Mgr. Lukáš Zícha - místostarosta Prahy 4
06.05.2019 12:34 | redakce
Lukáš Zícha má rád Prahu 4, ostatně bydlí v ní celý život. Chtěl využít své zkušenosti z podnikání a přispět k tomu, aby se v ní lépe hospodařilo s veřejným majetkem. Aby měli její obyvatelé čistší ulice, aby se na jejím území výhodněji pronajímaly komunální prostory a lépe se pečovalo o městské byty. Rozhodl se tedy kandidovat v komunálních volbách a stále to považuje za smysluplný nápad.
Foto: Petr Zapletal
Na radnici jste už pátým rokem. Jak se vám daří váš cíl plnit?
Líp, než jsem doufal. Nejlépe je to myslím vidět při procházce naší městskou částí. Například Nuslemi. Dřív jste bezpečně poznali, který dům je obecní. Opadaná omítka, prostory často v neutěšeném stavu nebo úplně prázdné. Dnes tyto domy poznáte také – na první pohled patří v ulicích mezi nejlépe opravené. Právě opravy fasád, oken a společných prostor našich činžovních domů jsem pomáhal prosadit do rozpočtu a z výsledku mám velikou radost.
Z čeho investice na opravy domů financujete?
Významnou položku tvoří příjem z pronájmu městského majetku – tedy z našich provozoven. Po svém nástupu do funkce jsem inicioval změnu velké části smluv a zvýšení nájemného u některých subjektů. To přineslo do pokladny Prahy 4 navýšení prostředků, které jsme mohli investovat právě do oprav našich domů.
Jaké kroky podnikáte v oblasti bydlení, která také spadá do vašich kompetencí?
Díky financím, které jsme dobrým hospodařením s majetkem shromáždili, jsme začali s budováním půdních nástaveb na našich činžovních domech. To nám umožní rozšířit bytový fond, aniž bychom zastavovali volné plochy. Souvisí s tím i plán na výstavbu zelených střech, které pomohou město ochladit v horných měsících. Velice mi záleží na tom, aby se na Praze 4 dobře žilo – a k tomu patří i dostatek zeleně, hřišť a nezastavěných volných ploch vhodně využitých pro veřejné účely.
Zmiňujete parky – jak má podle vás vypadat dobrá péče o veřejnou zeleň?
Podle mě právě tak, jak ji postupně začínáme realizovat v naších parcích. Začali jsme parkem na Zeleném pruhu, kde je například nově a moderně vyřešena rekuperace dešťové vody. Chceme, aby zůstala „doma“ a neodtekla potrubím před Vltavu do Hamburku. Betonové cesty jsme proto vyměnili za maltové. Obnovujeme také městský mobiliář, staré plastové koše jsme vyměnili za moderní kovové, které bych rád postupně viděl v celé městské části. Další na řadu přijde v blízké budoucnosti park v ulici Halasova. Do rozhodování o jeho budoucnosti jsme zapojili místní občany, kteří se sami mohli podílet na jeho nové podobě. Kolik laviček? Jaké lampy? Umožnění průjezdu autům? O takových věcech nejlépe rozhodnou právě lidé, kteří žijí v okolí a parkem denně chodí.
Foto: Petr Zapletal
Spolupráce s občany se vám tedy osvědčila?
Určitě. První novinkou, kterou jsem v tomto směru podporoval, byl rozvoj komunitního rozhodování o podobě vnitrobloků. Postupně se z nich u nás stávají příjemná místa s přidanou hodnotou pro obyvatele domu všech generací. U vnitrobloků jdeme stejně jako u parků cestou rekuperace dešťové vody. Považuji to za prioritu, jejíž realizaci se do budoucna nevyhne žádné město. Bohužel jsme v Praze zatím jedinou městskou části, která toto opatření systematicky realizuje. Naštěstí se od nás zastupitelé z jiných částí Prahy začínají inspirovat a snad se funkčních opatření na zdržení vody ve městě dočkáme brzy i jinde.
Mluvíte o každodenním životě na Praze 4. Co dalšího máte z pozice místostarosty v plánu udělat pro to, aby se tu dobře žilo?
Mou velikou prioritou je podpora kultury a sdružování. Kromě dostatečného financování divadel a dalších kulturních institucí pro všechny generace jsem si jako podmínku při sestavování koaliční dohody stanovil obnovení tradice plesu Prahy 4. Přál bych si, aby se u nás každý rok konal ples, kde se neformálně sejdou lidé a budou se skvěle bavit. Učitelé, hasiči, záchranáři, místní podnikatelé … všichni, kteří považují Prahu 4 za svůj domov a chtějí to jeden večer v roce oslavit tancem a zábavou.
Vím o vás, že podnikáte – jste majitelem hotelu. Jakou zkušenost si z této praxe přinášíte do práce zastupitele a jakým způsobem podporujete podnikání na Praze 4?
Především si z podnikání přináším pokoru k poctivé a smysluplné práci, která přináší lidem užitek. Věřím tomu, že schopný podnikatel se neztratí a nepotřebuje pro své fungování berličky ve formě dotací. Nijak se netajím tím, že nejsem jejich příznivcem. Z mého pohledu pokřivují trh a vnáší do něj nespravedlivé prvky. Mám za to, že zákazníci sami nejlépe rozhodnou, která provozovna či firma má mít své místo na slunci a která neobstojí. Proto naše městská část podporuje své podnikatele například každoročním vyhlášením soutěže o Nejlepší provozovnu Prahy 4.
Přišel jste na radnici době, kdy Prahou otřáslo mnoho korupčních skandálů. Dá se vůbec místní politika v největší pražské městské části dělat poctivě?
Samozřejmě. Je to otázkou svědomí a životních hodnot, které člověk buď má, nebo ne. V práci místostarosty vidím smysl a příležitost udělat Prahu 4 o kus lepším domovem pro všechny její obyvatele. Vnímám to jako osobní závazek. Spojuji se s lidmi, kterým jde o totéž, a výsledky jsou doufám vidět.
Děkuji za rozhovor.
Text: Marta Plecitá
Korektura textu: Marta Plecitá
Foto: Petr Zapletal
Produkce: RHA www.rha.cz
Publisher: Profesní magazín Best of www.ibestof.cz
Komentáře
Kategorie
Příbuzné články
24.04.2024 | Je absolventem pražské Akademie výtvarných umění a pochází ze Šumperka. Mezi roky 2006–2014 ...
10.04.2024 | Vystudoval Univerzitu Palackého v Olomouci, kde roku 2016 obhájil na Cyrilometodějské teologické ...
10.02.2022 | František Kinský, celým svým jménem Maria František Jan Emanuel Sylvester Alfons hrabě Kinský ...
04.03.2020 | Josef Pokorný je jednou z nejviditelnějších postav tuzemského automobilového sektoru. Již pět ...
05.11.2019 | Soňa Illner Pajerová patří mezi výrazné a významné pražské advokátky. Vystudovala Právnickou ...
Newsletter:
Best of ... na Facebooku! Nejčtenější články za měsíc