Soňa Červená oceněna Granátovou hvězdou BOHEMIAN HERITAGE FUND
12.05.2014 15:02 | Michaela Lejsková
Historicky druhou nositelkou Granátové hvězdy za unikátní přínos českému kulturnímu dědictví, kterou uděluje nadační fond BOHEMIAN HERITAGE FUND významným osobnostem, se stala proslulá operní pěvkyně a herečka Soňa Červená. Granátovou hvězdu umělkyně převzala z rukou JUDr. Pavla Smutného, presidenta BOHEMIAN HERITAGE FUND, ve středu 30. dubna v reprezentativních prostorách České spořitelny, jen pár desítek minut po tom co dozněly nadšené ovace završující úspěšnou premiéru inscenace 1914 ve Stavovském divadle. Součástí slavnostního aktu bylo předání medaile Artis Bohemiae Amicis, tedy Přátelům českého umění, ministrem kultury Danielem Hermanem režisérovi představení 1914 Robertu Wilsonovi.
Prestižní ocenění Granátová hvězda BOHEMIAN HERITAGE FUND sestává z diplomu a originálního šperku ve tvaru medaile zdobené strukturou vytvářející hvězdu a českým granátem v jejím středu, s nápisem PER ARTIS AD ASTRA – SOŇA ČERVENÁ – BOHEMIAN HERITAGE FUND. První Granátovou hvězdu získala v roce 2013 světoznámá cembalistka Zuzana Růžičková.
Soňa Červená vyrůstala v inspirativním prostředí rodiny Jiřího Červeného, zakladatele a vůdčí osobnosti kabaretu Červená sedma. Studovala operní zpěv a první divadelní zkušenosti získala na jevišti Osvobozeného divadla. Po několika filmových rolích na přelomu 40. a 50. let se rozhodla naplno věnovat profesionální operní kariéře. Z angažmá v Janáčkově divadle v Brně v roce 1959 odešla do berlínské opery a v roce 1962 na dlouhá léta emigrovala do zahraničí, kde s mimořádným úspěchem účinkovala na předních operních scénách. Legendou se stala například její Carmen, v pozdějších letech excelovala také v činohře. Soňa Červená spolupracovala s prvotřídními režiséry a dirigenty a stanula mezi světovou pěveckou špičkou. Je dvojnásobnou nositelkou titulu Komorní pěvkyně – v Berlíně (1960) a ve Frankfurtu (1978).
V aktivním tvůrčím životě Soňa Červená pokračuje i po návratu do České republiky. Její nejnovější rolí na scéně Národního divadla je Čas v inscenaci 1914, která je nevšední připomínkou 100. výročí vypuknutí první světové války. 1914 čerpá z Haškových Osudů dobrého vojáka Švejka a protiválečného opusu rakouského spisovatele Karla Krause Poslední chvíle lidstva v originálním pojetí věhlasného amerického režiséra Roberta Wilsona. Představení vzniklo v koprodukci Národního divadla, Slovenského národního divadla, divadla Vígszínház z Budapešti, s podporou Ministerstva kultury ČR a nadačního fondu BOHEMIAN HERITAGE FUND, partnera Národního divadla, který dlouhodobě a intenzivně podporuje realizaci prvotřídních kulturních projektů.
Kontakty
BOHEMIAN HERITAGE FUND, nadační fond, oficiální stránky: www.bohemianheritage.cz, skrejpek@bohemianheritage.cz
Komentáře
Kategorie
Příbuzné články
08.11.2024 | Marketingový program Nejdůvěryhodnější značky slaví letos své desáté výročí. V rámci tohoto ...
28.05.2024 | Vokální formace 4 Tenoři ve čtvrtek 23. května 2024 úspěšně debutovala na jedné z nejprestižnějších ...
10.04.2024 | Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes v prostorách agentury CzechInvest slavnostně uvedl do ...
10.04.2024 | Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevírá výstavu Jak sbírat umění: příběh ...
10.04.2024 | Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004. Na Zámku Loučeň je to důvod k připomenutí, ...
Newsletter:
Best of ... na Facebooku! Nejčtenější články za měsíc