Mapa zobrazí kompletní data o neziskovkách a to jak odborníkům, tak laikům
13.12.2018 23:37 | redakce
Spolehlivá, komplexní a transparentní data o neziskových organizacích. Na projektu, který je bude poskytovat, v současnosti pracuje Centrum pro výzkum neziskového sektoru (CVNS). Data získaná z veřejných rejstříků bude promítat do mapové aplikace. „Chceme poskytnout veřejnosti platformu o neziskovém sektoru, díky které by o něm mohli získat úplné informace. Tabulky bývají nepřehledné, v mapě se toho dá zobrazit mnohem víc,“ vysvětluje Marie Hladká, hlavní řešitel projektu Interaktivní mapa neziskového sektoru. Ten je součástí Operačního projektu Zaměstnanost Ministerstva práce a sociálních věcí. Betaverze mapové aplikace bude spuštěna v dubnu 2019. Projekt představilo CVNS na listopadové konferenci Neziskový sektor 2019.
Proč jste se rozhodli zpracovat data o neziskovém sektoru zrovna ve formě map?
Výzkumu neziskového sektoru se naše centrum věnuje už deset let. Za tu dobu nám přišlo mnoho podnětů, abychom poskytli studentům, akademické sféře, ale i neziskovému sektoru data, ze kterých mohou sami něco vyhodnotit. Tím, že s daty často pracujeme, víme, že tabulky bývají nepřehledné. Uživatelé se v nich těžko orientují. Například data z Českého statistického úřadu umí málokdo správně využívat. Řekli jsme si tedy, že musíme najít nějakou podobu, která bude uživatelsky přívětivá a zároveň šmrncovní, aby se do ní zájemci mohli zakoukat. Pak je snazší začít samostatně přemýšlet o tom, jaké se pod daty skrývají příběhy nebo jaké kauzální vazby se z tich dají znázornit.
Budou k dispozici i jiné formy přehledů o datech než ty mapové?
Uživatel samozřejmě může dostávat i tabulkové výstupy, pokud bude chtít. Ale přece jenom v mapě toho lze zobrazit nejvíc: můžeme překrývat vrstvy s různými druhy informací nebo je filtrovat. Ve chvíli, kdy data uvidíte graficky znázorněná, vám možná napoví víc, než když se vám zobrazí jenom jedno číslo v tabulce.
Jaké druhy dat bude aplikovat poskytovat?
Jsou to všechno data vztažená k neziskovému sektoru. Představují základní charakteristiky: jaké máme neziskové organizace, v jakých oblastech, jaké mají právní formy, i odkazy na jejich stanovy nebo výroční zprávy. Prostě celková charakteristika neziskového sektoru, včetně dat o finančních tocích. Například kolik teče z veřejného sektoru do neziskovek, které organizace získávají které peníze na jaký typ aktivit. V mapě se to dá se různě porovnávat. Budou tam také regionální ukazatele, uživatelé budou třeba moci zjistit, jaké výsledky vycházejí na jednoho obyvatele, na nějakou obec, na velikost rozpočtu v obci.
Chceme, aby se neziskovky i obce mohly navzájem porovnávat. Organizace si třeba řekne: Jaké různé neziskovky čerpají na tento typ aktivit peníze? Můžeme mezi nimi hledat partnery, nebo jsou to naši konkurenti? Veřejná správa si zase může vyhledávat, kdo je její potenciální cílová skupina, která se věnuje určité aktivitě. Těch užitků pro cílové skupiny je vícero. Aplikace bude jak pro akademiky, tak pro neziskové organizace i pro veřejnost. Každý si v ní může najít to svoje.
Nebude tohle trochu problém? Přece jen akademici s daty pracují jinak než laikové.
To určitě. Každá skupina má jiné potřeby, hlavní ale je, aby si z toho každý uměl udělat závěr. Někdo k němu potřebuje mapu, někdo tabulku. Akademici se samozřejmě budou pídit po konkrétnějších datech, po mikrodatech. Jsme schopni poskytnout i tohle. Čerpáme z velkého množství rejstříků, které propojujeme, například z Registru ekonomických subjektů, Registru veřejných sbírek nebo Živnostenského rejstříku. Mapa bude mít velký význam i pro utváření veřejné politiky. Už jsme narazili na témata zobrazená v aplikaci, u nichž nám řekli zástupci veřejné správy: aha, tohle můžeme řešit a je dobré, když to vidíme v souvislostech. Jednalo se třeba o životní prostředí. V rámci projektu se pak pokusíme cíleně reagovat na potřeby, které budou uživatelé mít. Od dubna spustíme betaverzi mapy neziskového sektoru, aby nám mohli dát lidé zpětnou vazbu. V dubnu 2020 by pak měla být aplikace hotová.
Co bude s projektem dál?
V aplikaci nastavíme softwary pro automatické stahování dat. Tahle aplikace nemá fungovat tak, že bychom se během jednoho roku snažili zachytit nějaká data, o kterých po dvou letech nikdo nebude vědět. Má to být nástroj, který by nadále sám fungoval a aktualizoval se. Pokud se tedy nestane něco, co by nám zamezilo v přístupu k veřejným datům. To ale nepředpokládám. Teď se stále zvyšuje tlak na to, mít data otevřená. Spíš už se nám ukazuje, že díky naší práci se daří rejstříky pročišťovat, dáváme institucím zpětnou vazbu, že někde něco nefunguje. To je nečekaný vyšší efekt našeho projektu.
Komentáře
Kategorie
Příbuzné články
08.11.2024 | Marketingový program Nejdůvěryhodnější značky slaví letos své desáté výročí. V rámci tohoto ...
28.05.2024 | Vokální formace 4 Tenoři ve čtvrtek 23. května 2024 úspěšně debutovala na jedné z nejprestižnějších ...
10.04.2024 | Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes v prostorách agentury CzechInvest slavnostně uvedl do ...
10.04.2024 | Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevírá výstavu Jak sbírat umění: příběh ...
10.04.2024 | Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004. Na Zámku Loučeň je to důvod k připomenutí, ...
Newsletter:
Best of ... na Facebooku! Nejčtenější články za měsíc