Unicef uspořádal třináctou veřejnou dražbu panenek v rámci humanitární pomoci dětem


Unicef profesní magazín Best of
25.11.2015 14:04 | redakce

13. ročník benefiční aukce panenek vytvořených předními českými designéry a známými osobnostmi, která se konala v úterý 24 listopadu v Českém muzeu hudby, přinesl výtěžek ve výši 728 000 Kč, který bude použit na program komplexního očkování proti šesti smrtelným dětským nemocem (spalničky, černý kašel, dětská obrna, tetanus, tuberkulóza, záškrt).

„Pracovníci UNICEF právě teď zasahují ve více než 70 krizových oblastech světa. V současné době plné konfliktů a nejistot děti o to více potřebují ochranu proti násilí, zneužívání, nedostatku a nemocem. Jsme vděční za to, že díky dnešní aukci můžeme dát šanci na zdravý život 1 213 dětem,“ uvedla ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba.

Unicef profesní magazín Best of

foto: Plesník

Panenky pro aukci 2015 připravili (celkem 25 panenek): Ateliér Africké sochy | Miroslav Bobek | Burda Style – Ingrid Oriešková | Jan Činčera | Jitka Čvančarová | Josef Dvořák | Nadace Generali | Tereza Pokorná | Anežka Hřebejková | Martha Issová | Heidi Janků | Petr Kalouda | Daniela Kolářová | Tatiana Kovaříková | Bára Nesvadbová | Rony Plesl | Liběna Rochová | Kateřina Lubovská Smolíková | Vladimír Staněk | Šenýr Bijoux | Robert Vano | Michal Viewegh | Karel Voříšek | Zátiší Group | Valérie Zawadská

Za nejvyšší částky byly letos vydraženy panenky Nadace Generali (182 000 Kč), Liběny Rochové (55 000 Kč) a Josefa a Jáji Dvořákových (50 000 Kč).

Unicef profesní magazín Best of

foto: Plesník

 

Benefiční aukce panenek pro UNICEF

Aukce panenek již neodmyslitelně patří k projektu Adoptuj a panenku a zachráníš dítě, k němuž se Český výbor pro UNICEF připojil v roce 2002 (poprvé byl tento projekt představen v roce 1988 Italským výborem pro UNICEF pod názvem Pigotta Project). V rámci tohoto projektu děti i dospělí z celé ČR vyrábí látkové panenky podle střihu, který UNICEF ČR poskytuje. Každý tvůrce svou panenku po dokončení opatří „rodným listem“, na kterém je mj. uvedeno jméno panenky, země, kterou má představovat, datum narození panenky a adresa jejího tvůrce. UNICEF poté panenky prodává – nabízí k symbolické adopci – za částku 600 Kč, která odpovídá nákladům na očkování jednoho dítěte proti 6 hlavním smrtelným dětským chorobám (dětská obrna, spalničky, záškrt, černý kašel, tuberkulóza, tetanus).

Smyslem projektu je získat finanční prostředky pro celosvětové očkovací kampaně UNICEF, a to za použití symbolu, který znají všechny děti na světě – panenky. Lidé, kteří panenku „adoptují“, zašlou jejímu tvůrci pohlednici, dopis či e-mail se zprávou, že panenka nalezla svůj domov a že společně zachránili prostřednictvím očkování dětský život.

Unicef profesní magazín Best of

foto: Plesník

Patronkou benefičních aukcí je oděvní návrhářka Liběna Rochová, prostory pro aukce panenek každoročně propůjčuje Národní muzeum – v letech 2003 až 2009 se aukce konaly v Pantheonu Národního muzea, od roku 2010 se konají ve dvoraně Českého muzea hudby.

Výsledky benefičních aukcí 2003 – 2015

Výtěžek benefiční aukce 2015 činí 728 000 Kč, což je částka, která zajistí komplexní očkování proti šesti hlavním smrtelným dětským nemocem pro 1 213 dětí. Celkem se v letech 2003 – 2015 při benefičních aukcích panenek podařilo získat částku 10 449 100 Kč, která umožnila proočkování 17 415 dětí.

Panenky dražené při aukci 2015 (v pořadí, v jakém se dražily)

Tvůrce

Jméno panenky

Konečná částka

Ateliér Africké sochy

Zasněná

25 000 Kč

Nadace Generali

Miss Generali

182 000 Kč

Vladimír Staněk

Louis ze St. Louis

20 000 Kč

Valérie Zawadská

Slaměná vdova

10 000 Kč

Anežka Hřebejková

Čert a Káča

10 000 Kč

Kateřina Lubovská Smolíková

Andělka

20 000 Kč

Tatiana Kovaříková

Kráska noci

30 000 Kč

Tereza Pokorná

Něžná

30 000 Kč

Petr Kalouda

Madadame de Barry

40 000 Kč

Josef Dvořák

Čochtan Dvořák

50 000 Kč

Miroslav Bobek

Tuja

6 000 Kč

Michal Viewegh

Rychlopanenka

7 000 Kč

Šenýr Bijoux (Olga Kopalová)

Šenýrka

15 000 Kč

Bára Nesvadbová

Dívka, která by chtěla létat

35 000 Kč

Daniela Kolářová

Malála Júsufzai

23 000 Kč

Robert Vano

Andělé v mém okně

20 000 Kč

Karel Voříšek

Sisi

20 000 Kč

Martha Issová

Fanynka, Amálka, Slejman

5 000 Kč

Rony Plesl

Tři sestry

45 000 Kč

Jitka Čvančarová

Andělka

33 000 Kč

Heidi Janků

Paňác Pepíno

25 000 Kč

Liběna Rochová

Slečna Partitura

55 000 Kč

Burda Praha (Ingrid Oriešková)

Anička

5 000 Kč

Jan Činčera

Stříbřitě bílá s červeným srdcem

12 000 Kč

Zátiší Group

Dortová panenka

5 000 Kč

 

Unicef profesní magazín Best of

foto: Plesník

Tvůrci o svých panenkách

Liběna Rochová (oděvní návrhářka a patronka projektu Adoptuj panenku a zachráníš dítě): „Je úžasné, jak tento projekt za dobu své existence vyrostl. Věřím, že k úspěchu akce přispěje i moje panenka Slečna Partitura z limitované kolekce Oděvní partitury, která v sobě snoubí prvky výtvarného umění a oděvního designu.“

Josef Dvořák (herec a moderátor): „Jelikož neoplývám šikovností, rozhodl jsem se letos věnovat loutku hastrmana, která pochází z roku 1983, tedy z doby, kdy bujelo moje vodnictví. Tahle loutka je mi opravdu strašně drahá, nejenom proto, že předlohou jsem byl já sám. Doufám, že se pro ni najde bohatý dražitel, kterému loutka udělá do kapsy pořádnou díru.“

Karel Voříšek (moderátor): „Společně s výtvarnicí Markétou Houšteckou jsme letos vytvořili Císařovnu Sisi, která je propracovaná do nejmenších detailů, a je důkazem toho, že panenky nám každý rok rostou do krásy.“

Bára Nesvadbová (spisovatelka): „Letos poprvé jsem panence „tatínkem“, protože jsem ji dělala s pomocí profesionální výtvarnice a s duchovní podporou mé maminky. Moje dcera Bibi vytvořila texty na šatech. Panenka představuje trochu naivní, velice krásnou, ale zároveň zklamanou dívku, která nemá žádné jméno – nazvala jsem ji Dívka, která by chtěla létat, a musím říct, že už teď mi moc chybí.

Tatiana Kovaříková (módní návrhářka): „Moje panenka je oblečená do temně černých taftových šatů. Proto jsem ji pojmenovala Belle de nuit , v češtině Kráska noci.“

Daniela Kolářová (herečka): „Panenku pro UNICEF jsem letos vytvářela poprvé a inspiroval mě příběh pákistánské školačky, bojovnice za lidská práva a nositelky Nobelovy ceny míru Malalaj Jusufzai, která projevila nesmírnou odvahu a měla by být inspirací nám všem.“

Tereza Pokorná (herečka): „Svoji panenku jsem pojmenovala Něžná, protože je to poetické, až éterické stvoření. K panence patří i báseň, kterou jsem složila, a kterou si bude moci přečíst ten, kdo panenku vydraží.“

Kateřina Lubovská Smolíková (designérka): „Moc si vážím toho, že už po třetí jsem mohla vytvořit panenku pro benefiční aukci. Panenku podle mého návrhu vytvořila sklářská dílna ve Skalici u Nového Boru a doufám, že udělá novému majiteli radost.“

Vladimír Staněk (módní návrhář): „Pro aukci 2015 jsem připravil Louise ze St. Louis a doufám, že si jej vydraží nějaký sympatický pán nebo dáma a společně tak pomůžeme hezkou částkou dobré věci.“

Olga Kopalová (majitelka společnosti Šenýr Bijoux): „Panenka Šenýrka je ozdobena výrazným náhrdelníkem, náušnicemi, kyticí a především přesnou replikou korunky České Miss 2015 s motivem lipových květů.“

Hana Homolková (ředitelka Ateliéru Africké Sochy): „Naše panenka je bezpochyby nejtěžší ze všech. Je to originál od sochaře ze Zimbabwe, v jehož vesnici rozvíjíme programy na pomoc dětem.“

Jana Myslivečková (vedoucí tiskového oddělení ZOO Praha): „Panenka Tuja, kterou věnoval ředitel ZOO Praha Miroslav Bobek, přicestovala z Mongolska, tedy ze země, kam posíláme koně Převalského. Slovo tuja znamená v mongolštině záře a my všichni v ZOO Praha věříme, že pomůže prozářit životy co nejvíce dětí.“

Heidi Janků (zpěvačka a moderátorka): „Chtěla jsem vytvořit panenku ryze pro děti – aby byla veselá, barevná, a aby si s ní děti toho, kdo ji vydraží, mohly i hrát. Paňác Pepíno to všechno myslím splňuje a doufám, že přinese radost mnoha dětem.“

Rony Plesl (designér a sochař): „Moje tři panenky představují tři sestry. Sice vypadají každá jinak, mají jinou barvu, jiné vlasy, pocházejí z jiného etnika, ale i přesto jsou součástí jedné rodiny.“

 

Unicef profesní magazín Best of

foto: Plesník

 

Očkovací programy UNICEF

Od roku 1990 se především díky větší dostupnosti očkovacích programů podařilo snížit úmrtnost dětí mladších 5 let o 50 % (z 12,7 milionů v roce 1990 na 6,3 milionů v roce 2013). V průměru tak očkování denně zachrání 17 tisíc dětských životů. Na nemoci, proti nimž existuje očkování, stále ještě ve světě umírá téměř 1,5 milionu dětí ročně – téměř 4 100 každý den. UNICEF proto rozvíjí očkovací programy ve více než 150 zemích, kde trvale působí. Celosvětově UNICEF poskytuje 50 % z celkového množství očkovacích látek a prostřednictvím očkovacích programů UNICEF je tak každým rokem ve světě očkováno více než 100 milionů dětí. K dalším desítkám milionů dětí se očkování stále ještě nedostává (z důvodu nedostatku očkovacích látek, nedostatečného vybavení zdravotních center nebo nedostatečné informovanosti rodičů).

 

UNICEF (Dětský fond OSN) pracuje ve více než 150 zemích světa, kde dětem pomáhá přežít a podporuje jejich všestranný rozvoj. UNICEF dětem zajišťuje zdravotní péči, výživu, pitnou vodu a hygienu, základní vzdělání a ochranu před násilím, zneužíváním a riziky nemoci AIDS. Největší část pomoci směřuje do těch částí světa, kde je situace dětí nejtíživější – do rozvojových zemí a do oblastí zasažených přírodní nebo válečnou katastrofou.
UNICEF je jediná organizace OSN, jejíž činnost je financována výhradně z dobrovolných příspěvků.

www.unicef.cz

Unicef profesní magazín Best of

foto: Plesník

Unicef profesní magazín Best of
Unicef profesní magazín Best of
Unicef profesní magazín Best of
Unicef profesní magazín Best of
Unicef profesní magazín Best of
Unicef profesní magazín Best of
Unicef profesní magazín Best of

Komentáře



Kategorie
Příbuzné články
Jubilejní desátý ročník ocenění Nejdůvěryhodnější značka
Jubilejní desátý ročník ocenění Nejdůvěryhodnější značka

08.11.2024 | Marketingový program Nejdůvěryhodnější značky slaví letos své desáté výročí. V rámci tohoto ...


4 Tenoři měli úspěšný koncert v Carnegie Hall
4 Tenoři měli úspěšný koncert v Carnegie Hall

28.05.2024 | Vokální formace 4 Tenoři ve čtvrtek 23. května 2024 úspěšně debutovala na jedné z nejprestižnějších ...


Ministr Síkela uvedl Jana Michala do funkce generálního ředitele agentury CzechInvest
Ministr Síkela uvedl Jana Michala do funkce generálního ředitele agentury CzechInvest

10.04.2024 | Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes v prostorách agentury CzechInvest slavnostně uvedl do ...


Jak sbírat umění? To vysvětlí nová výstava v hradecké galerii
Jak sbírat umění? To vysvětlí nová výstava v hradecké galerii

10.04.2024 | Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) otevírá výstavu Jak sbírat umění: příběh ...


Zámek Loučeň oslaví 20.výročí vstupu České republiky do EU
Zámek Loučeň oslaví 20.výročí vstupu České republiky do EU

10.04.2024 | Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004.  Na Zámku Loučeň je to důvod k připomenutí, ...




Vyhledávání:
Newsletter:

Best of ... na Facebooku!
Menstyle.cz na Facebooku RSS iBestof
Nejčtenější články za měsíc
Nejžhavější tagy