Napovíme vám, jak získat odškodnění za úraz v zimě na chodníku
26.10.2016 20:45 | redakce
Chodec, který se zranil na namrzlém nebo zasněženém chodníku, který měl být upraven, má nárok na odškodnění od obce, které komunikace přísluší. Obce se mohou své odpovědnosti za úrazy v jistých případech zprostit, je proto důležité, aby měl chodec dostatek důkazů. Obce bohužel nároky poškozených často neuznávají, až 80 % žádostí o odškodnění končí soudu. Průměrné odškodnění činí 40 tisíc korun. Údaje vyplývají ze zkušeností společnosti Vaše nároky.cz, která poškozeným pomáhá získat za úrazy na chodníku odškodnění.
Za úrazy na neuklizeném chodníku je odpovědný jeho majitel. Od roku 2009 jsou kvůli nové legislativě odpovědné obce, poškozený by prosto náhradu škody měl vymáhat po tomto subjektu.
Pro vymáhání nároku na odškodnění je potřeba mít dostatek důkazů. „V první řadě by si měl zaznamenat, kdy a kde přesně k úrazu došlo, jaké byly v té době povětrnostní podmínky a v jakém stavu byla daná komunikace. Dále je vhodné zajistit také fotodokumentaci místa nehody a vzít si kontakt na případné svědky události,“ doporučuje právník z Vaše nároky.cz. Poškozený by si měl dále uschovat účtenky k veškerým výdajům, které mu se škodnou události vznikly, např. doplatky za léky, poplatky na pohotovosti a v případě pracovní neschopnosti také ztráta na výdělku.
Obce se často snaží argumentovat tím, že chodec nepřizpůsobil chůzi povrchu chodníku, čímž se chtějí zříci odpovědnosti. „Tento argument obecně nedává úplně smysl, protože téměř každý chodec přizpůsobí svou chůzi náledí nebo jiným nástrahám, určitě totiž nechce spadnout a způsobit si úraz. Ve výjimečných případech s ním však obce skutečně mohou uspět, například pokud by chodec vyrazil na náledí v botách na jehlovém podpatku,“ vysvětluje advokát.
Obce by se své odpovědnosti mohly zprostit ve chvíli, kdy by prokázaly, že nebylo v jejich silách závadu ve schůdnosti odstranit, zmírnit ji nebo na ni předepsaným způsobem upozornit. V případě závad způsobených povětrnostními podmínkami, např. sníh, náledí, mají obce většinou stanovený přesný časový limit od hlášené změny počasí. „Pokud přes noc napadne sníh a chodník ani v poledne nebude ošetřený, není možné nárok poškozeného na finanční kompenzaci zpochybňovat,“ doplňuje právník.
Obce však i přes dostatek důkazů, často platit za úrazy na chodníku odmítají. „V předžalobní fázi se nám daří řešit jen minimum případů. Obce se obvykle snaží zprostit své odpovědnosti a spoléhají na to, že občané na náležitou finanční kompenzaci raději rezignují, než aby se soudili,“ vysvětluje právník z Vaše nároky.cz a dodává: „My ale našim klientům radíme, aby to nevzdávali. Ve více než 80 procentech případů přistupujeme k soudnímu řízení a zatím jsme pokaždé uspěli.“
Poškození nejčastěji požadují odškodnění za bolest a náhradu nákladů spojených s léčením. Průměrná výše odškodnění se pochybuje kolem 40 tisíc korun, je však vždy odvislá od individuálního případu poškozeného. Poškození mohou žádat i kompenzaci za ztížení společenského uplatnění, náhradu nákladů spojených s péčí o svou osobu a domácnost, náhradu věcné škody a v neposlední řadě náhradu ztráty na výdělku. „Odškodnění se v takových případech může vyšplhat i na částky v řádu vyšších desítek či dokonce statisíců korun,“ uzavírá právník ze společnosti Vaše nároky.cz.
Komentáře
Kategorie
Příbuzné články
08.11.2024 | Marketingový program Nejdůvěryhodnější značky slaví letos své desáté výročí. V rámci tohoto ...
28.05.2024 | Vokální formace 4 Tenoři ve čtvrtek 23. května 2024 úspěšně debutovala na jedné z nejprestižnějších ...
10.04.2024 | Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes v prostorách agentury CzechInvest slavnostně uvedl do ...
10.04.2024 | Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevírá výstavu Jak sbírat umění: příběh ...
10.04.2024 | Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004. Na Zámku Loučeň je to důvod k připomenutí, ...
Newsletter:
Best of ... na Facebooku! Nejčtenější články za měsíc