Renata Drössler - šansonová zpěvačka a divadelní herečka
20.10.2013 22:48 | Michaela Lejsková
Jak si troufám tvrdit, zpěvačka Renata Drössler má ráda nejen zpěv a herectví, kterému se věnuje v pražském divadle Pod Palmovkou. Rozhodně miluje výzvy a ty k ní chodí jedna za druhou. Ať už jde o odvážné, a přitom velmi kultivované akty nafocené Lenkou Hatašovou, které „obletěly“ republiku, či velkolepý koncert v divadle Semafor, kde nedávno oslavila padesátiny, které byste jí nehádali. Odhodlání a důvtip, cit pro komunikaci s lidmi a velmi, skutečně velmi objemné srdce najdete ve štíhlém těle dámy, které ne náhodou říkají česká Marlene Dietrich.
Foto: Lenka Hatašová
Platí pro zpěváky nějaký povinný začátek, čím si všichni musí projít?
Ano. Začít zpívat. Nevím, jak to je s mladými zpěváky teď, ale já chodila do hudební školy, kde jsem se učila technice posazení hlasu. Kde jsem získávala větší hudební vzdělání a zároveň větší vztah k hudbě. Zpěváci si musí projít jak úspěchy, tak porážkami. Ale to vlastně platí obecně pro všechny, kteří chtějí v životě něčeho dosáhnout. Pokud to člověk po prvních nezdařených pokusech vzdává, znamená to, že touha nebyla tak velká. Tím chci říci, že kdo má dar od Boha, musí pro otevření toho daru a radosti z něj něco udělat. A ne málo. Nestačí jen toužit se založenýma rukama.
Co podle vás obsahuje pojem umění prosadit se?
U každého se pod pojmem umění prosadit se skrývá něco jiného. Na to asi není recept. Podle mého mínění je třeba v první řadě zbavit se strachu, mít svůj sen a krok po kroku jít za ním a věřit svým schopnostem. A být v něčem jiný. Myslím, že konformita k prosazení se není tou správnou zbraní.
Je to podobné i u herců?
Jsem přesvědčena, že je to stejné u herců, umělců a života vůbec.
V jakém prostředí nejraději vystupujete?
Nejraději vystupuji tam, kde mě lidé přijímají s láskou a s pozitivním naladěním. Pak je úplně jedno, jestli je to sál pro 1500 lidí, nebo klub, kam se vejde pár desítek lidí. Velké jeviště mi dává více svobody v pohybu a tím, že jsem i herečka, mi to vyhovuje.
Foto: Lenka Hatašová
Jakou vyžadujete přípravu od svých kolegů a jak přísná jste sama na sebe?
Jak říká Marlene Dietrich... velice brzo jsem pochopila, že musím být na sebe přísná. Já to pochopila o něco později. Člověk je z nátury poměrně líný a musí se naučit určitému řádu. Pokud ho v sobě nemá, tak ta přísnost na sebe je asi menší a slabší. Přiznám se, že patřím mezi ty, kteří musí být na sebe přísní a ne vždy jim to vychází. Možná taky proto mám veliké hranice pochopení vůči jiným. Jediné, co nejsem schopna akceptovat, je evidentní nezájem, vypočítavost, pomstychtivost a neustálé naříkání na svět a lidi kolem. Lidé, kteří za své neúspěchy, za své smutky, strachy a negace osočují okolní svět a nejsou schopni se zastavit a zamyslet nad sebou, považuji za nemocné. Smrtelně nemocné.
Foto: Lenka Hatašová
Pracovní vztahy mohou mít přidanou hodnotu. Můžete hovořit o nějaké, kterou jste poznala?
Když člověk při práci potká druhého člověka, se kterým najde společný jazyk, je to ta nejvzácnější přidaná hodnota. Já to štěstí měla a mám. Pokud spolupracujete s lidmi, se kterými vás spojuje zároveň velké lidské porozumění, je to výhra. Pak máte pocit, že jste společně jeden velký organismus. I když víte, že každý je nahraditelný, stejně máte pocit, že ti, se kterými jste spojeni, jsou pro vás nenahraditelní. A pak pro sebe navzájem uděláte nemožné. A to je na tom to nejvzácnější a za to denně děkuji Bohu.
Šatník umělkyně, to je bezesporu důležité téma. Kdo a co má vliv na ten váš?
Já se řídím intuicí. Zatím mě nikdy nezklamala. Mám ráda jednoduchost, v ní je krása. Jelikož jsem divadelník, mám cit pro jeviště. To, co snese ulice, mnohdy jeviště neutáhne. Nejsem propagátorem civilu na jevišti. Ale samozřejmě jsou styly, kde civilnost hraje svou důležitou roli.
Foto: Lenka Hatašová
Jaké věci si ze svých vystoupení obvykle pamatujete, hodně vám utkvějí?
Většinou si spojuji sál s šatnou. Divadla poznávám podle šaten. A co se týče vystoupení, nejvíc mi utkví atmosféra a lidé, kteří ji tvoří. Vždy mě dlouho provází ten nepopsatelný pocit blaha. Je to něco mezi nebem a zemí, něco, co se k vám dostává z jiného světa...
Všimla jsem si, že lidem mezi písněmi vyprávíte. Jaká témata volíte a proč?
Nikdy si nepřipravuji to, co budu říkat. Vychází to spontánně. Ale samozřejmě je něco jiného v klubu a něco jiného na velkém jevišti. Přiznám, že se snažím co nejméně mluvit a ne vždy mi to vychází. (smích)
Zpíváte ve více jazycích – v jakém poměru, když porovnáte?
Zpívám asi v deseti jazycích, ale v žádném z nich bych nedala celý koncert. Je to spíš taková úklona k danému národu. Kdyby mi cizinec začal celý koncert zpívat v mém jazyce, tak bych po třetí písničce nevydržela a odešla bych. Ale kdyby zazpíval jednu v mém jazyce, i když ne zcela dokonale, tak mě to zahřeje na duši. Méně někdy znamená více. A tím rčením se řídím.
Foto: Lenka Hatašová
Nakolik vás ovlivňuje vás polský původ v branži?
Je to zajímavá otázka. Na celém světě jsou lidi temperamentní a méně temperamentní. Já patřím k té první skupině. Nevím, jestli na toto má můj původ vliv. Poláci jsou typický slovanský národ. Hrdí, s horkou hlavou, ale přemýšliví. Pusťte si Chopina a tam to pochopíte. Stejně jako je rozdíl v romantismu českém a polském. Český romantismus opěvoval lásku k člověku, polský opěvoval lásku k vlasti. Šanson měl a má v Polsku velikou tradici. Říká se mu herecká píseň a já své koncerty pojímám jako divadlo písní.
Kdo jsou lidé, kteří sehráli klíčovou úlohu ve vaší profesní kariéře, a jak se to stalo?
Byli to nejen lidé, ale i klíčové životní situace. Většinou vás ovlivní prostředí, ve kterém žijete, a lidé, kteří v něm hrají podstatnou roli. Zcela jistě ovlivnilo kariéru moje manželství, režisér Czernecki, moje děti, rodiče a fotografka Lenka Hatašová. A když si sáhnete na dno, tak to vás neskutečně poznamená. Kdo v sobě nehledá a nepřemýšlí o souvislostech, toho to asi poznamená negativně. Mě to naučilo pokoře a vlastně děkuji za ty špatné zkušenosti, ať duchovní, či zdravotní. Protože zrovna ony byly nutné k zastavení a pochopení principu života.
Foto: Lenka Hatašová
Lidé mají rádi příběhy a ještě více, jsou-li ze života. Máte pocit, že se ten váš dělí na několik zásadních příběhů?
Každým dnem se nám odvíjí nový příběh. Jen si ho pamatovat a zpracovat. Takže těch zásadních příběhů je hodně. Někdo by na jeden můj život potřeboval životy tři... Člověk, který chce pravdivě vyprávět o životě, aby ho jiní žili s ním, musí ten život skutečně prožít. Mně se to povedlo. Ale to neznamená, že budu moralizovat. Každý žije takový život, jaký si zaslouží. Svými činy, závistmi, láskami, frustracemi. Ale jedno vím – že nikdy na nic není pozdě. Každý den je novým začátkem. Na křtu mého dvojalba Znovuzrozená, jehož součástí byla i výstava mých aktů autorství Lenky Hatašové, krásně řekl farář Zbigniew Czendlik: Každým dnem se rodíme a umíráme, abychom se ráno znovu narodili.
Foto: Lenka Hatašová
Jakýma očima se díváte nyní na svůj život?
Byly chvíle, ba období, kdy jsem se na život dívala skepticky, bez jakékoli naděje na změnu. Kdy mi připadal život jako trest. Pak přijde životní kotrmelec jeden, druhý a další a další, až pochopíte, že život je krásný a vše, co se v něm odehrává, má svůj smysl a má nás to něčemu naučit. Život je neustálá škola a učitel nás tak dlouho zkouší, až pochopíme, že musíme na sobě pracovat a nebudeme tak často zkoušení.
Co byste chtěla veřejnosti projevit prostřednictvím toho, co děláte, ať už jde o herectví, či zpěv?
Umění není práce. Je to poslání. To, že na jevišti svlékám duši a jsem jak ve zpovědnici, mě svým způsobem naplňuje. Je to taková psychoterapie. A jsem přesvědčená, že to samé pociťuje mé publikum. Odhodí slupky z duše a stejně jako já před nimi, tak oni sami před sebou se odhalí a očistí. To mi potvrzuje řada krásných dopisů a osobních reakcí diváků. V dnešní hektické, neurotické a agresivní době je to katharsis nutné. Někdo ho hledá v alkoholu, někdo v práci, někdo ve sportu a někdo v umění. Jsme přetlakovaní a musíme vypustit.
Foto: Lenka Hatašová
Jak jste na tom s vlastní sebedůvěrou a jak jste se s tímto faktorem naučila pracovat?
Je to na dlouhou diskuzi. Sebedůvěra, sebeúcta, láska k sobě a k jiným. Dlouhá léta jsem zaměňovala sebedůvěru s namyšleností, sebeúctu s neskromností a lásku k sobě se sobectvím. Díky bohu, že jsem pochopila podstatu těch slov. Pokud uvěříte ve své charisma, máte mnohem snadnější a krásnější život. A rčení přej a bude ti přáno, dej a bude ti dáno mě provází dennodenně a funguje to. Nikdo není z podstaty zlý a jeho jednání je vždy podloženo něčím, o čem my nevíme, proto si nikdy neberme nic osobně.
Foto: Lenka Hatašová
Už se vám podařilo zapomenout při vystoupení text? Máte s tím zkušenost?
Neznám zpěváka ani herce, kterému by se něco takového nepřihodilo. Většinou se to stane při totálně zažitých textech. Pamatuji, že na jednom koncertu jsem třikrát začínala píseň a vždy jsem se zasekla na stejném místě. Až na konci koncertu jsem si vzpomněla a zazpívala. (smích)
Jak nejrychleji se dá naučit text? Jsou nějaké tajné metody zpěváků, jak na to?
To záleží na paměťové kondici. Každý má jiné metody a pomůcky. Já mám fotografickou paměť. Mám texty různě popsané, vybarvené a to mi pomáhá. Stejně jako při hledání v diáři. Vždy mi něco obrazového utkví v paměti, od toho se odvíjí mé hledání. A většinou úspěšné.
Máte návod na to, jak si správně přát?
Bohužel nemám. Ale důležité je neupínat se k přání. Vyslat přání a věřit, že se o něj nahoře postarají. A pak se naskýtají situace, které nesmíme přehlížet a které nás dovedou k cíli. Ale je těžké netrápit se tím, aby se to splnilo. Pak to většinou nevyjde.
Děkuji za rozhovor.
Text: Michaela Lejsková
Foto: Lenka Hatašová www.lenkahatasova.com
Oficiální stránky Renaty Drössler www.renatadrossler.com
Produkce: Michaela Lejsková
Publisher: magazín Best of www.ibestof.cz
Foto: Lenka Hatašová
Komentáře
Kategorie
Příbuzné články
02.09.2022 | Petra Janů slaví letos dvojí výročí - 50 let na scéně a 2x 35 na světě. Tak totiž nazývá ...
04.10.2021 | Známá hudební umělkyně je hrdou rodačkou z Prahy. Její umění ovšem zná celý svět. V rámci ...
10.12.2020 | Loni vydal autorskou audio povídku, kterou namluvili dvojnásobný držitel Ceny Thálie Jan Kříž, ...
24.06.2019 | Petr Batěk není jen divadelní, filmový a televizní herec, ale také textař, skladatel a básník. ...
22.01.2019 | Narodil se ve Španělsku, žije v Berlíně. A po celé Evropě se proslavil především svými netradičními ...
Newsletter:
Best of ... na Facebooku! Nejčtenější články za měsíc