Nedovolte rýmě a smogu, aby se o vás pokoušeli a správně inhalujte
24.11.2015 09:58 | redakce
Podzimní klima neprospívá zejména obyvatelům větších měst. Zvyšující se inverze a hladina smogu dráždí naši sliznici, a tak jsme mnohem náchylnější k rýmám a dalším dýchacím potížím. Pravidelným používáním inhalátorů můžeme značně zlepšit stav dýchacích cest. Aktuálně v České republice trpí různými plicními nemocemi a astmatem 8% populace, což představuje asi 800 tisíc osob.
foto: Philips Respironics
Jakou historii má inhalování?
„Inhalační terapie má velmi dávné kořeny. Již za dob Hippokrata byly inhalovány látky, jako je mentol a eukalyptus pro léčbu dýchacího traktu. Později, kolem roku 200 našeho letopočtu doporučoval A. D. Galén siřičitou páru z vrcholu Vesuvu. Během devátého století inhalovali jihoameričtí indiáni výpary obsahující durman jako druh léčby astmatu. První inhalace tekutiny přišla v 19. století, kdy byl vyroben první kompresorový inhalátor. Teprve s objevy nových léků a nebulizačních systémů dosáhla inhalační léčba skutečného rozvoje a v dnešní době je na trhu velké množství profesionálních inhalátorů i přístrojů vhodných do domácího prostředí.“ Vysvětluje Prim. MUDr. Magdalena Popelková, primářka Oddělení tuberkulózy a respiračních nemocí v Nemocnici s poliklinikou Česká Lípa, a. s.
Prim. MUDr. Magdalena Popelková
Kdy začít inhalovat a co?
„S inhalacemi můžete začít s příchodem podzimu. Preventivně bych doporučila inhalaci jednou denně večer po koupeli. Pro preventivní i léčebné inhalace se nejvíce používají slané minerální vody. Z nich nejčastější a nejznámější je Vincentka nebo Bílinská kyselka. Slaná minerální voda dokáže šetrným způsobem odstraňovat otok dýchacích cest a zároveň pomáhat s rozpuštěním hlenu. Tyto minerálky patří do skupiny alkalických, tj. mírně zásaditých a právě tato vlastnost jim umožňuje dosahovat nejlepších léčebných výsledků.“
foto: Philips Respironics
Může pomoci inhalování bylinkových čajů tak, že si přikryji hrnek kapesníkem?
„Tento způsob inhalace nedoporučuji, neboť páry jsou příliš horké a mohlo by při nesprávné manipulaci dojít k opaření či poškození sliznice. Pokud vám inhalace pomáhá a máte astma, doporučila bych investovat do koupě inhalátoru, ideálně s nebulizační technologií SideStream. Inhalátory využívající tuto technologii mají tu výhodu, že stačí inhalovat pouhých 6 – 8 minut, což je o polovinu méně, než u inhalátorů, které touto technologií nedisponují. Také vytváří ideální aerosol. Investice do kvalitního inhalátoru je prakticky na celý život. Můžete pak inhalovat buď pomocí náustku či pomocí masky, která pokrývá i nos a ústa.“
foto: Philips Respironics
Jak správně inhalovat?
„Standardně pacient sedí, trup má mírně předkloněn, hlava je v mírném záklonu. Dýchání musí být klidné, s občasným hlubokým nádechem a s několikasekundovým zadržením dechu, po němž následuje volný výdech. Při inhalaci ústy pacient nadechuje ústy a vydechuje nosem. Po inhalaci by neměl vycházet minimálně 20 minut ven. Nevhodná je inhalace bezprostředně po jídle.“
Video návod jak správně inhalovat, naleznete zde:
http://www.zdravotni-poradna.cz/Kategorie/Alergie-Inhalatory
Zdroj: www.zdravotni-poradna.cz
foto: Philips Respironics
Komentáře
Kategorie
Příbuzné články
08.11.2024 | Marketingový program Nejdůvěryhodnější značky slaví letos své desáté výročí. V rámci tohoto ...
28.05.2024 | Vokální formace 4 Tenoři ve čtvrtek 23. května 2024 úspěšně debutovala na jedné z nejprestižnějších ...
10.04.2024 | Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes v prostorách agentury CzechInvest slavnostně uvedl do ...
10.04.2024 | Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevírá výstavu Jak sbírat umění: příběh ...
10.04.2024 | Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004. Na Zámku Loučeň je to důvod k připomenutí, ...
Newsletter:
Best of ... na Facebooku! Nejčtenější články za měsíc