Nová dohoda mezi EU a Japonskem zatřese logistikou, odstraní cla a podpoří české exportéry
26.03.2019 14:17 | redakce
Skoro všechna cla mezi Evropskou unií a Japonskem odstranila dosud největší dohoda o volném obchodu, která začala platit letos v únoru. Pakt podpoří zejména export průmyslového spotřebního zboží z Česka a také unijní potravinářskou produkci, což ovlivní i trh s logistickými službami. Firmy budou díky dohodě vyvážet zboží bezcelně nebo s výrazně nižší celní sazbou a jen tuzemští exportéři ročně uspoří na clech celkem 2,4 miliardy korun. Firmy loni vyvezly z Česka do Japonska zboží za 19,7 miliardy korun, objem dovozu se vyšplhal na 69 miliard korun.
Největší nárůst exportu čeká textilní průmysl
„Sektorově očekávám největší nárůst českých vývozů do Japonska v textilním průmyslu, který může vyskočit až o 65 procent. Dohoda dále podpoří vývoz mechanických přístrojů, kotlů, strojírenských výrobků, bižuterie a významnou položkou budou také úlomky drahých kovů pro průmyslovou výrobu. Unijní, respektive české zboží, bude v Japonsku levnější a tedy i dostupnější, což by mělo probudit vyšší poptávku,“ uvedl Luděk Procházka ze společnosti Gerlach, která je největším poskytovatelem celních služeb pro exportéry i dovozce.
Dohodu o bezcelním obchodu vítají strojaři
Dohodu o bezcelním obchodu vítá český výrobce a vývozce brousících strojů RWT. „Od podepsané dohody si slibujeme navýšení vývozu našich strojů, jen v letošním roce přepokládáme nárůst prodejů o 40 procent. Podpisem dohody pravděpodobně dojde také k větší důvěře japonských zákazníku k výrobkům pocházejícím z EU a pro exportéry bude snazší přesvědčit své japonské partnery o vzájemné spolupráci,“ říká šéf společnosti RWT Petr Rojek.
Nulové dovozní clo na evropské sýry výměnou za japonská auta
Dohoda o volném obchodu ovlivní také export potravinářské a zemědělské produkce z Evropské unie. „Japonsko zrušilo například dovozní clo na sýry Gouda nebo Cheddar, které mívalo celní sazbu 29 procent, odpadne také 15procentní clo na víno. Japonci si zase od dohody slibují například smazání desetiprocentních cel na dovoz automobilů, což jim může přinést vyšší prodeje na trhu Evropské unie,“ pokračuje Luděk Procházka ze společnosti Gerlach, odborník na mezinárodní celní problematiku a obchod.
Zboží bude stále podléhat celnímu odbavení
Společnost Gerlach zdůrazňuje, že navzdory dohodě o bezcelním obchodu zůstane Japonsko pro české dovozce a vývozce tzv. třetí zemí a bude podléhat celnímu odbavení. „Firmy budou i nadále potřebovat k byznysu exportní a importní celní prohlášení, která jim mohou zajistit celní zástupci. O nulové či snížené clo lze požádat pouze po splnění předepsaných podmínek. Musí zkrátka doložit, že zboží splňuje podmínky pro přiznání preferenčního zacházení, “ uzavírá Luděk Procházka ze společnosti Gerlach.
Komentáře
Kategorie
Příbuzné články
08.11.2024 | Marketingový program Nejdůvěryhodnější značky slaví letos své desáté výročí. V rámci tohoto ...
28.05.2024 | Vokální formace 4 Tenoři ve čtvrtek 23. května 2024 úspěšně debutovala na jedné z nejprestižnějších ...
10.04.2024 | Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes v prostorách agentury CzechInvest slavnostně uvedl do ...
10.04.2024 | Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevírá výstavu Jak sbírat umění: příběh ...
10.04.2024 | Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004. Na Zámku Loučeň je to důvod k připomenutí, ...
Newsletter:
Best of ... na Facebooku! Nejčtenější články za měsíc