevírá výstavu Jak sbírat umění: příběh ...
10.04.2024 | Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004. Na Zámku Loučeň je to důvod k připomenutí, ...
Newsletter:
Best of ... na Facebooku! Nejčtenější články za měsíc